Zelený tip
Listí můžete ponechat kolem trvalek nebo na záhonech. Chrání rostliny před mrazem a poskytuje zimní úkryt drobným živočichům.
Správně zazimovaná zahrada se na jaře probudí v plné kráse. Proto je před příchodem zimy třeba ještě jednou poskytnout trávníku intenzivní péči. V článku se dozvíte nejdůležitější tipy pro podzimní péči o trávník.
30.04.2024
Správnými opatřeními můžete trávníku na podzim poskytnout optimální péči. Pokud chcete trávník na podzim vertikutovat, pak je ideální čas v září. Následně můžete zasít nový trávník. Trávník naposledy posekejte, jakmile teplota klesne na 10 až 5 stupňů Celsia, a to na 9 centimetrů u trávníků ve stínu a na 5 centimetrů u trávníků na slunci. Pak už se s trávníkem před zimní přestávkou rozlučte porcí podzimního hnojiva s obsahem draslíku.
Pokud chcete trávník na podzim vertikutovat, vhodný čas je do konce září. Půda by měla být ještě teplá z léta a teploty by měly přesahovat 10 stupňů Celsia. Pokud se dny již zkracují a noci jsou chladnější, měli byste vertikutaci odložit na příští jaro.
Nejvhodnější doba pro podzimní hnojení trávníku je od poloviny října do začátku listopadu – po posledním sečení a před prvním mrazem. Chcete-li určit ideální čas pro podzimní hnojení trávníku, pokuste se dohledat informace o teplotách v předchozích letech. Jsou-li totiž teploty dlouhodobě pod 10 až 5 stupni Celsia, zastavuje trávník svou přirozenou látkovou výměnu. Proto ho několik týdnů předem pohnojte speciálním podzimním hnojivem.
Ideální doba pro poslední podzimní sečení trávníku závisí na teplotě. Nejlepší je posekat trávník naposledy v době, kdy jsou teploty dlouhodobě na 10 až 5 stupních Celsia.
Na podzim byste trávník neměli vápnit, ale použít podzimní hnojivo obsahující draslík. Trávník tak získá ty správné živiny, které mu pomůžou přežít chlad a mráz. Mimo jiné draslík přispívá ke zlepšení metabolismu rostlin.
Váš trávník je přirozeně schopen bez problémů přečkat chladné období. Správně zvolenou podzimní péčí o trávník však můžete zajistit, že vás v příští sezóně nepřekvapí žádná poškození. Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba zajistit, je požadavek, aby byl trávník před přechodem do zimy zcela čistý.
Podzimní péče o trávník zahrnuje pečlivé pravidelné odklízení spadaného listí, ovoce a polámaných větví z trávníku. Předejdete tak možnému napadení plísněmi nebo houbami, k nimž dochází v chladném období kvůli vysoké vzdušné vlhkosti. Pokud je tráva zakrytá, nemůže v ní cirkulovat kyslík. Traviny se pak stávají náchylnými ke škůdcům a chorobám. Pokud nechcete používat hrábě, můžete listí snadno odstranit sekačkou. Za tímto účelem nastavte sekačku na vysoké sečení a vybavte ji sběrným košem. Nejsnadněji se listí sbírá, pokud není vrstva příliš silná a listí je suché. Praktickými pomocníky při odstraňování podzimního listí z trávníku jsou také výkonné foukače a vysavače listí STIHL .
Zelený tip
Listí můžete ponechat kolem trvalek nebo na záhonech. Chrání rostliny před mrazem a poskytuje zimní úkryt drobným živočichům.
K podzimní péči o trávník patří také odstranit do konce října kořenové plevely a mech, aby měl trávník dostatek vzduchu a světla. Díky tomu se budete těšit ze zdravého trávníku v další sezóně.
Součástí podzimní péče o trávník je také pravidelné sečení. Jednoduše lze říct, že dokud trávník roste, měli byste ho sekat. Jakmile teplota půdy pravidelně klesá pod 10 stupňů, trávník přestane růst. Nyní je čas na poslední posečení trávy před zimní přestávkou.
Při posledním podzimním sečení byste se měli řídit heslem „krátce a kvalitně“. Tak předejdete tomu, že by stébla trávy byla pod tíhou sněhu zatlačena do země, a také snížíte riziko napadení trávníku houbami. I v tomto případě doporučujeme sečení trávníku s košem na trávu. Zbytky posečené trávy není nutné následně pracně odstraňovat. To je důležité, protože při chladných teplotách se posečená tráva už nemůže v půdě rozložit. Proto byste při posledním sečení trávy neměli provádět mulčování trávníku.
Poslední sečení trávy by mělo proběhnout
Trávník posekejte na obvyklou výšku, tj. asi 50 milimetrů. Díky tomu bude tráva chráněna a přitom nebude trpět pod tíhou sněhové pokrývky. Trávník situovaný do stínu by měl přejít do zimního spánku ideálně s výškou přibližně 90 milimetrů.
Typ trávníku | Doporučená výška řezu* |
---|---|
Okrasný trávník | 4–5 cm |
Užitkový trávník | 5 cm |
Bylinkový trávník | 6–10 cm |
Trávník do stínu | 9 cm |
*Je-li horko a sucho, nechte trávník o 2–3 cm delší. Dlouhá stébla poskytují stín a půda je tak méně náchylná k vysychání.
Péči si ovšem zaslouží i vaše benzínová sekačka: vyprázdněte palivovou nádrž, zkontrolujte hladinu oleje a pečlivě vyčistěte všechny části stroje. Naostřete nebo nechte naostřit žací nůž a uložte sekačku do suché garáže až do jara, kdy opět vyrazí do práce.
Ideální doba pro vertikutaci je duben a květen, ale v případě potřeby můžete tuto činnost provést nebo zopakovat i na podzim.
Vertikutace účinně odstraní travní plsť, aby se na trávníku před zimou nehromadil odumřelý materiál. Tímto způsobem zajistíte dostatečný přísun kyslíku a světla a postaráte se o to, že bude trávník zdravý.
Dbejte na to, aby byla půda ještě teplá z léta a aby byla teplota vyšší než 10 stupňů. Trávník byste proto měli vertikutovat nejpozději v září. Jakmile se příliš ochladí, je lepší počkat na mírné teploty příštího jara.
Poslední aplikace hnojiva poskytne živiny před zimou. Běžná trávníková hnojiva však nejsou pro tento účel vhodná, protože obsahují příliš mnoho dusíku. Ten by stimuloval růst stébel a ta by pak byla citlivá na chlad. Vhodnější je použít speciální podzimní hnojivo bohaté na draslík. Draslík zajistí, že tráva bude odolnější vůči mrazu a dobře přečká dlouhé zimní měsíce. V létě se pak můžete těšit z nádherného zeleného koberce.
Pokud jste po posledním sečení trávníku ještě plní energie, je dobré trávník následně pohnojit. Živiny rozdělte rovnoměrně po celém trávníku. Základní pravidlo zní: podzimní hnojivo by mělo být aplikováno před prvními mrazy a po posledním sečení trávy. Jakmile začnou teploty postupně klesat – přibližně od poloviny října do začátku listopadu – je čas uložit trávník k zimnímu spánku pomocí speciálního podzimního hnojiva. Od hranice 10 až 5 stupňů Celsia se přirozená látková výměna trávníku zastaví. Pro určení toho, kdy nastane ten nejlepší čas, byste se měli podívat na teploty z předchozích let. Pokud byly v předchozích letech teploty trvale pod 10 až 5 stupni přibližně od poloviny listopadu, měli byste začít hnojit na začátku října.
Na podzim byste měli sáhnout po speciálních hnojivech, která trávník připraví na nízké teploty, mráz a vysokou vlhkost. Důležitou složkou hnojivé směsi je draslík.
Draslík pomáhá trávníku odolávat mrazu a chorobám během chladného období roku. Snižuje totiž bod mrznutí buněk trávy tím, že se ukládá v buněčné tekutině, a zvyšuje tak mrazuvzdornost. Draslík má také pozitivní vliv na látkovou výměnu rostlin.
Podzim je ideálním obdobím pro dosetí trávníku. Využijte poslední teplé týdny a dejte trávníku šanci zotavit se. Spálená, poškozená a obnažená místa i mezery se intenzivně zalijí, aby se vyplavily soli. Půdu můžete buď trochu nakypřit, nebo rovnou přidat čerstvou zeminu. Plochy pak posypte novým travním semenem. Nakonec vše pokryjte substrátem pro květiny a vydatně zalévejte, dokud semena nevyklíčí.
Obzvlášť vhodnou dobou pro dosévání je září, protože půda je ještě teplá po létě a obvykle je dostatek deště. Odložíte-li dosetí trávníku na později, riskujete, že citlivá mladá stébla trávy padnou za oběť mrazu.
Na zahradě je práce od ledna do prosince. V některých měsících však určité květiny, keře a stromy snášejí péči lépe než jindy.
S naším zahradním kalendářem STIHL, budete mít vždy přehled o všech důležitých zahradnických pracích. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru níže a zahradní kalendář obratem obdržíte do e-mailu.