Letní péče o trávník

Horké letní měsíce mohou dát trávníku pořádně zabrat. Jak se o něj starat, aby se mu nepřestalo dařit? Přečtěte si naše tipy, díky kterým neuděláte chybu.

Sekačka RM 448 TC

Přehled: Letní péče o trávník

  • Uschlá stébla a místa s řídkým růstem trávníku mohou svědčit o nedostatku vláhy
  • Trávník pravidelně kontrolujte a podle potřeby přizpůsobte zavlažování
  • Nesečte příliš nakrátko
  • U trávníků ve stínu je minimální výška stébel 5 centimetrů
  • Trávník v červnu pohnojte, abyste ho připravili na horko.

Letní péče o trávník: správné zavlažování při vysokých teplotách

Jedním z nejdůležitějších opatření v péči o trávník je zavlažování. Platí to zejména v létě, kdy přirozený úhrn srážek není dostatečný. Množství vláhy, které trávník v létě potřebuje, závisí nejen na intenzitě slunečním záření, ale i na teplotě a větru.

Kolik vody potřebuje můj trávník?

V případě hobby zahrádkářů platí: trávník obvykle potřebuje víc vody, než si myslíte. V zásadě je třeba 15 až 25 litrů na týden a metr čtvereční, s tím že lehké půdy vyžadují méně vláhy než půdy jílovité. Trávníku však škodí i příliš mnoho vláhy, protože ta vytlačuje vzduch z půdních pórů, což má za následek hnilobu kořenů. Zjistíte to přičichnutím ke vzorkům půdy: pokud hnilobně zapáchají, nebo jsou dokonce zbarvené do šedomodra, půda určitě nemá dostatek vzduchu a stojí v ní dlouhodobě voda.

Tipy pro správné zalévání v létě

Detailní záběr trávníku
  • Opravdu stačí zavlažovat jednou týdně, ale pořádně. Pokaždé spotřebujte přibližně 20 litrů vody na metr čtvereční, samozřejmě s ohledem na konkrétní místo a povětrnostní podmínky.
  • Jílovité půdy nedokážou v létě rychle absorbovat celý objem vody najednou, proto doporučené množství rozdělte na polovinu a zalévejte dvakrát rychle za sebou (nebo druhý den). Tuto činnost opakujte jednou za týden.
  • Zalévejte rovnoměrně. Jinak ostré sluneční paprsky vypálí v trávníku suchá místa. Můžete použít i měřič půdní vlhkosti a zkontrolovat, zda je trávník dostatečně hydratovaný.
  • Zalévejte brzy ráno nebo pozdě večer, protože silné přímé letní slunce může vlhký trávník spálit.
  • Pokud kolem vašeho trávníku rostou stromy, keře nebo živé ploty, zvyšte množství vody, které mu dáváte.
  • V extrémních vedrech potřebuje váš trávník více péče, a proto zvyšte frekvenci zavlažování na dvakrát až třikrát týdně, vždy brzy ráno nebo pozdě večer.

Správné zalévání

Zalévejte pravidelně, ale ne příliš. Nejenže tím ušetříte vodu, ale také zabráníte přemokření, které může rostliny značně poškodit.

Kontrola zavlažování trávníku

Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že svému trávníku dáváte maximum, pořiďte si vlhkoměr nebo umístěte několik zavařovacích sklenic na různá místa na zahradě. Po dešti nebo po zalévání by ve všech sklenicích měly být asi 2 cm vody. Díky tomu poznáte, že trávník dostává tu správnou péči.

Další metodou, jak si ověřit, že je váš trávník správně hydratovaný, je vyrýt na několika místech vzorek o hloubce asi 10 cm. U dobře zavlažovaného trávníku by v létě měla být hlubší půda vlhká (ne mokrá) a vrchní 1 až 2 cm by měly být na dotek suché – nikdy by to nemělo být naopak. Pokud je vzorek nahoře vlhký a zespodu suchý, voda se nedostane tam, kam je potřeba.

Letní péče o trávník: Chyby při zavlažování

Pokud jde o zalévání, nejčastější chybou je příliš časté zavlažování, kdy se voda nedostane dostatečně hluboko. Mírné zavlažování trávníku každý večer totiž způsobuje dlouhodobější problémy, protože zvlhne jen povrch a v lepším případě jen několik horních milimetrů půdy. V průběhu času na to travní rostliny reagují tím, že soustředí své kořeny blízko povrchu půdy a jsou tak zranitelnější. Trávník začne pomalu vysychat a uschlá hmota brání vlhkosti dostat se do půdy ke kořenům. Rychle zežloutne a je potom náchylný k houbovým chorobám.

Žena seče v létě trávník akumulátorovou sekačkou STIHL RMA 339 C

Sečení trávníku v létě

Váš trávník se po jaru rychle dostane do skvělé kondice, je plný síly a bujně roste. Na začátku léta byste ho proto měli každé čtyři až sedm dní zkracovat. Pravidelným sečením trávník zhoustne, protože stébla vytvoří nové postranní výhonky. Důležitější, než intervaly mezi sečeními je však výška sečení, která musí být přizpůsobena rostoucím teplotám.

Oblíbeným enviromentálním trendem je "No Mow May" neboli „Květen bez sečení“. To znamená, že v průběhu května trávník nesečeme, abychom ochránili živočichy po zimním spánku a umožnili rostlinám volný růst. Tímto způsobem zachováte na své zahradě původní biologickou rozmanitost.

Správné sečení trávníku pomocí správného vybavení

Muž seče trávník na svém pozemku akumulátorovou sekačkou STIHL RMA 448 VC

Přesné sečení se sekačkami STIHL

Vysoká tráva, například po návratu z dovolené, by se vždycky měla sekat na několikrát – nejdřív v nejvyšší možné poloze sečení a pak o trochu nižší. Všechny sekačky STIHL mají pro tyto případy jednoduchý systém nastavení výšky sečení pro snadnou práci.

Pozemek s domkem na stromě, zahradním stolem se židlemi a zeleným trávníkem

Co dělat se stopami v trávníku?

Pokud se tráva sama nevzpřímí, když po ní někdo projde, může to znamenat akutní nedostatek vláhy. Nezapomínejte trávník důkladně zalévat alespoň jednou týdně.

Správné hnojení trávníku v létě

Za začátku léta jsou živiny z jarního hnojení již vyčerpané, a proto je důležité vrátit trávníku životně důležité živiny. V tomto období sáhněte po trávníkovém hnojivu s obsahem minerálů. Draslík zvyšuje odolnost vůči škůdcům a reguluje metabolismus rostlin, fosfor a hořčík zase podporují tvorbu chlorofylu během fotosyntézy a zajišťují, že váš trávník bude mít zářivě zelenou barvu. Dusík a vápník zase podporují dělení buněk a stimulují růst trávníku. Díky vyšším dávkám hořčíku a vápníku váš trávník odolá extrémním horkům i letním lijákům.

Správné letní hnojivo

Letní trávníkové hnojivo by mělo obsahovat základní složky pro vitální půdu a trávník:

Účinná látkaPopis
Draslík (K)Zvyšuje odolnost proti škůdcům, reguluje metabolismus rostlin.
Fosfor (P)Posiluje růst kořenů.
Hořčík (Mg)Podporuje trávníkové rostliny při tvorbě chlorofylu v rámci fotosyntézy a zajišťuje, že je trávník svěže zelený.
Vápník (Ca)Stabilizuje buněčné stěny travin a podporuje příjem živin z půdy.
Dusík (N)Podporuje dělení buněk, a tím i tvorbu nových částí rostlin. Stimuluje růst trávníku.

Tipy pro letní hnojení trávníku

  • Hnojte včas: chcete-li trávník připravit na horké léto, měli byste ho ideálně pohnojit v červnu.
  • Hustá tráva: používejte hnojiva s dlouhodobým účinkem, aby tráva rostla pomalu, ale byla hustá.
  • Používejte zavlažovací systém: vyhněte se přímému zalévání; po hnojení zalévejte vydatně, ale opatrně, nejlépe pomocí zavlažovacího systému.

Zahradní kalendář STIHL

Zahradní kalendář STIHL

Na zahradě je práce od ledna do prosince. V některých měsících však určité květiny, keře a stromy snášejí péči lépe než jindy.

Co a kdy dělat na zahradě?

S naším zahradním kalendářem STIHL, budete mít vždy přehled o všech důležitých zahradnických pracích. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru níže a zahradní kalendář obratem obdržíte do e-mailu.

Další informace pro zahradní nadšence