Provzdušňování trávníku: nechte váš trávník nadechnout
Provzdušňování neboli aerace trávníku. Jsou vám tyto pojmy povědomé? V našem průvodci vám ukážeme, jak nejlépe docílit kvalitně provzdušněného a zdravého trávníku.
30.04.2024
Přehled: provzdušňování trávníku
Všimněte si rozdílu mezi provzdušňováním (aerací) a vertikutací.
Provzdušňovač trávníku pročesává povrch trávníku pružnými hroty, zatímco vertikutátor prořezává travní drn pevnými noži.
Provzdušňovač trávníku nenahrazuje vertikutátor, ale snižuje náročnost vertikutace.
První provzdušnění trávníku provádějte nejpozději v květnu a využijte k tomu provzdušňovač trávníku, jako je například STIHL RLA 240. Doporučujeme ho používat pravidelně k odstranění plsti, mechu a plevele z trávníku. Trávník tak získá vzduch a zároveň je lépe zásobován potřebnými živinami v půdě.
Provzdušnění trávníku jako přípravnou práci provádějte po sečení.
Trávník doporučujeme provzdušňovat od jara do podzimu přibližně jednou za čtyři až šest týdnů. Za to vertikutovat byste ho měli maximálně dvakrát ročně, protože je to pro trávník velká zátěž.
Ano, trávník můžete vertikutovat nebo provzdušňovat i na podzim. Vertikutaci trávníku doporučujeme provést na jaře, ale v případě potřeby ji můžete vykonat nebo zopakovat i na podzim. Trávník ale nevertikutujte častěji než dvakrát ročně. Zato provzdušňovat byste měli pravidelně od května do října.
Proč byste měli trávník provzdušňovat
Stejně jako každá rostlina potřebuje trávník dostatečný přísun vzduchu a vody, aby se mu dobře dařilo a mohl získávat potřebné živiny pro zdravý růst.
Zejména v případě silné zátěže pravidelně využívaného trávníku na zahradě se půda zhutňuje a dostává se do ní čím dál méně vzduchu. Mikroorganismy v půdě pracují pomaleji, hůře rozkládají posekanou trávu a odumřelá stébla. Výsledek: Tvoří se travní plsť. Oslabený trávník se pak nedokáže bránit mechu nebo jiným chorobám trávníku a sytá zelená ustupuje nevzhledné žluté nebo hnědé barvě.
Proto doporučujeme zařadit provzdušňování trávníku do pravidelné péče o trávník. Pokud máte na zahradě velmi hutnou, jílovitou půdu, měli byste trávník navíc pískovat.
Terminologie: aerifikace, vertikutace, provzdušňování?
Poznali jste ve výše uvedené charakteristice svou zahradu nebo byste rádi předešli tvorbě plsti pravidelným provzdušňováním trávníku? Pokud ano, může se stát, že při hledání tipů a triků v knihách i na internetu rychle narazíte na problém. Někteří rádci používají totiž různé termíny jako synonyma, ačkoli je mezi nimi rozdíl.
Provzdušňování, nebo vnášení vzduchu? Provzdušňování, vertikutace nebo aerifikace? Abyste se neztratili v džungli odborných pojmů, vysvětlíme vám nejdůležitější rozdíly a poradíme vám, co vaše zahrada potřebuje.
Stručně řečeno: provzdušňování trávníku není totéž co aerifikace
Když se chcete dozvědět, jak provzdušnit trávník, často se setkáte s pojmem aeraerifikace. Ten by se dal také přeložit jako „provzdušňování“, ale v tomto případě je trefnější označení „vnášení vzduchu“.
Při aeraerifikaci propichuje válec s hroty půdu hlubokými dírami, které se následně vyplní pískem. Tento postup se využívá hlavně na golfových hřištích a fotbalových stadionech, aby trávník vypadal dobře v televizi a dalo se na něm hrát i za mokra.
Na domácí zahradě nebývá aerifikace trávníku obvykle nutná. Jen v případě, že trávník pískujete kvůli velmi jílovité půdě, může dávat smysl propíchnout na některých místech díry. Při soukromém užívání však obvykle stačí několikrát půdu propíchnout vidlemi. Použití hrotového válce je nutné pouze v případech tvrdosti.
Místo toho doporučujeme trávník provzdušnit pomocí provzdušňovače. Tento postup se také nazývá aerace.
Také při pročesávání se používá válec, ale místo válce s hroty, který při aerifikaci propichuje do půdy díry, je provzdušňovač vybaven tzv. provzdušňovacím válcem. Pomocí pružinových hrotů se z trávníku vyčesává travní plsť, přebytečný mech a další nežádoucí materiál, aniž by se travnatý povrch poškodil.
Rozdíl: provzdušňování a vertikutace trávníku
Použití provzdušňovače trávníku a vertikutátoru je naopak velmi podobné. Zatímco provzdušňovací válec trávník svými pružnými hroty pouze pročeše, pevné nože vertikutátoru pronikají hlouběji do půdy a trávník lehce prořezávají. Díky tomu velmi účinně odstraňují a drtí plsť, plevel, mech a starou posekanou trávu.
Tento postup je sice důkladnější než provzdušňování trávníku, ale zároveň vystavuje trávník větší zátěži. Na zvlášť namáhaných místech je pak často nutné trávník obnovit dodatečným setím. Trávník byste proto měli vertikutovat maximálně dvakrát ročně.
STIHL tip: Stroje, jako je akumulátorový provzdušňovač trávníku STIHL RLA 240, lze vybavit jak vertikutační jednotkou, tak provzdušňovacím válcem.
Provzdušňovač trávníku nedokáže na zahradě zcela nahradit vertikutátor. Pokud však trávník pravidelně provzdušňujete, organicky hnojíte, správně sekáte a dostatečně ho zavlažujete, obvykle ho stačí vertikutovat jednou za dva roky – a váš trávník nebude poté vypadat příliš poničeně.
Provzdušňování trávníku: kdy a jak často?
Na rozdíl od vertikutace můžete provzdušňování provádět několikrát ročně – a také byste měli. Nejvhodnější doba je od května, kdy se začíná s jarní péčí o trávník, provádí se jarní hnojení a trávník se poprvé seká. Postup opakujte každé čtyři týdny až šest týdnů až do října, než na podzim připravíte trávník na zimní přestávku.
Co mohu použít k provzdušnění trávníku?
U značky STIHL najdete ten pravý provzdušňovač trávníku, který odpovídá vašim požadavkům. Nemůžete se rozhodnout mezi provzdušňovačem a vertikutátorem? V tom případě je pro vás správnou volbou akumulátorový provzdušňovač trávníku STIHL RLA 240 nebo elektrický provzdušňovač trávníku STIHL RLE 240. U obou modelů můžete snadno vyměnit provzdušňovací válec za vertikutační jednotku. Obě kombinovaná zařízení jsou vhodná zejména do menších zahrad.
Hledáte pouze vertikutátor bez provzdušňovacího válce? Pak je ideálním nástrojem elektrický provzdušňovač trávníku STIHL RLE 540, který se hodí pro středně velké trávníky. Pokud potřebujete vyšší výkon, zvolte výkonný benzínový provzdušňovač trávníku STIHL RL 540.
Provzdušňovače trávníku STIHL pro každý požadavek
V případě potřeby byste měli trávník nejprve zbavit nahromaděných větví, šišek nebo jiných větších předmětů. Poté trávník posekejte, abyste jej připravili na další postup. Nenechávejte stébla trávy příliš dlouhá.
RLA 240 je kombinované zařízení. Pro provzdušnění trávníku jednoduše vyměňte vestavěnou vertikutační jednotku za provzdušňovací válec, který je také součástí dodávky. V zájmu vlastní bezpečnosti dodržujte pokyny uvedené v návodu k obsluze a mějte na sobě správný ochranný oděv, například ochranné rukavice a ochranné brýle.
Nyní k zadní části zařízení připevněte sběrný koš. Při pravidelném používání se vyskytuje podstatně méně materiálu než při vertikutaci. Díky 50litrovému sběrnému koši na trávu můžete provzdušňovačem STIHL RLA 240 pohodlně sbírat zbytky a nemusíte je po práci hrabat.
Přizpůsobte pracovní hloubku provzdušňovače trávníku půdě na vaší zahradě – pružinové hroty provzdušňovače by se neměly dotýkat půdy, ale pouze pročesávat stébla.
Díky ergonomicky tvarované otočné rukojeti na krytu lze vertikutační jednotku i provzdušňovací válec plynule spouštět nebo zvedat.
Nyní po trávníku přejíždějte provzdušňovačem v rovnoměrně rozmístěných pruzích. Dbejte na to, aby se pruhy co nejméně překrývaly. U pravoúhlých ploch stačí přejíždět ze strany na stranu a na předních stranách se přesunout napříč k okraji.
Při otáčení zařízení mírně nadzvedněte – díky hladce se pohybujícím kolům a pracovní šířce 34 cm je provzdušňovač STIHL RLA 240 mimořádně obratný a lze s ním snadno manévrovat i na plochách s mnoha rohy.
Poznámka: To, že po provzdušnění trávníku některá stébla trávy viditelně zůstanou stát, je běžné. Pokud vám to vadí, můžete plochy jednoduše znovu posekat.
Až skončíte nebo až se naplní sběrný koš na trávu, můžete jeho obsah vyprázdnit na kompost a vyčesanou plsť tak udržitelně využít.
Po provzdušnění není nutné trávník hnojit. Pokud je už ale načase trávník pohnojit, doporučujeme to provést až po provzdušnění. Pak trávník dostatečně zavlažte.
Pozor: Pokud trávník místo provzdušňování vertikutujete, měli byste ho pohnojit zhruba dva týdny předem, abyste ho na tuto náročnou úpravu připravili.