Eko tip
Navršená hromada chrastí je skvělým útočištěm pro ptáky, ježky a další zvířata – a je vhodná i jako hmyzí hotel. Do některých silných větví můžete vyvrtat otvory, které poslouží jako chodbičky a úkryty.
Pokud jde o zahradní odpad a otázku, co je povoleno, napadne řadu lidí kompostování. Existují však i jiné možnosti, jak zahradní odpad zlikvidovat. Dozvíte se také, jak lze založit kompost nebo jak zlikvidovat spadané ovoce.
Přejděme rovnou k věci: zelený odpad je ze zákona považován obecně za odpad, a proto se nesmí odkládat v lese nebo na zelených plochách. Ne vždy je také vhodné likvidovat zahradní odpad na vlastním pozemku.
Pokud si nyní kladete otázku, kde se tedy zahradní odpad likvidovat, připravili jsme pro vás přehled, který vám ukáže, jak se zahradního odpadu bez problémů zbavit.
Eko tip
Navršená hromada chrastí je skvělým útočištěm pro ptáky, ježky a další zvířata – a je vhodná i jako hmyzí hotel. Do některých silných větví můžete vyvrtat otvory, které poslouží jako chodbičky a úkryty.
Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit zahradního odpadu. Patří k nim například likvidace s použitím kontejneru, odvoz na skládku nebo pálení. Lze ho ale použít třeba k vytvoření proutěného plotu.
Likvidace objemného zeleného odpadu, jako jsou větve z prořezaných stromů, je sama o sobě výzvou. Nejtěžší otázka v takovém případě zní: jak dostat tu spoustu odpadu z bodu A do bodu B? V této situaci vám pomohou kontejnery na zahradní odpad, které jsou k dispozici v různých velikostech. Tento způsob likvidace je praktický: kontejner vám odvezou a jeho obsah se předá k průmyslovému kompostování.
Pokud nemáte možnost kompostovat: křoviny, větve z prořezaných stromů, posekaná tráva a další zelený odpad lze odevzdávat ve sběrnách bioodpadu. Určitě najdete nějakou ve svém okolí – tam vám s likvidací zahradního odpadu pomůžou zdarma.
Likvidace zahradního odpadu na hranici se může zdát na první pohled lákavá, ale je omezena zákonem č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší. Tento zákon jasně udává, co vše je možné spalovat. Také je nutné nezapomínat, že jednotlivé obce si mohou vyhláškami podmínky pro spalování rostlinných materiálů upravit.
Založení kompostu spousta zahrádkářů zbytečně odkládá. Přitom to vůbec není tak pracné, jak se na první pohled může zdát. Stačí dodržet těchto pár základních pravidel a můžete vesele kompostovat.
Kromě tradičního zahradního odpadu, jako je posečená tráva a odřezané větve, vzniká na mnoha zahradách také ovocný odpad: spadané ovoce. Ovoce byste měli sesbírat a zlikvidovat brzy, aby na trávníku neleželo příliš dlouho a nezačalo hnít. Spadané ovoce se může dát do popelnice na bioodpad a v malém množství také do kompostu.
Zahradní odpad můžete likvidovat mnoha různými způsoby. Nejvýhodnější metodou je výroba vlastního kompostu, při které se zahradní odpad přemění na cenný humus. Větší množství můžete zlikvidovat také na skládce. Zelený odpad se naopak nesmí ukládat v lese nebo na zelených plochách.
Zahradní odpad zahrnuje širokou škálu odpadu z rostlin a stromů. Patří sem posečená tráva, listí, spadané ovoce, větve odřezané z živých plotů a také větve a větvičky z prořezaných stromů. Většinu tohoto zahradního odpadu můžete využít ve vlastním kompostu a získat tak cenný humus.
Ve správně vybudovaném kompostu se zahradní odpad přemění na hodnotný humus. Během několika měsíců půdní organismy přemění výchozí materiály na černý humus bohatý na živiny – ideální recyklační produkt pro vaši zahradu.
Zahradní odpad lze ukládat do kompostu, hnědých kontejnerů na bioodpad nebo na sběrném místě pro biodpad. V žádném případě však nepatří do lesa nebo na zelené plochy.