Zimní péče o trávník
Váš trávník v nejchladnějších měsících zažívá období vegetačního klidu. Ale pokud chcete, aby byl na jaře co nejkrásnější, ukážeme vám několik tipů, jak na to.
30.04.2024
Přehled: Zimní péče o trávník
- Pokud je to možné, vyhněte se v zimních měsících pohybu po trávníku
- Pro trávník je přirozenou ochranou stále vzácnější sněhová pokrývka
- Péči o trávník obnovte znovu až po roztání sněhu
V zimě už byste trávník sekat neměli. Nejvhodnější doba pro poslední sečení trávníku je na podzim, ještě než přijdou první mrazy. Při nízkých teplotách do 10 až 5 stupňů Celsia trávník přestává růst. Sečení pak není nutné až do příštího jara, kdy se rostliny probudí ze zimního spánku.
Optimální výška trávníku pro zimní období je přibližně 5 centimetrů. Stébla jsou tak chráněna, aniž by trpěla pod tíhou sněhové pokrývky. Jednou z výjimek je trávník ve stínu. Tento typ trávníku přečká zimu nejlépe, má-li tráva výšku 9 centimetrů.
Obecně platí, že trávník v zimě potřebuje skutečně ničím nerušený odpočinek. Z tohoto důvodu se v zimě pokud možno vyhněte chůzi po trávníku, aby nedocházelo k poškození citlivých travních stébel. Na podzim například v případě potřeby položte do trávníku malé nášlapné kameny, abyste ho v zimě šetřili.
Trávník dokážete optimálně připravit na zimu díky správné péči již na podzim. Po vertikutaci v září a posledním sečení trávníku na výšku 5 centimetrů ještě před prvními mrazy, je nejlepší trávník pohnojit podzimním hnojivem s obsahem draslíku, aby byl co nejlépe připraven na chlad a mrazy.
V zimě už by se trávníky hnojit neměly. Při nízkých teplotách do 10 až 5 stupňů Celsia přestávají traviny růst a už nedokáží přijímat živiny z hnojiva. S hnojením proto začněte až na jaře, kdy se probouzí vegetace a už nemrzne.
Zimní vegetační klid pro trávník
Zimní péče o trávník spočívá především v klidu. Aktivní péče o trávník by měla skončit do konce října / začátku listopadu, nejpozději však do prvního zimního mrazu. Jakmile shrabete listí, trávník vertikutujete, naposledy ho posečete a na zimu pohnojíte, může se vaše zahrada uložit k zaslouženému zimnímu spánku. Vy si můžete od aktivní péče o trávník v zimě odpočinout.
V přírodě je to zařízeno tak, že si zahrada v zimě odpočine. To znamená, že stébla trávy už nerostou. Také to ale znamená, že se již trávník nedokáže bránit proti nepříznivým podmínkám a poškození. Proto je obzvláště důležité nechat jej v klidu a pokud možno po něm nechodit. V opačném případě se křehká stébla polámou a na jaře se budou déle regenerovat.
Mohu trávník v zimě sekat?
Jakmile přijdou první mrazy, sečení trávníku definitivně končí. Pro přezimování by výška trávníku neměla přesáhnout 4 až 5 cm. V zimních měsících potřebuje trávník klid a pokud možno by se po něm nemělo chodit, protože každý krok ničí citlivá trávníková stébla.
Trávník v zimě: Mráz a sníh
Jakmile se objeví mráz, je trávník obzvláště citlivý. Mnoho lidí ví, že by se po něm v tomto období nemělo chodit ani by se neměl nadměrně zatěžovat. Pokud je tráva pokrytá sněhem, vytváří sněhová pokrývka jakousi izolaci, která stébla chrání před mrazem a ledovým větrem. Bez ohledu na to, jak dlouho sníh zem pokrývá: nechte trávník v klidu a nevstupujte na něj.
To však není vždycky tak jednoduché, zejména v případě rodin s dětmi. Děti obvykle neberou ohled na křehká stébla trávy, která se pak při hře na zahradě ulomí. Stébla trávy jsou velmi citlivá, protože jsou tvořena až z 80 % z vody. Pokud voda ve stonku během mrazů zmrzne, může se stonek zlomit. Toto poškození nelze nahradit tak, jako v době vegetace, protože v zimních měsících nedochází k růstu. Důsledky jsou patrné už při prvním tání sněhu: v trávníku zůstávají žlutohnědé stopy nebo velké hnědé skvrny, do kterých se rády pustí houbové choroby, jako je plíseň sněžná a tyfulová plísňovitost.
Doporučení pro návrh zahrady
Aby váš trávník vypadal krásně po celý rok a nebyl zbytečně namáhán, měli byste při zakládání trávníku myslet na to, jaký typ trávníku je pro vás vhodný.
V zimě je odolnější než okrasný trávník a vydrží i boj se sněhovými koulemi.
Je citlivý a v zimě by se po něm pokud možno nemělo chodit.
Je odolný a dobře zakořeněný, vydrží i zimní zátěž.
Jak zajistit odolnost trávníku proti pošlapání
Aby měl svůj klid v zimě i okrasný trávník, můžete do něj na podzim poklást malé nášlapné kameny. Dekorativně navržené cesty jsou nejen hezké, ale mají navíc tu výhodu, že trávník chrání a vaše boty zůstanou za sněhu a deště čisté.
Péče o trávník po zimě
Chcete-li mít krásný zelený trávník, na kterém budete moci odpočívat, jakmile se na jaře udělá znovu hezky, můžete začít s hnojením už v době, kdy se probouzí vegetace a nemrzne. Obvykle se používají trávníková hnojiva na bázi dusíku, která stimulují růst trávy. Je to proto, že čím víc je trávník v zimě namáhán, tím lepší přísun živin potřebuje.
První opatření s příchodem jara
Po obzvlášť tuhé zimě byste se do péče o trávník měli pustit hned, jakmile roztaje poslední sníh.
- Trávník pročistěte hráběmi a odstraňte listí a větve.
- Aplikujte první jarní hnojivo a počkejte asi dva týdny.
- Poté – je-li půda suchá – trávník poprvé posekejte.
- Někdy může být užitečné trávník následně odplevelit.
Oživení vašeho trávníku
Kdy poprvé po zimě posekat trávník?
Doba prvního sečení trávníku po zimě závisí na výšce trávy. Teploty by se měly ustálit na konstantních 7 až 10 stupních, tzn. obvykle od poloviny března do začátku dubna.
Péče o trávník v každém ročním období
Zahradní kalendář STIHL
Na zahradě je práce od ledna do prosince. V některých měsících však určité květiny, keře a stromy snášejí péči lépe než jindy.
Co a kdy dělat na zahradě?
S naším zahradním kalendářem STIHL, budete mít vždy přehled o všech důležitých zahradnických pracích. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru níže a zahradní kalendář obratem obdržíte do e-mailu.