Mulčování trávy – přírodní péče o dokonale zelený trávník

Mulčování trávníku spočívá v tom, že tráva nasekaná mulčovací sekačkou zůstává jako volná vrstva na povrchu půdy. Tráva z ní pak čerpá ty nejlepší živiny.

Mulčovací sekačka STIHL RM 2 RT

Shrnutí: mulčování trávníku

  • Při mulčování se organický materiál rozprostře na povrch půdy a stane se zdrojem živin.
  • Jemné zbytky posečené trávy se rozprostřou přímo na půdu.
  • Mulčování šetří čas i peníze a je šetrné k životnímu prostředí.

Co je mulčování?

Mulčováním se rozumí organický materiál, jako je listí nebo posekaná tráva, který se vrací do půdy, aby ji chránil a poskytoval zdroj vitamínů. Mulčování tedy znamená rozprostření rozdrcené rostlinné hmoty na půdu jako volné vrchní vrstvy. Mulčování lze použít téměř na každé zahradní ploše a pro hobby zahrádkáře znamená nejen méně námahy a času, ale také šetření peněz –například za likvidaci sečeného materiálu.

Jak mulčování funguje?

Mulčování zajišťuje, že půda zadržuje vlhkost a zůstává ve stínu, což jí umožňuje efektivněji ukládat vodu, zůstává kyprá a nevysychá tak rychle. Mulč také funguje jako ochranná vrstva při silném dešti a nízkých teplotách a pomáhá rostlinám růst. V neposlední řadě žížaly a další organismy žijící v půdě přeměňují mulčovací materiál na cenné přírodní hnojivo, které dodává trávníku a zeleninovým záhonům důležité živiny pro zdravý růst.

Mulčovací materiál

V obchodech je samozřejmě možné zakoupit širokou škálu mulčovacích materiálů, od štěpky z kůry až po piliny. Díky usilovné práci na zahradě jste však již pravděpodobně ideálně vybaveni typickým "zahradním odpadem", který můžete znovu využít jako cenný mulč.

Posečená tráva

Posekanou trávu lze použít jako mulč na všech místech zahrady; na záhonech a rostlinách by měla být vrstva silná dva až tři centimetry. Dbejte na to, abyste neaplikovali příliš silnou vrstvu, aby nevznikaly nežádoucí hromádky. Kromě toho byste nikdy neměli používat nemocnou trávu nebo posekanou trávu, která obsahuje semena. 

Dřevěné piliny

Vysoké množství dusíku vznikající při rozkladu dřevních hoblin může zpomalit růst rostlin. Hodí se zejména k mulčování hluboko zakořeněných živých plotů a stromů, ale jsou také ideálním přírodním materiálem pro vytvoření zahradních chodníčků.

Leaves on wood

Zahradní drtič pro mulčování

STIHL garden shredders can quickly bring order to your garden. Their powerful cutting systems transform woody and soft garden waste into valuable mulching or composting material in moments.

Se zahradními drtiči STIHL zvládnete svou zahradu rychle uklidit od dřevnatého zahradního odpadu, který drtiče během chvilky přemění na cenný mulčovací nebo kompostovací materiál.

GHE 250

View details about GHE 250.Zahradní drtiče a štěpkovače
DostupnostK dostání pouze u specializovaných prodejců STIHL
12 950,00 Kč

GHE 140 L

View details about GHE 140 L.Zahradní drtiče a štěpkovače
DostupnostK dostání pouze u specializovaných prodejců STIHL
11 670,00 Kč

Listí

Listí z břízy, platanu, buku a všech ovocných druhů můžete bez problému použít jako mulč. Listy ořešáku a dubu by se však měly používat pouze v malém množství a ve směsi s ostatními listy, protože třísloviny, které obsahují, se obtížně rozkládají a mění výživovou rovnováhu v půdě k horšímu. 

Štěpka z kůry 

Štěpka z kůry je obzvláště účinná při potlačování bodláků a jiných plevelů, ale je vhodná pouze na cesty a plochy pod květinami, ovocnými stromy a keři, protože do půdy uvolňuje třísloviny a další kyseliny. Kůrový mulč byste nikdy neměli používat na zeleninu nebo trvalky. Aby byl mulč účinný, měli byste použít vrstvu silnou alespoň deset centimetrů. 

Štěrk, drť a kameny

Štěrk, drť a kameny jsou ideálním mulčovacím materiálem pro víceleté byliny, keře a trvalky. Jsou levné a nabízejí dobrou propustnost vody a vzduchu, ale vzhledem ke své hmotnosti nejsou vhodné pro velmi hutné půdy. Na slunných místech doporučujeme používat světlejší barvy, protože se tak rychle nezahřívají, zatímco tmavé varianty budou déle akumulovat teplo.

Mulčování trávy – sečení a mulčování v jednom kroku

STIHL iMOW 6 EVO

Vašemu trávníku prospěje také organický mulč. Mulčování nejenže dodá trávníku přírodní živiny, ale také vám ušetří čas a peníze. Při mulčování se totiž posekaná tráva neshromažďuje ve sběrném koši sekačky, ale je jemně nasekána a rozprostřena po trávníku. Tento proces spojuje tři důležité kroky péče o trávník – sečení, likvidaci odřezků a hnojení – do jediného, čímž chrání životní prostředí i vaši peněženku.

Green grass in sunshine

Výhody mulčování trávníku

Dlouhodobý experiment Univerzity přírodních zdrojů a přírodních věd ve Vídni-Esslingu zjistil, že mulčování trávy přináší značné výhody a podporuje její růst. Po dobu čtyř let byl trávník o rozloze 1 000 m2 sečen běžnou sekačkou a posekaná tráva důsledně likvidována; plocha byla dobře hnojena minerálními hnojivy. Ve stejné době byl trávník o stejné rozloze posekán mulčovací sekačkou a posekaná hmota byla ponechána na povrchu, aby se trávník mulčoval. Výsledek je působivý:

  • Bohatší travní porost a sytější zelená barva v důsledku 21 sečení ročně po celou vegetační sezónu.
  • Vyšší účinnost než 4 aplikace minerálních hnojiv na kontrolní ploše.
  • Živiny navrácené do půdy přesně odpovídají optimálnímu požadovanému množství, a to jak z hlediska kvantity, tak i vzájemného poměru.

Proč mulčovat trávník

  1. Při mulčování trávníku se díky lepšímu růstu trávy snižuje tvorba travní plsti. Trávník, který je dobře zásoben živinami, nedává prostor plevelům a mechům a zachovává si původní druhové složení.

  2. Zdravě rostoucí trávník vyprodukuje ročně přibližně dva kilogramy posečené trávy na metr čtvereční – to je jeden a půl až dvě tuny na trávník o rozloze 1 000 m²! Likvidace prostřednictvím zeleného koše nebo kompostování však není vždy možná – což je další důvod, proč je mulčování trávníku stále oblíbenější.
A man starting to mulch with a STIHL RM 650 V petrol mulching mower

STIHL RM 650 V benzínová zahradní sekačka

Benzínová sekačka STIHL RM 650 V je expertem na mulčování.  Pomocí vícebřitého nože ji lze jednoduše přeměnit na praktickou mulčovací sekačku. Posekaná tráva je tak jemně nasekána a rovnoměrně rozprostřena přímo na trávník jako hnojivo.

Mulčovat, či sekat?

Mulčování znamená volné pokrytí půdy převážně organickým materiálem. Proto bychom se místo "Mulčovat, či sekat?" měli ptát: "Mulčovat nebo sekat se sběrným košem?"

Obě metody – sečení i mulčování – mají své výhody i nevýhody, které si popíšeme níže. Na základě rozdílů mezi mulčováním a sekáním se můžete rozhodnout, zda máte trávník mulčovat posekanou trávou, nebo ji místo toho sbírat během sekání nebo po něm.

Rozdíl mezi mulčováním a sečením

Při běžném sečení zůstávají posekaná stébla trávy buď na povrchu půdy jako hrubé, dlouhé odřezky, nebo se shromažďují ve sběrném koši připojeném k sekačce, který se pravidelně vyprazdňuje. Tyto odřezky trávy lze kompostovat, aby živiny obsažené v trávě mohly opět prospět vaší zahradě.

Při mulčování je naopak tráva během sečení jemně rozdrcena. Posekaná tráva pak zůstává na zemi. Při mulčování se do trávy a půdy vracejí živiny, takže není třeba přidávat hnojiva.

Výhody a nevýhody mulčování

  Výhody Nevýhody
Mulčování
  • Trávě a půdě prospívá návrat živin: tráva je vitálnější, má hustší drn a svěží zelenou barvu.
  • Odřezky není třeba likvidovat.
  • Mulčování kombinuje dva procesy do jednoho – sečení a mulčování – a výrazně snižuje množství potřebného hnojení.
  • Mulčování je třeba provádět častěji, aby se posečená tráva mohla zcela rozložit – jednou nebo dvakrát v závislosti na počasí.
  • Mulčování dlouhé trávy zanechává na trávníku suché zbytky. Posekaná tráva se rozloží až při dalším sečení, což způsobuje postupnou tvorbu plsti.
Sečení
  • Stačí provádět méně často.
  • Posekanou trávu lze použít jako kompost.
  • Nutná likvidace travních odřezků.
  • Půda potřebuje další hnojivo.
  • Tráva je méně vitální než při mulčování a rychleji vysychá.

Který stroj je nejlepší?

Pokud přemýšlíte, zda je pro váš trávník lepší mulčování, nebo sekání, dříve či později si budete muset vybrat vhodný stroj: sekačku na trávu, mulčovací sekačku nebo sekačku s funkcí mulčování? 

Mulčovací sekačky STIHL rozmělňují posečenou trávu obzvlášť jemně a rovnoměrně ji rozprostírají na trávníku. Další mořností je přestavění sekačky STIHL na mulčovací sekačku pomocí výměnných nožů. U většiny sekaček na trávu je to rychlý a jednoduchý proces pomocí, který zvládnete s našimi mulčovacími sadami – a nemusíte se rozhodovat, zda si pořídit běžnou sekačku na trávu nebo mulčovací. 

Závěr: Mulčování vám ušetří práci s vyprazdňováním sběrného koše na trávu a zajistí, méně zeleného odpadu. Pokud budete trávník mulčovat místo pouhého sekání, bude vám také stačit mnohem méně hnojiva, protože živiny zůstanou na povrchu.

Mulčování je však časově náročnější, zejména v teplém a vlhkém vegetačním období, aby se tráva skutečně rozložila. V případě, že z různých důvodů nemůžete trávník sekat pravidelně, měli byste delší trávu sekat v několika fázích, aby byly odřezky dostatečně jemné a nezpůsobovaly tvorbu travní plsti. Z časového hlediska má pak sekání trávy navrch.

Mulčovací sekačky – snadnější práce na zahradě, zlepšení zdravotního stavu trávníku

Další tipy pro mulčování trávníku

Pokud chcete při mulčování trávy dosáhnout co nejlepších výsledků, je důležité zajistit, aby posekaná tráva zůstala na povrchu trávníku. Dbejte na to, aby objem posekané trávy nebyl příliš velký a aby byla jemně rozdrcena a rovnoměrně rozložena. Dusík, který obsahuje, se rychle mineralizuje a bude opět k dispozici rostlinám. Při mulčování trávy byste však měli věnovat pozornost následujícím radám, abyste z této metody získali maximální možný užitek:

  • Při mulčování sekejte trávu o něco častěji.
  • Používejte speciální mulčovací sekačku. Ta posečenou trávu rozdrtí obzvláště jemně a rovnoměrně ji rozprostře. Alternativně nabízí STIHL také mulčovací sady pro většinu sekaček, které umožňují jejich přestavbu.
  • Při sečení byste měli trávu zkracovat přibližně o třetinu její délky, v období sucha i méně.
  • Pokud je to možné, měli byste trávu seka za sucha. Pokud je tráva vlhká, sekejte pomaleji a po menších částech.
  • Vždy pracujte maximální rychlostí (na plný plyn) s dobře nabroušenými noži.
  • Pravidelně kontrolujte kryt sekačky a odstraňujte z něj všechny odřezky, které na něm ulpěly.
  • Dbejte na to, abyste sekali v překrývajících se pruzích.
  • Velmi dlouhou trávu vždy sekejte ve více fázích.
  • Nezapomeňte měnit směr sečení. Tím zajistíte efektivnější pokrytí zahrady a rovnoměrnější rozložení posečené trávy.
Vegetable bed with parsley and other plants after mulching

Mulčování zeleninových záhonů 

Mulčovací směs můžete také aplikovat na zeleninové záhony. Ale všeho s mírou – mulč totiž přitahuje také slimáky a hraboše. Zahradu je lepší mulčovat častěji a různými materiály, které podpoří růst rostlin. Dbejte na to, aby posečená tráva a jiné zelené rostliny byly vždy mírně vysušené, než je rozprostřete na zeleninový záhon.

Mulčovací směs pro zeleninový záhon:

  • Podsev a podsadba
  • Listí
  • Sláma
  • Kompost
  • Posekaná tráva
  • Ideální suroviny: ředkvičky, bylinky, řeřicha