Krok za krokem: Postavte si přístřešek na dřevo

Pohled na táborák nebo hořící dřevo v krbu je uklidňující. Tedy pokud dřevo hezky hoří a nekouří nebo se z něj neuvolňují páchnoucí látky. Abyste toto nebezpečí eliminovali, je dobré ho uskladnit v chráněném přístřešku, aby pěkně proschlo. S pomocí našeho návodu si ho krok za krokem zvládnete vytvořit sami.

Přístřešek na dřevo

Zpátky ke kořenům: Vytápění palivovým dřevem

Topení dřevem je téměř tak staré jako lidstvo samo a stále se těší velké oblibě. Je nejen krásné, ale má i velmi praktické výhody: Spalováním dřeva se totiž uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého, kolik strom během svého růstu absorboval, proto se topení dřevem považuje za CO2 neutrální. Vzhledem k rostoucím cenám energií může být palivové dřevo i v budoucnu atraktivní alternativou k palivům, jako je plyn nebo topný olej. 

Kdo chce, může si palivové dříví nařezat sám. Ale i když si ho koupíte připravené v obchodě, měli byste dbát na jeho správné skladování. Protože v kamnech nebo krbu lze účinně a s nízkými emisemi spalovat pouze suché dřevo

Muž stojí před topným dřívím vyskládaným pod střechou.

Pokud si topné dříví řežete sami, měli byste ho nechat vyschnout asi dva roky. Neskladujte ho ale déle než přibližně 5 let, jinak začne ztrácet svou výhřevnost.

Dřevo není kvůli nedostatečné cirkulaci vzduchu vhodné skladovat ve sklepě nebo v kůlně. Aby se dostatečně vysušilo, je ideální zahradní přístřešek.

Chcete správně skladovat dřevo a nebojíte se výzvy? 
Proč si tedy přístřešek na dřevo nepostavit svépomocí. Náš návod vám ukáže, jak si přístřešek na dřevo postavíte sami s pomocí správného vybavení a řemeslné zručnosti.  Na tento projekt byste si měli vyhradit určitý čas. Stavba přístřešku na dřevo trvá přibližně jeden až dva dny. 

Pokud ho začnete stavět v září, bude váš přístřešek včas připravený na topnou sezónu, než vám dodavatel dřeva doručí polena nebo než v říjnu začnete dřevo řezat. Na konci tohoto článku vám ukážeme, jak palivové dřevo správně skladovat.

Stavba přístřešku na dřevo: správné plánování

Plochá zahrada jako ideální místo pro stavbu přístřešku na dřevo

Pokud si chcete postavit dřevěný přístřešek sami, musíte se nejprve zamyslet nad několika otázkami.

Jaké je pro přístřešek nejlepší místo? Potřebuji stavební povolení?

Díky správnému plánování tuto výzvu zvládnete bezpečně a úspěšně – a dřevěný přístřešek splní svůj účel.

Ideální místo pro váš přístřešek na dřevo

Abyste mohli dřevěný přístřešek využívat efektivně, měli byste při výběru místa zvážit několik věcí. Střední Evropa se obecně vyznačuje západními větry, což znamená, že srážky často padají od západu. Pokud je to možné, orientujte otevřenou stranu na jih/jihovýchod, aby byla lépe chráněna před deštěm, větrem nebo sněhem. To platí zejména v případě, že chcete postavit dřevěný přístřešek bez zadní stěny.

Ideální je také místo na jižní straně domu. Budete tak moct využívat teplo ze slunce k odvádění vlhkosti ze dřeva. Pokud chcete přístřešek umístit ke stěně domu, doporučuje se vzdálenost přibližně 10 cm, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. V takovém případě by ale střecha měla mít sklon dopředu, aby z ní voda mohla stékat dopředu.

STIHL tip

Dbejte na to, aby se k přístřešku na dřevo bylo možné z domu snadno dostat s kolečkem – aby přeprava polen ke kamnům nebo krbu nebyla příliš namáhavá.

Potřebujete na svůj přístřešek na dřevo stavební povolení?
(Může být zapotřebí provést úpravu podle místních předpisů.)

Stavba přístřešku, který slouží výhradně ke skladování dřeva do krbu, v České republice většinou nepodléhá předpisům. V závislosti na velikosti a použití však může být vyžadováno povolení. V případě pochybností byste se měli zeptat místního stavebního úřadu, zda ke stavbě přístřešku na dřevo potřebujete povolení. Tam se také dozvíte, jak daleko od hranice pozemku musí přístřešek stát.

Jakmile si pro přístřešek na dřevo vyberete správné místo a získáte potřebné povolení, můžete začít s přípravou na stavbu.

Stavba přístřešku na dřevo: Příprava

Na zahradě jsou připraveny materiál a nářadí, jako je akumulátorová motorová pila STIHL MSA 140, pro svépomocnou stavbu přístřešku na dřevo

Ambiciózní projekt, jako je přístřešek na dřevo postavený svépomocí, vyžaduje určitou přípravu. Kromě vhodného ochranného oděvu si připravte materiál a nářadí potřebné ke stavbě přístřešku na dřevo.

Poznámka: Pokud v hobbymarketu neseženete požadované dřevo v přesných rozměrech uvedených níže, volte vždy nejbližší větší tloušťku, nikoli menší.

Vybírejte dřevo z udržitelného lesního hospodářství

Použijte nejlépe stávající odřezky dřeva. V případě potřeby můžete zakoupit místní dřevo z udržitelného lesního hospodářství s příslušnou certifikací, které se k vám na zahradu dostane bez nutnosti dlouhé přepravy. Budete tak přesně vědět, odkud vaše dřevo pochází, a uděláte dobrou věc pro životní prostředí.

STIHL tip

Chcete-li přístřešek na dřevo ochránit před různými vlivy, je nejlepší použít na stavbu impregnované dřevo.

Jak udržovat přístřešek na dřevo

Ke stavbě přístřešku na dřevo je nejlepší použít impregnované dřevo. Nebude tak nutné o dřevo přímo pečovat. Na podzim však ze střechy smeťte listí a na jaře odstraňte případný mech.

Skladování topného dříví: řádné uložení do přístřešku na dřevo

Stavba přístřešku na dřevo je prvním krokem k uskladnění topného dříví. Teď je ale důležité do něj dřevo správně naskládat, aby mohl mezi poleny dobře cirkulovat vzduch. Jedině tak lze zajistit, že po zhruba dvouletém skladování dosáhnete obsahu zbytkové vlhkosti nižšího než 25 %, jaký je předepsaný například v Německu. Nezapomeňte, že tvrdé dřevo schne déle než měkké, ale zase je méně citlivé na povětrnostní vlivy.

Profi tip STIHL

Pořiďte si v hobbymarketu vlhkoměr. Během několika vteřin zjistíte, zda je topné dříví dostatečně suché na to, aby hořelo efektivně a šetrně k životnímu prostředí.

Při skladování palivového dřeva je nejlepší položit ve spodní řadě několik polen napříč, aby se uložené dřevo při ukládání do výšky nenaklánělo. Poté polínka skládejte volně na sebe. U kmenů, které si nařežete, jsou polena přirozeně nepravidelná, a proto neleží příliš blízko u sebe. Malé mezery mezi nimi zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu, aby dřevo mohlo vysychat. Vždy dbejte na to, aby se dřevo do krbu nedotýkalo země ani větví a větviček.

Muž správně skládá topné dříví do vlastnoručně postaveného přístřešku na dřevo

Časté otázky a odpovědi

Další projekty pro kutily