Profi tip STIHL
Vytvarujte zářez tak, aby byl co nejkulatější, abyste mohli palisády do sebe pevně zasunout. Pro dosažení optimálního výsledku doporučujeme pokaždé umístit do zářezu jednu z kulatin a zkontrolovat, jak dobře zapadá.
Krok za krokem vás provedeme projektem, který dětem udělá radost a vám zajistí chvilku klidu, protože tady se ratolesti aspoň na chvilku zabaví samy. Pískoviště ve stylu dřevěného srubu se navíc hodí do skoro každé zahrady.
07.02.2025
Ráj her pro děti a odpočinek pro dospělé: pískoviště je skvělá aktivita, která je výbornou zábavou pro děti všech věkových kategorií. Děti mají bezbřehou fantazii, ať už postaví obrovské hrady z písku nebo několikapatrové pískové bábovičky.
Pokud si chcete pískoviště postavit sami, budete moci s hrdostí obdivovat, čeho jste dosáhli. O nadšení vašeho dítěte ani nemluvě! V tomto článku se dozvíte, na co byste si měli před stavbou dřevěného pískoviště dát pozor. S trochou zručnosti a naším návodem krok za krokem to ale snadno zvládnete.
Nejprve to nejdůležitější: Kde chcete pískoviště postavit?
Nezdá se to, ale ani pískoviště pro děti nemůže stát kdekoliv. Dobré je, když je umístíte v blízkosti terasy nebo výhledu z okna, abyste měli co nejvíc přehled o tom, co vaše ratolesti dělají. Vyplatí se najít místo v polostínu, a pokud takové místo nemáte, zvažte možnost pořízení sluneční clony.
Neexistuje žádné standardizované pravidlo, z čeho by pískoviště mělo být postavené. Možností je spousta a sahají od pneumatik z traktoru až po loď.
Ti, kteří dávají přednost materiálům přírodního původu, si mohou vybrat mezi kamenem a dřevem. Než pískoviště začnete stavět, měli byste zvážit výhody a nevýhody obou možností.
Kameny | Dřevo |
---|---|
Výhody:
|
Výhody:
|
Nevýhody:
| Nevýhody:
|
V našem průvodci vám krok za krokem vysvětlíme, jak si můžete sami postavit dřevěné pískoviště.
I když by děti možná ocenily pískoviště velikosti bazénu, ne každý na to má doma prostor. Při plánování nového dětského hřiště proto zvažte celkovou velikost pozemku a to, jak velkou část plochy je možné novému projektu věnovat. Hodí se také už dopředu přemýšlet nad tím, že jakmile si s pískem začne hrát jedno dítě, dost pravděpodobně se k němu přidá i sourozenec nebo děti sousedů a kamarádů.
V našem případě chystáme pískoviště o velikosti 150 x 150 centimetrů. Hloubka by měla být minimálně 30 centimetrů, aby se děti měly čím prokopávat.
Po dokončení všech příprav se můžete vrhnout na stavbu pískoviště. V těchto pokynech jsme se rozhodli pro rustikální stavbu ve stylu srubu. Pískoviště se snadno staví a hodí se do každé zahrady.
Pro stavbu pískoviště si připravte následující pomůcky:
Pokud jsou palisády příliš dlouhé, zkraťte je na požadovanou délku. Pro naše pískoviště jsme zvolili délku 1,5 metru. Označte si délku a rovným řezem odřízněte přebytek. Nyní můžete hrany zaoblit motorovou pilou. Díky tomu se nebude zachytávat na koncích palisád.
Pískoviště postavíme ve stylu srubu. Aby bylo možné palisády umístit křížem přes sebe, musí se do nich vyřezat zářezy. Za tímto účelem udělejte asi 10 cm od okraje palisády rysku. Nyní změřte střed palisády, v našem případě 5 cm, a vyznačte si ho. Zářezy musí být na obou stranách palisády umístěny ve stejné výšce. Vezměte si dřevěnou laťku a nakreslete od jednoho konce palisády ke druhému rovnou čáru.
Nyní můžete pomocí šablony vyznačit zářez. Šablona by měla být dostatečně velká, aby bylo možné do zářezu vložit druhou palisádu. Šablonu přeložte uprostřed a přiložte záhyb rovně na už nakreslenou čáru. Tím zajistíte, že zářezy budou na obou stranách nakresleny ve stejné výšce.
Vezměte motorovou pilu a vyřízněte zářez. Za tímto účelem udělejte ve vyznačené oblasti několik rovných řezů. Kousky dřeva můžete vytlouct kladivem. Nyní můžete zářez opatrně vyhladit motorovou pilou. Tento postup opakujte u všech 12 palisád.
Profi tip STIHL
Vytvarujte zářez tak, aby byl co nejkulatější, abyste mohli palisády do sebe pevně zasunout. Pro dosažení optimálního výsledku doporučujeme pokaždé umístit do zářezu jednu z kulatin a zkontrolovat, jak dobře zapadá.
Aby pískoviště dobře dosedalo k zemi, rozřízněte nejnižší palisádu podélně na polovinu. Palisádu zajistěte svěrkami, aby se neodkutálela. Pomocí dřevěné latě nakreslete rovnou čáru od jednoho konce palisády ke druhému. Nyní můžete pomocí motorové pily rozříznout palisádu podél vyznačené čáry na polovinu.
Nyní ke dvěma horním palisádám připevněte prkna k sezení. Přišroubujte je vruty do dřeva.
Vlastnoručně postavené pískoviště můžete teď naplnit pískem a bude hned připravené k použití!
Čistota na pískovišti: Děti jsou známé tím, že si vše vkládají do úst a nemůžou vynechat ani domácí „pískové bábovičky“. Důležitou roli zde proto hraje také čistota a hygiena.
Do písku se mohou dostat nečistoty, déšť a listí, které šíří bakterie. Velké hromady písku si také často oblíbí psi a kočky, protože tam mohou vykonávat svou „potřebu“ nebo si jen tak hrát. Písek můžete před předčasným znečištěním ochránit zakoupeným nebo vlastnoručně vyrobeným krytem.
Z hygienických důvodů doporučujeme písek v pískovišti také pravidelně vyměňovat.
Jako podklad pod pískoviště je vhodná geotextilie do pískoviště. Vyložte jí podlahu a stěny pískoviště, aby byl písek na hraní čistý a chráněný před kořínky a hmyzem. Geotextilie do pískoviště je vodopropustná, takže déšť ani velká vodní bitva na zahradě pískoviště nepoškodí.
Množství písku, které je třeba do pískoviště nasypat, závisí na velikosti pískoviště. Čím je větší pískoviště, tím více písku potřebujete. Nenaplňujte ho až po okraj. Nechte pod okraji deset centimetrů volného místa, aby při hraní a hrabání zůstal písek v pískovišti.
Pískoviště můžete zakrýt zakoupeným nebo vlastnoručně vyrobeným krytem na pískoviště. Když si pískoviště postavíte sami, má smysl, abyste si sami vyrobili i kryt. Díky tomu zůstane písek dlouho čistý a chráněný před kočkami, ptáky a hlodavci.
Jak hluboké musí být pískoviště lze snadno odhadnout. V zásadě by děti měly mít možnost dostat se snadno dovnitř a ven. Výška kolem 30–50 cm je proto dobrým vodítkem. Pískoviště bude přiměřeně hluboké.