Jak si vyrobit zástěnu pro větší soukromí

Praktická a trvalá ochrana před zvídavými pohledy: podle našeho návodu si zástěnu vyrobíte snadno a rychle.

Přehled: Jak si vlastnoručně vyrobit zástěnu na ochranu soukromí

  • Zástěna na ochranu soukromí jako pevný prvek v zahradě nebo jako mobilní prvek na terase a balkoně
  • Dodržování zákonných požadavků, zejména výšky a vzdálenosti od hranic pozemku
  • Vlastnoruční výroba zástěny z hranolů, kulatiny a bambusových tyčí nebo lískových prutů
  • Nejprve postavte rám, pak vpleťte větve
  • Nakonec ji vztyčte a usaďte do patek nebo natrvalo instalujte na zahradě
  • Zabraňte kontaktu dřeva s půdou a patky pravidelně ošetřujte olejem 

Zástěna na ochranu soukromí: ideální designový prvek do zahrady

Jen málo designových prvků do zahrady, terasy a na balkon je tak univerzálních a oblíbených jako zástěny na ochranu soukromí. V prvé řadě chrání před zvědavými pohledy. Nicméně správně umístěná zástěna může také šikovně rozčlenit zahradu. Členění má důležitou roli, zejména pokud navrhujete malou zahradu.

Můžete si vybrat ze široké nabídky hotových zástěn nejrůznějších barev, tvarů, velikostí a materiálů, nebo můžete tomuto projektu vtisknout osobitý ráz tím, že si zástěnu na ochranu soukromí prostě vyrobíte sami. Jako přírodní zástěna na ochranu soukromí se ideálně hodí také živý plot.

Vytvoříte tak individuální unikát, který můžete postavit napevno do zahrady, nebo vyrobíte mobilní zástěnu s nožičkami na terasu či balkon. S naším návodem to všechno zvládnete udělat správně a z vlastnoručně vyrobené zástěny se budete těšit dlouhá léta.

Jak si vlastnoručně vyrobit zástěnu na ochranu soukromí: Materiál a nářadí

Tento seznam materiálů je určen pro jednotku o rozměrech 180 x 140,5 centimetrů. Pokud si sami chcete postavit ochranný plot tvořený více prvky, množství materiálu příslušně vynásobte. Pokud již máte po ruce materiál podobných rozměrů, můžete ho samozřejmě použít také.

Akumulátorová motorová pila STIHL MSA 140, akumulátorová vyvětvovací pila GTA 26 a další materiál a nářadí pro stavbu zástěn

Pusťte se do práce se správným vybavením

Jak si vlastnoručně vyrobit zástěnu na ochranu soukromí: Dodržování zákonných požadavků

Než začnete, seznamte se se zákonnými požadavky platnými pro zástěny na ochranu soukromí. Stavíte-li svépomocí na zahradě plot na ochranu soukromí, hraje důležitou roli zejména vzdálenost od hranice pozemku. Požadavky určují zákonná ustanovení i místě příslušné předpisy. Pokud jsou v zákoně či místní vyhlášce upraveny vzdálenosti a rozměry plotů, pak tyto předpisy platí nezávisle na sousedských právech.

 

Poznámka

Předem si u místního správního úřadu zjistěte, jak vysoko smíte zástěnu postavit a jak velkou vzdálenost musíte dodržet od hranice pozemku.

Příprava: Optimální příprava bambusových tyčí

Jako materiál pro zástěnu na ochranu soukromí používáme bambusové tyče dlouhé minimálně 2 metry. Ty jsou k dostání v hobby marketech nebo můžete použít vlastní rostliny, které příliš vyrostly, pokud je radikálně seříznete. Alternativně se pro stavbu plotu hodí i lískové pruty a pruty z dalších dřevin s rovným růstem. Dbejte přitom na zákony a místní vyhlášky týkající se řezu dřevin. 

Výhonky můžete použít hned nebo je můžete uložit, dokud neshromáždíte dostatek materiálu na splétání. V případě našich zástěn není nutné pruty extrémně ohýbat, protože vzpěry zástěny na ochranu soukromí jsou od sebe dost vzdálené. Proto je možné zpracovávat i trochu vysušené pruty. Několik dní před tím, než se pustíte do práce, si jeden z prutů cvičně ohněte. Pokud se zlomí, namočte ostatní pruty do vody, a nechte je tam, dokud nezačnete stavět.

Profi tip od STIHLu: Dlouhé pruty nejlépe namočíte tak, že je položíte na fólii a zvnějšku je upevníte několika kameny, čímž vytvoříte jakési koryto. Pruty položte na fólii, tu pak naplňte vodou a na konci je zabalte.

Návod: Vlastnoruční stavba zástěny na ochranu soukromí

Připravili jste si všechny materiály a nástroje? Pak můžete začít. S naším návodem krok za krokem se vám podaří postavit dřevěnou zástěnu na ochranu soukromí svépomocí.

Muž stojí na terase, v ruce má šálek kávy a hrdě se dívá na svou vlastnoručně vyrobenou zástěnu

Péče: takto vaše zástěna zůstane dlouho v perfektním stavu 

Pokud si chcete sami vyrobit dřevěnou zástěnu na ochranu soukromí, často je pro vás důležitá její dlouhá životnost. Koneckonců to svědčí o kvalitě vaší vlastní práce. Následující tipy vám ukážou, jak se můžete z vlastnoručně vyrobené zástěny těšit spoustu let. 

Ochrana zástěny před větrem

Vlastnoručně vyrobené zástěně vítr zpravidla nic neudělá – prostě projde přes bambusové tyče. V případě bouřky je však vhodné zástěnu zabezpečit. Přivažte ji například k zábradlí balkonu. Ideální je zvolit takové místo, kde by zástěna nebyla příliš vystavena větru. 

Zachování vzdálenosti od země

Rám plotu na ochranu soukromí by se měl nechat vyschnout. Proto by se neměl dotýkat země, zejména na zahradě. Při instalaci napevno umístěte pod zástěnu kameny nebo štěrk, aby dřevo nebylo v kontaktu se zemí a po dešti rychle vyschlo. 

Pravidelné olejování nohou

Pro rovnoměrné zbarvení ošetřujte smrkové nohy každý rok nebo každé dva roky olejem na ochranu dřeva. Pruty není nutné olejovat, protože dřevo rychle schne a voda z něj může jednoduše stékat. Pokud je to pro vás důležité z estetických důvodů, nic vám v tom samozřejmě nebrání. 

Zástěna na ochranu soukromí do zahrady: další nápady pro kutily

Stavba zástěny na ochranu soukromí svépomocí znamená téměř svobodnou volbu designu. Pomocí našeho návodu si můžete vyrobit zástěnu na ochranu soukromí z bambusových tyčí. Chtěli byste něco trochu zelenějšího? Pak si také můžete vlastnoručně postavit opěru na rostliny. Dobrou ochranu soukromí zajistí například také špalír nebo pergola.

Dalším nápadem pro kutily je ochranná zástěna z prken. Vyžaduje sice trochu víc údržby, ale díky neprůhledným deskám nabízí tu nejlepší ochranu soukromí.

Podle délky plánované zástěny si můžete sami postavit také kompletní plot. Pokud chcete popustit uzdu své kreativitě, můžete kombinovat různé prvky. Například neprůhledné prvky z bambusových tyčí se mohou střídat s vlastnoručně vyrobenými mřížemi. Pokud si takovou kreativně ztvárněnou zástěnu na ochranu soukromí postavíte vlastními silami, nejenže sama upoutá svým vzhledem, ale vaší zahradě dodá punc jedinečnosti. 

Další projekty pro kutily