STIHL tip
Zejména u dlouhodobějších výsadeb se doporučuje přidat nejdřív drenážní vrstvu z řezanky, na ni položit rostlinné rouno propouštějící vodu a pak nasypat zeminu. Tím se zabrání poškození kořenů v důsledku přemokření v truhlíku.
Oživte svůj balkon nebo terasu pestrými barvami: vyrobte si sami a jednoduše květinový truhlík na míru!
17.02.2025
Než se pustíte do výroby květinového truhlíku, je dobré připravit si veškerý potřebný materiál a nářadí a také vhodné ochranné pomůcky.
Rozměry, které jsme použili, uvádíme pouze jako příklad – můžete je samozřejmě libovolně měnit tak, aby se truhlík bez problémů vešel na váš balkon nebo okenní parapet.
Můžete si také vybrat, zda dáte přednost truhlíku na květiny se zavěšením na šňůrce (varianta A), s kolečky (varianta B), se zavěšením na parapetu (varianta C) nebo s bočními úchyty (varianta D). Materiál potřebný pro každou variantu najdete v seznamu níže.
Pouze pro variantu A) Závěsný květinový truhlík se šňůrkou
Pouze pro variantu B) Květinový truhlík s kolečky
Pouze pro variantu C) Květinový truhlík se zavěšením na parapet
Pouze pro variantu D) Květinový truhlík s bočními úchytkami
Při práci s nářadím STIHL nezapomínejte používat osobní ochranné pomůcky. Podrobnosti najdete v návodu k použití svého výrobku. Než se poprvé pustíte do práce, důkladně se se svým zařízením seznamte a před každým použitím se ujistěte, že je v bezvadném stavu.
Váš prodejce STIHL vám na požádání připraví každé nářadí k prvnímu použití a poradí vám model a velikost ochranného oděvu. Nezapomeňte, že osobní ochranné prostředky nenahradí bezpečnou pracovní techniku.
Chcete-li si sami vyrobit květinový truhlík, nejdříve si nařežte na míru všechny latě a hranoly. Pak multibruskou obruste konce všech dřevěných dílů a dřevo důkladně ošetřete ochranným olejem na dřevo. Nechte olej vstřebat podle pokynů výrobce na obalu.
Jako dno truhlíku si rovnoměrně vyrovnejte pět padesáticentimetrových dřevěných latí s distančními prvky, tj. zbytky dřevěných latí o tloušťce 10 mm. Sešroubujte oba hranolky o rozměrech 23 x 23 milimetrů na obou koncích tak, aby na vnější straně zůstalo místo přesně na jednu lať (= 10 milimetrů).
Přišroubujte první dvě padesáticentimetrové latě delší strany truhlíku ke hranolům dna. Použijte lať jako distanční prvek 10 milimetrů ode dna.
Pak přišroubujte jeden z delších – 27 centimetrů dlouhých – hranolů 40 x 23 milimetrů svisle v rozích k prvním dvěma latím na delší straně.
Pak v obou rozích položte kratší – 25 cm dlouhé – hranoly 40 x 23 mm na hranoly dna a přišroubujte je k první lati příčné strany. Při výrobě vlastního květinového truhlíku tento postup zopakujte na druhé straně.
Nyní jsou v každém rohu svisle postaveny dva hranoly. Teď k sobě přišroubujte také dva svislé hranoly nahoře.
Následně postupně přišroubujte zbývající čtyři padesáticentimetrové latě na každé delší straně a čtyři 27centimetrové latě na každé ze dvou příčných stran ke svislým hranolům. Zbytky latí o tloušťce 10 milimetrů slouží jako distanční prvky, které zajišťují rovnoměrné uspořádání.
Nyní je čas připevnit k vlastnoručně vyrobenému květinového truhlíku některou z variant zavěšení. Můžete si vybrat ze čtyř variant:
Varianta A) Závěsný květinový truhlík se šňůrkou
Pro závěsný květinový truhlík můžete zvolit šroubovací háčky. Ty pak připevníte k horním koncům čtyř hranolů truhlíku. K háčkům potom můžete přivázat pevnou šňůru, například z konopí nebo juty, a vlastnoručně vyrobený truhlík na květiny zavěsit.
Varianta B) Květinový truhlík s kolečky
Chcete-li mít raději mobilní květinový truhlík v úrovni země, přišroubujte na obě strany ve spodní části dva hranoly a na každý z nich připevněte dvě nábytková kolečka.
Varianta C) Květinový truhlík se zavěšením na parapet
V případě truhlíku se zavěšením na parapet přišroubujte dva úhelníky k jedné z bočních stěn ve výšce hranolů. Tato varianta má tu výhodu, že truhlík můžete připevnit například k zábradlí balkonu.
Varianta D) Květinový truhlík s bočními úchytkami
Jako další alternativu můžete místo koleček, háčků nebo úhelníků přišroubovat v horní části na střed druhé latě na obou bočních stěnách dvě nábytkové úchytky.
Nyní vnitřek květinového truhlíku vyložte vodotěsnou fólií, tu přisponkujte k horním okrajům truhlíku a přebytečnou část odstřihněte nůžkami.
Nyní můžete svůj vlastnoručně vyrobený květinový truhlík naplnit substrátem a podle libosti osázet rostlinami.
STIHL tip
Zejména u dlouhodobějších výsadeb se doporučuje přidat nejdřív drenážní vrstvu z řezanky, na ni položit rostlinné rouno propouštějící vodu a pak nasypat zeminu. Tím se zabrání poškození kořenů v důsledku přemokření v truhlíku.
Při osazování balkonu někdy méně znamená více : dvě, nanejvýš tři barvy na truhlík zajistí, že je balkon krásně barevný, a přitom nepůsobí přeplácaně. Oku lahodí doplňkové barvy, jako je žlutá a fialová nebo modrá a oranžová. Nadčasovou klasikou je však třeba i kombinace červené a bílé.
Dbejte také na to, abyste nechali dost místa mezi rostlinami, protože se brzy rozrostou. Mezi dvěma květinami by měl být vždy rozestup o velikosti jedné dlaně. V případě větších rostlin by měl být rozestup dokonce na dvě dlaně.
Chcete-li, aby se váš vlastnoručně vyrobený truhlík zazelenal, nemusíte se omezovat pouze na květiny. Co třeba pěstovat v truhlíku například zeleninu, jako jsou rajčata, nebo zvolit popínavé rostliny, které vás budou chránit před zvědavými pohledy? Balkon ozdobí také traviny, které poslouží jako ochrana soukromí.
Existuje spousta možností, jak vytvořit krásný květinový truhlík na míru pro váš balkon, okenní parapet nebo terasu. Neváhejte recyklovat staré materiály, které už máte v garáži nebo dílně, a vdechněte jim nový život.
K vlastní výrobě truhlíku ve vintage stylu můžete využít starou bednu na víno, kterou zpevníte latěmi a vyložíte fólií.
Různými barvami podle vlastního vkusu můžete také natřít staré europalety – sestavíte z nich květinový truhlík a účinně přitom využijete zdroje.
Ojeté pneumatiky je škoda likvidovat. S trochou barvy a řemeslné zručnosti z nich můžete vytvořit květináč.
K vlastnoruční výrobě květinového truhlíku se ideálně hodí například modřín a douglaska. Ty se díky poměrně vysokému obsahu pryskyřice dají dobře umístit i venku.
V případě silného deště, nebo dokonce bouřky je vhodné umístit truhlík na chráněné místo. Pokud to není možné, můžete si pořídit kryt na rostliny, který balkonové květiny ochrání před větrem, deštěm a mírným mrazem.
Pokud je truhlík vystaven velmi nepříznivým povětrnostním podmínkám, čas od času dřevěné latě podle potřeby naolejujte.
K osázení květinového truhlíku jsou ideální mrazuvzdorné, odolné rostliny, jako je orlíček, ostřice a břečťan.
S osázením okenního truhlíku počkejte až po ledových mužích (což je zhruba 11. až 15. května). Rostliny tak nevystavíte pozdním nočním mrazíkům.
Do truhlíku o délce 80 centimetrů se vejde asi 4 až 5 rostlin, do truhlíku o délce 60 centimetrů asi 4 rostliny a do truhlíku o délce 50 centimetrů asi 3 až 4.
Do květinových truhlíků je ideální dobře provzdušněná, kyprá půda, která dobře zadržuje vodu.
Neexistuje žádný právní předpis, který by určoval, kam se smí květinové truhlíky na balkonech zavěšovat. V zásadě je povoleno instalovat květinové truhlíky na vnější straně balkonu, pokud jsou dostatečně zajištěné proti pádu a/nebo pokud v tomto ohledu neexistují žádná omezení v nájemní smlouvě.