Jak na švédský oheň

Švédský oheň je působivým zdrojem světla na zahradě. Ukážeme vám podrobný postup, jak si jej můžete připravit snadno a svépomocí.

Švédský oheň

Shrnutí: udělejte si švédský oheň 

  • Švédský oheň ozvláštní atmosféru každé zahradní party a snadno si ho uděláte sami
  • Vhodné dřevo by mělo být dostatečně suché. Doporučujeme jehličnaté dřevo
  • K zapálení ohně použijte grilový nebo krbový podpalovač, případně zmačkané noviny
  • Dobu hoření švédského ohně určuje velikost kmene stromu

Co je to švédský oheň?

Ať už v létě chystáte grilování nebo si v zimě chcete dát na terase svařené víno: vlastnoručně zhotoveným švédským ohněm rozzáříte každý večírek. Při výrobě švédského ohně zapálíte rozřezaný kmen stromu shora. Vznikne tak pochodeň, která hoří pomalu, ale neprohoří až na zem.

Pochodně vyřezané z kmene stromu jsou nejen krásné, ale také praktické, protože poskytují světlo i teplo pro vaši venkovní oslavu. Pochodeň z kmene stromu můžete v případě dostatečné velikosti používat také pro venkovní vaření. Díky rovnému povrchu je na švédském ohni dostatek místa pro hrnce a pánve. Poněkud skromnější variantou přípravy pokrmu může být topinka upečená na ohni na prutu nebo marshmallows, které se nad hořící pochodní rychle opečou. Vaši hosté budou z tohoto miniaturního táboráku nadšení.

Máte chuť udělat si švédský oheň sami? V jednoduchém návodu krok za krokem vám ukážeme, jak švédský oheň funguje a jak ho udělat.

Připravte si sami vhodné dřevo na švédský oheň

Pro domácky zhotovený švédský oheň se nejlíp hodí jehličnaté dřevo, protože nežhne tak rychle jako kmeny z listnatých dřevin. Obzvláště vhodná je borovice, jedle nebo smrk. Vhodnou velikostí pro vaši pochodeň je kmen stromu o šířce 30 až 60 centimetrů a výšce 50 až 100 centimetrů. 

Ideální dřevo nesmí být příliš suché, ale ani příliš mokré. Pokud je dřevo příliš mokré, švédský oheň se obtížně zapaluje a dřevo má spíše tendenci kouřit. Příliš suché dřevo naopak shoří příliš rychle. Doporučujeme maximální zbytkovou vlhkost dřeva 20 %. Množství zbytkové vlhkosti ve dřevě vám ukáže vlhkoměr na dřevo.

Ekologický tip

Pokud je to možné, kupujte dřevo z místních lesů, ideálně od specializovaného prodejce ve vašem regionu. Zabráníte tak nepříznivým dopadům dlouhých přepravních tras, jako jsou například škodlivé emise.

 

Materiály na švédský oheň

Švédský oheň si bez velké námahy a jednoduše uděláte sami. Zde je vše, co potřebujete:

Ilustrace materiálu: dřevo, motorová pila STIHL, metr, tužka, podpalovač na gril

Návod: Udělejte si sami švédský oheň

Udělejte si sami švédský oheň pomocí motorové pily STIHL MS 181 C

V tomto návodu jsme shrnuli, jak krok za krokem zhotovit švédský oheň. Vybrali jste správné dřevo a máte připravený veškerý materiál? Pak tedy už nic nebrání tomu, abyste se pustili do vlastního zhotovení švédského ohně!

Hořící švédský oheň pro kutily

Pozor při odhořívání

Při odhořívání rozhodně dbejte na to, aby byl podklad bezpečný a nehořlavý. Kromě toho by se v bezprostřední blízkosti švédského ohně neměly nacházet žádné hořlavé předměty. Mohou létat jiskry.

Doba hoření: švédský oheň ve velkém nebo malém?

Velikost švédského ohně má samozřejmě přímý vliv na dobu jeho hoření. Čím větší je kmen, tím déle bude švédský oheň hořet. Tento praskající zdroj tepla si pak můžete užívat až několik hodin. Vzhledem k tomu, že byste švédský oheň neměli nechávat hořet bez dozoru, můžete pro kratší oslavu zvolit menší kmen. V případě větší plochy můžete instalovat i několik švédských ohňů. Nezáleží na tom, kdy, jak a kde: jsme si jisti, že jakmile se jednou zamilujete do romantické záře vlastnoručně zhotoveného švédského ohně, už se bez něj neobejdete.

Další projekty pro kutily