Eko tip
I shrabané listí můžete ještě využít! Hodí se na zakrytí záhonů a pod keře a k ochraně půdy před zimním počasím a mrazem.
Jakmile skončí sezóna, je načase zahradu zazimovat. Ukážeme vám, jak na to.
23.10.2024
Zahradu byste měli zazimovat už od října, abyste citlivým rostlinám poskytli dostatečnou ochranu před chladem.
Zazimovat byste měli rostliny v květináčích. Choulostivé exempláře, například kalokvěty (Agapanthus), bugenvileje (Bougainvillea) nebo dipladénie (Mandevilla), by měly být před prvními mrazy přeneseny na zimoviště.
Mrazuvzdorné rostliny v květináči mohou venku přezimovat zabalené, například hortenzie (Hydrangea), bohyška (Hosta) a zimostráz (Buxussempervirens).
Když chcete rostliny na zimu zabalit, měli byste květináče umístit na polystyrenové desky a obalit je jutou, pytlovinou nebo bublinkovou fólií.
Před mrazem vaše rostliny ochrání umělohmotná netkaná textilie. Udržitelnou alternativou je také textilie z juty nebo kokosových vláken.
Zahradní netkaná textilie je prodyšná, propouští světlo a je voděodolná. Účinně chrání vaše rostliny před mrazem.
Před mrazem můžete záhony chránit také tak, že je pokryjete listím nebo chvojím. Vhodný je ale také zimní ochranný stan, polystyrenové desky nebo bublinková fólie.
S přípravou zahrady na zimu byste měli začít už v říjnu, protože rostliny se na chladné období připravují ještě před prvními mrazy.
Proto byste měli citlivé rostliny podpořit už na podzim a poskytnout jim dostatečnou ochranu před chladem. Před příchodem mrazů byste také měli uskladnit své zahradní nářadí, aby se přes zimu nepoškodilo.
Mnoho lidí se ptá: Jak mám zahradu zazimovat? Následující tipy byste měli zvážit každý rok, když klesají teploty a chystáte se zazimovat zahradu. Zde je přehledný seznam 10 bodů:
Suchý, zamračený říjnový den je správným okamžikem pro podzimní péči o trávník a poslední posečení trávníku v roce. Když je říjen mírný, můžete trávník posekat a okraje trávníku zastřihnout až v listopadu.
V rámci podzimní péče o trávník shrabejte listí na záhony a pod keře nebo ho pod keře odfoukejte foukačem listí. Do jara se listí často rozloží. Co z něj na jaře zbude, můžete kompostovat.
Kdy je vhodná doba na sběr a drcení listí, se dozvíte také v zahradním kalendáři STIHL. Může vám také pomoci získat přehled o zahradnických pracích před vypuknutím zimy.
Eko tip
I shrabané listí můžete ještě využít! Hodí se na zakrytí záhonů a pod keře a k ochraně půdy před zimním počasím a mrazem.
Při zazimování zahrady nezapomeňte na zimoviště umístit květináče se středomořskými a tropickými rostlinami.
I mrazuvzdorné rostliny byste měli chránit tím, že je umístíte na polystyrenové desky a obalíte je například jutou nebo bublinkovou fólií, abyste je ochránili před chladnou zemí.
Pokud máte přístřešek na pěstování rajčat nebo skleník, měli byste ho na zimu zaizolovat. To platí zejména tehdy, když v něm přes zimu necháváte středomořské rostliny v květináčích, jako jsou olivovníky nebo oleandry. Nejvhodnější na to je bublinková fólie odolná proti UV záření.
Při zazimování zahrady nezapomeňte odstranit mumifikované plody. Mumifikované plody jsou staré, vysušené nebo shnilé plody na ovocných stromech, které zůstaly po prořezávání ovocných stromů.
Na nich dokáží zimu přečkat plísně, které pak poškozují nové květy a plody. Pro mumifikované plody mimochodem platí: nekompostujte je, ale vyhoďte je do domovního odpadu – zabráníte tak šíření plísní po zahradě.
Při zazimování zahrady byste v žádném případě neměli zapomenout na čištění zahradního nábytku. K tomu se hodí vysokotlaké čističe s vhodným příslušenstvím a správnými čisticími prostředky.
Skladováním zahradního nábytku v suchu, čistotě a na místě, kde nemrzne, prodloužíte jeho životnost.
Před chladným ročním obdobím byste měli své záhony zazimovat tak, že rostlinám poskytnete ochranu před chladem pomocí mulče, listí nebo chrastí. Předtím odstraňte nemocné nebo poškozené části rostlin.
Vykopejte také cibulky choulostivých květin a uložte je na místo, kde nemrzne, například do sklepa nebo do garáže.
Minerální hnojiva jsou citlivá na teplotu, proto byste je měli při zazimování zahrady umístit na suché místo, kde nemrzne.
Nejlépe se k tomu hodí těsně uzavřené plastové sáčky nebo plastové kbelíky s víkem. Na jaře je pak můžete znovu použít k hnojení zahrady.
Vyprázdněte konve a nádoby na dešťovou vodu, aby zbylá voda nezmrzla, nerozpínala se a nádoby nepoškodila.
Konve skladujte nejlépe chráněné ve sklepě nebo v kůlně na nářadí. Při vyprazdňování nádob na dešťovou vodu nezapomeňte nechat odtokové kohoutky otevřené.
Včas zavřete venkovní vodovodní potrubí zevnitř a nechte z něj vytéct zbylou vodu. Tím zabráníte tomu, aby v něm voda zamrzla a v potrubí v důsledku rozpínání vznikly netěsnosti, nebo dokonce aby potrubí prasklo.
Při zazimování zahrady také vyprázdněte zahradní hadici.
Při zazimovávání zahrady v zahrádkářské kolonii byste měli kromě výše uvedených bodů zkontrolovat i zahradní domek. Při jejím zazimování postupujte podle následujících tipů:
Zahradní nářadí se na zimu ukládá na suché místo.
Nářadí a zařízení, které v zimě na zahradě nepotřebujete, nejlépe přes zimu uskladněte.
Při zazimování zahrady důkladně zkontrolujte všechny robotické sekačky, řetězové pily a nůžky na živý plot. Před řádným uložením zařízení důkladně vyčistěte. Za tímto účelem je důležité odstranit ze spotřebičů zbytky zeminy a v případě potřeby je ošetřit biologicky odbouratelným olejem. K odstranění obzvláště odolných nečistot je vhodný vysokotlaký čistič.
Nářadí s dřevěnými rukojeťmi a držadly byste měli skladovat v suchu, aby dřevo nebobtnalo a nehnilo.
Tím své nářadí chráníte a zajišťujete, že bude dlouho provozuschopné a v dobrém stavu.