Stromy pro životní prostředí
K rychle rostoucím stromům patří původní i zdomácnělé druhy, které jsou ekologickým rájem pro spoustu živočichů a hmyzu. Rychle rostoucí stromy navíc každý den kompenzují naši stopu CO2.
Rychle rostoucí stromy ozdobí během velmi krátké doby každou zahradu. Představíme vám ty nejkrásnější exempláře.
24.06.2024
Mezi rychle rostoucí stromy patří listnaté dřeviny, jako je vrba bílá, buk lesní a katalpa trubačová, ale také stálezelené dřeviny jako zerav řasnatý nebo borovice Schwerinova.
Stromy rostou rychleji, pokud jejich charakteru odpovídají podmínky stanoviště. Svůj potenciál rozvinou pouze tam, kde kvalita půdy a světelné a tepelné podmínky splňují jejich požadavky.
Zdaleka nejrychleji rostoucím ovocným stromem je třešeň. V závislosti na roubování dosahuje výšky 4 až 15 metrů.
Neprůhledný živý plot je vhodnou ochranou soukromí.
Každý vlastník zahrady dobře ví, že než stromy dosáhnou impozantních rozměrů, může to trvat pěkně dlouho. Naštěstí však existují stromy, které rostou rychlým tempem.
Tyto rychle rostoucí stromy zajistí v krátké době udržitelným způsobem soukromí v podobě neprůhledných živých plotů, poskytnou stín a svými výraznými konturami charakterizují styl zahrady.
Stromy pro životní prostředí
K rychle rostoucím stromům patří původní i zdomácnělé druhy, které jsou ekologickým rájem pro spoustu živočichů a hmyzu. Rychle rostoucí stromy navíc každý den kompenzují naši stopu CO2.
Připravili jsme pro vás přehledný seznam 11 rychle rostoucích stromů. Na začátku je strom s největším tempem růstu a další následují v sestupném pořadí:
Vrba bílá je původní odolná dřevina a utváří charakter krajiny lužních lesů a záplavových oblastí potoků, řek a jezer. Proto se tento rychle rostoucí strom cítí v zahradě jako doma pouze na březích jezírek nebo potoků.
V mládí roste vrba bílá rychle, ročně vyroste o jeden až dva metry a zastaví se až na 35 metrech. Kvete velmi brzy, a proto je cenným zdrojem potravy pro spoustu druhů hmyzu. Méně místa zabírá vrba bílá v podobě živého plotu ze spletených proutků. Protože vrba bílá velmi dobře snáší řez, lze ji ořezat tzv. „na hlavu" a vytvarovat ji na vrbu „hlavatou".
Buk lesní roste rychle – o 40 až 50 cm ročně – a pokud mu dopřejete dostatek prostoru, stane se z něj impozantní strom. Tento původní strom vynikne také jako běžný živý plot, který svými atraktivními listy chrání před zvědavými pohledy a v hustém větvoví poskytuje útočiště mnoha zvířatům. Tento rychle rostoucí strom má raději čerstvé, svěží a spíše vápenaté půdy.
Pokud má střemcha dost místa, roste v mládí velmi rychle a z ročních výhonů o délce 40 až 70 cm se stává vícekmenný keř nebo strom vysoký 15 metrů. Její dlouhé hrozny bílých květů mají poněkud štiplavou vůni, ale koncem jara kouzelně lákají včely a motýly. Snáší všechny druhy půdy, je odolná vůči městskému klimatu a suchu.
Pavlovnie vnáší do zahrady atmosféru džungle. Tento zimě odolný strom má sametové, chloupky pokryté velké listy, které poskytují dostatek stínu. Pyšní se také krásnými latami modrých květů.
Tento středně velký, rychle rostoucí strom původem z Číny dorůstá na jaře 40 až 50 cm do výšky a 20 cm do šířky. Každé dva roky však můžete z pavlovnie udělat dva až tři metry vysokého tropického zakrslíka, když jí zkrátíte všechny větve. Bude to znamenat, že výhony budou zastřižené ve výšce 30 až 50 cm.
Pro takový rychle rostoucí strom, jakým je původní bříza bělokorá, která narůstá během několika let do výšky 18 až 30 metrů s ročním přírůstkem 45 cm, byste měli mít opravdu dost místa. Její víceméně vzpřímený, vysoký kmen září bílou barvou. Má volnou korunu, která vrhá lehký stín. Její listy jsou v létě klasicky středně zelené a na podzim se zbarvují do jasně žluta.
Bříza bělokorá je ve své podstatě velmi nenáročná. Odolává mrazu i suchu a snáší jakoukoli půdu.
V mládí roste javor mléč velmi rychle a nakonec dosahuje výšky 20 až 30 metrů a téměř stejné šířky. Tento původní strom se pyšní krásnými hrozny zelenožlutých květů a jasně žlutým podzimním zbarvením.
Díky své odolnosti vůči suchu je jedním z nejoblíbenějších mrazuvzdorných stromů vysazovaných podél silnic. Jeho široce rozvětvený kořenový systém mu pomáhá snášet i vichřice.
Vzhledem k jeho velikosti je lepší zvolit rychle rostoucí odrůdy s kompaktní korunou, jako jsou 'Eurostar' a 'Columnare', které vytvářejí snadno přístupné a udržovatelné koruny s ročním výhonem 20 až 40 cm.
S rychle rostoucími stromy, jako je například katalpa trubačová, můžete už za pár let vytvořit stinné místo pod korunou malebných větví.
Katalpa se skvěle hodí do zahrady, protože s přibývajícím věkem výrazně snižuje přírůstek výhonů, který bývá 35 cm ročně. Katalpa pochází z jihovýchodní části Severní Ameriky. Vyskytuje se na vlhkých půdách bohatých na živiny.
Poněkud pomalejší odrůda 'Aurea' se vysazuje především pro své jasně žlutozelené listy. Jako strom do zahrady je velmi oblíbená katalpa zvaná 'Nana‘ s kulatou korunou. Obvykle se roubuje na kmen.
Rychle rostoucí stálezelené jehličnany, jako je zerav řasnatý '4ever Goldy', se postarají o to, že zahrada v každém ročním období působí dekorativně. Roste úctyhodným tempem 30 cm za rok. Svým lesklým jehličím zdobí zahradu buď jako solitérní strom s výškou dva až tři metry, ale také jako běžný neprůhledný živý plot.
Tento nepůvodní stálezelený strom miluje slunná až polostinná stanoviště. Snáší mráz i vítr a dobře se mu daří v městských oblastech.
Původní borovice Schwerinova je díky své nepravidelné, volně rostoucí koruně ozdobou každého otevřeného prostoru. Rozložité větve nesou dlouhé modrozelené třpytivé jehličí a velké zahnuté šišky.
Tento rychle rostoucí odolný jehličnan prodlužuje své větve během jednoho roku přibližně o 25 centimetrů. Dospělé exempláře mohou dorůstat výšky až 20 metrů a šířky až 10 metrů. Tomuto jehličnanu se dobře daří ve všech propustných půdách a má raději slunné stanoviště.
Javor mléč Globosum je malý strom, který bez pravidelného řezu vytváří hustě rozvětvenou korunu. Jeho roční přírůstek je 15 až 20 cm – díky tomu je jedním z nejrychleji rostoucích stromů s kulovitou korunou. Jeho zploštělá kulovitá koruna, která ve stáří dosahuje rozměru čtyř až šesti metrů, má svěže zelené listy, které se na podzim zbarvují do jasně žluta. Dobře snáší horko a je odolný vůči suchu, a proto bývá na mnoha místech ozdobou parkovišť a předzahrádek.
Akáty jsou nenáročné stromy, které rychle rostou, i když na exponovaných místech jsou náchylné k poškození větrem.
Tento rychle rostoucí strom vysoký 8 až 15 metrů vyniká zlatavým listím připomínajícím peří a svými bílými květy, které jsou zároveň lákadlem pro včely. Odrůda 'Frisia' je velmi oblíbená jako městský strom, protože je odolná vůči horku a suchu. Roste poněkud pomaleji, než akáty obvykle rostou. Ročně je to 15 až 20 centimetrů.
Tento velký severoamerický strom vytváří v průběhu stárnutí výhonky, které je třeba pravidelně odstraňovat.
Pro přehled jsme pro vás sestavili tabulku s 11 nejrychleji rostoucími stromy podle tempa růstu.
Rychle rostoucí stromy | Roční přírůstek |
---|---|
1. Vrba bílá Salix alba | 60 až 80 cm v mládí, později asi 30 cm |
2. Buk lesní Fagus sylvatica | do výšky 50 cm, do šířky 40 cm |
3. Střemcha Prunus padus | 50 až 70 cm, později polovina |
4. Pavlovnie Paulownia tomentosa | 40 až 50 cm do výšky, 20 cm do šířky, ve stáří je růst slabší |
5. Bříza bělokorá Betula pendula | 45 cm do výšky, 25 cm do šířky |
6. Javor mléč Acer platanoides 'Eurostar' | 30 až 40 cm do výšky, 20 cm do šířky |
7. Katalpa trubačová Catalpa bignonioides 'Aurea' | 30 až 35 cm |
8. Zerav řasnaný Thuja plicata '4ever Goldy' | 20 až 30 cm |
9. Borovice Schwerinova Pinus x schwerinii | 25 cm |
10. Javor mléč Acer platanoides 'Globosum' | 20 cm |
11. Zlatý akát Robinia pseudoacacia 'Frisia' | 15 až 20 cm |
Třešni se na slunci skvěle daří.
Většina odrůd třešní pochází z třešně ptačí (Prunus avium). Jejich geny v sobě nesou touhu rychle růst a – na rozdíl od vysokokmenných jabloní – plodit už po dvou letech spoustu plodů.
Velikost roubovaných mrazuvzdorných odrůd třešní závisí do značné míry na jejich podnoži, protože právě to určuje kromě prořezávání jejich roční přírůstek.
Rychle rostoucí třešně nejlíp prospívají na vzdušném a slunném místě. Milují těžké, hluboké jílovité půdy bohaté na vápník.
Spousta lidí by na své zahradě v zájmu udržitelnosti ráda vysadila více původních stromů. Z botanického hlediska jsou původní dřeviny ty, které se v dané oblasti vyskytují přirozeně – bez zásahu člověka. Poskytují prostor k životu a potravu mnoha živočichům, protože se zvířata a hmyz místní fauně přizpůsobovali po dlouhou dobu. Jsou proto ideálním základem do zahrady přátelské ke zvířatům.
Ekologicky cenné původní obrovité stromy, jako je javor mléč, buk lesní, bříza bělokorá, topol černý, vrba bílá a lípa srdčitá, se do zahrady obtížně umisťují. Ledaže byste vrbu bílou (Salix alba) začlenili v podobě vrby hlavaté nebo zvolili odrůdy původních stromů, které zůstanou výrazně menší než uvedený druh, a přesto poměrně rychle rostou. Na výběr máte spoustu vhodných stromů do malých zahrad.
Nejlepšími příklady jsou rychle rostoucí středně velké stromy javor mléč 'Eurostar' a lípa srdčitá 'Greenspire'. Jejich koruny se zastavují ve výšce 15 metrů a zužují se do špičky. Své místo zde má i udržitelná střemcha – ale pouze v případě, že je těsně propojena s dalšími divokými keři a tvoří živý plot.
Mnohé rychle rostoucí původní stromy jsou odolné vůči suchu. Vyznačují se hlubokým nebo daleko sahajícím kořenovým systémem a obecně velmi dobře snáší horko. Ty, které jsou méně citlivé na vlivy městského prostředí, už dlouho charakterizují obraz našich měst.
Rychle rostoucí stromy nabízejí zahradní centra nebo školky. V zahradních centrech obvykle najdete pouze standardní sortiment rychle rostoucích dřevin. Většinou se ale dají pořídit za rozumné ceny. Ve školkách naproti tomu najdete velký výběr stromů, které rychle rostou. Od odborníků tam zpravidla získáte dobré rady a informace o nárocích stromů a péči o ně.
Zakoupený strom by měl mít zdravé kořeny.
Ať už si rychle rostoucí strom koupíte kdekoli: ověřte si kvalitu vytouženého exempláře přímo na místě. Ideální je položit vybraný rychle rostoucí strom na zem a prohlédnout si ho ze všech stran.
Nekupujte exempláře s nepravidelným růstem, holými místy, zlomenými větvemi, hnědými listy nebo nápadnými povlaky! Za pozornost stojí také kořenový bal. Půda by měla být dobře prorostlá kořeny a ty by měly vypadat zdravě.
Rychle rostoucí stálezelené stromy jsou v nabídce s kořenovými baly obvykle od podzimu do jara. Při nákupu dejte pozor na to, aby z půdního balu neunikala zemina a aby obal držel pevně pohromadě. Vícekmenné listnaté stromy, stromy s polokmeny a vysokými kmeny a také solitérní rychle rostoucí dřeviny se prodávají v kořenových balech nebo v kontejnerech.
Kontejnerované rostliny mají několik výhod. Rychle rostoucí stromy lze sázet po celý rok, jestliže půda není zmrzlá. Po jarní výsadbě rostou navíc rychleji než rostliny s kořenovým balem.