Prořezávání stromů: vše, co potřebujete vědět

Vysvětlíme vám, v jakém ročním období a proč byste měli stromy prořezávat. Zároveň vám poradíme, jak nejlépe ořez stromů provádět a které nástroje použít.

GTA 26

Přehled: Prořezávání stromů

  • Prořezáním se postaráte o to, aby byly stromy zdravé a nesly spoustu ovoce

  • Nenechávejte na stromě pahýly větví

  • Odstraňte překážející větve a vlky

  • Řez silných a dlouhých větví v několika krocích

Prořezávání je nutné jen zřídka, ale mělo by se provádět odborně. Existuje spousta odborné literatury zaměřené na prořezávání stromů. Přesto jsme pro vás shromáždili jednoduché tipy, které vám pomohou, abyste své původní stromy snadno dostali do formy a udrželi je zdravé.

Proč by se stromy měly prořezávat?

Řez zajišťuje stromům dostatek kyslíku a světla, a tím zabraňuje napadení houbami. Prořezávání také podporuje růst silných a pevných větví. Díky tomu strom roste kontrolovaně a vytváří krásnou korunu.

Shnilé, nemocné a odumřelé větve jsou živnou půdou pro choroby a hrozí nebezpečí, že se samy zlomí. U starších stromů bývá koruna příliš hustá, velká nebo široká, což může v mikroklimatu zahrady způsobovat vysokou vlhkost. Výsledek: hustý mechový porost na kmeni a větvích.

Strom byste měli prořezat také v případě, že vrhá příliš velký stín nebo jeho větve rostou proti stěně domu.

Prořezávání stromů z důvodu bezpečnosti provozu

Majitelé nemovitostí musí předcházet potenciálním nebezpečím, které by mohly jejich stromy představovat. Vaší povinností je tedy například odstraňovat mrtvé větve, dbát na to, aby byly stromy stabilní, a v případě pochybností se poradit s arboristou. Odstraňte všechny větve, které by mohly ohrožovat ostatní osoby, například větve, které vyčnívají do silnice nebo cesty.

Kdy by se stromy měly prořezávat?

Pokud uvažujete o prořezávání stromů, měli vzít v úvahu roční období. Řez je sice možné provádět po celý rok, ale pro tuto činnost se nabízí zejména léto, podzim nebo konec zimy.

Listnatý strom v podzimní zahradě

Opadavé stromy lze dobře prořezávat na podzim.

Léto
V létě je prořezávání stromů vhodné z toho důvodu, že se rány obecně lépe hojí. Teplé období je správná doba na prosvětlování korun a odstranění svislých vlků. Rychlejší hojení je výhodou zejména u silných větví nebo stromů, jako je okrasná třešeň, jejichž rány se obvykle zacelují pomalu. 

Od srpna až do doby, kdy se začíná zbarvovat listí, byste však už stromy prořezávat neměli, protože v této době stromy přenášejí důležité živiny z listů do kořenů. Odstranění příliš velkého množství listí strom oslabuje. 

Podzim
Podzim je vhodným obdobím pro řez, protože stromy nemají listí a lépe vidíte tvar koruny a jednotlivé větve.

Konec zimy
Koncem zimy – od ledna do začátku března – se s řezem lépe vyrovnávají takové stromy, jako jsou ty s korunou ve tvaru koule nebo peckoviny, jádroviny a bobuloviny, které jsou plné rezervních látek. Pokud prořezáváte stromy v zimě, vyberte si suchý den, kdy nemrzne.

Prořezávání stromů: zákonné požadavky a ochrana ptáků

Podle  zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny jsou všechny dřeviny rostoucí mimo les chráněny před poškozováním a ničením. Obecně se to týká zejména kácení dřevin, kde je třeba povolení obecního úřadu. Ozdravný ořez stromů není nijak omezen, pokud ve stromech nehnízdí ptáci nebo v nich nežijí jiná zvířata. 

Kdy se mají prořezávat „krvácející“ stromy?

Po prořezání nebo poškození kůry se ze stromů, jako je bříza, ořech a javor, uvolňuje tekutina složená z rozpuštěného cukru, aminokyselin a minerálních látek. V takovém případě se mluví o „krvácejícím stromu“. Krvácející stromy je nejvhodnější prořezávat na jaře, bezprostředně po vyrašení listů, protože na začátku vegetačního období probíhá dobře uzavření rány: strom je v plném růstu a může lépe reagovat na poranění.

Správné prořezávání stromů: Tvarovací a údržbový řez

Není řez jako řez. Ten radikální se musí provádět jen ve výjimečných případech. Tvarovací a udržovací řez zajistí, že bude strom krásnější, poroste zdravěji a ponese víc ovoce.

Detailní záběr akumulátorové vyvětvovací pily STIHL HTA 135 při odřezávání větve

Pila HTA 135 dosáhne i do vyšších větví.

Vyvětvování

Má váš strom na kmeni hodně postranních výhonů? Můžete ho odhalit vyvětvováním. Strom pak nepůsobí tak objemně a vy tím vytvoříte prostor pro cestičku nebo útulné posezení. Větve odřízněte přibližně do výšky hlavy, ale dbejte při tom na proporce stromu. Pokud se vám poměr mezi kmenem a objemem koruny nezdá vyvážený, měli byste prosvětlit také část koruny.

Žena odřezává větev od rozvětvení akumulátorovou vyvětvovací minipilou STIHL GTA 26

Rozvětvení se řeže minipilou STIHL GTA 26.

Udržovací/odlehčovací řez

V důsledku hniloby nebo vichřice se mohou větve nalomit nebo ulomit. Ty by se pak měly odříznout. Slabým místem může být i rozvětvení, a to v případě, že se dvě stejně silné větve rozvětvují ve stejném bodě pod stejným úhlem. Zkontrolujte, zda v těchto místech nejsou praskliny, nebo jednu z těchto dvou větví včas odstraňte, abyste minimalizovali riziko zranění padajícími větvemi.

Žena stříhá ovocný strom zahradnickými nůžkami STIHL

Řez ovocných stromů přináší dobrou úrodu.

Řez pro větší úrodu

Řezem ovocných stromů zajistíte nejen to, že získají krásný tvar, ale především to, že stromy hojně kvetou, a tudíž i nesou víc ovoce. Zdravý růst pak navíc znamená vysokou kvalitu plodů. 

Prořezávání stromů: správné nástroje

K pečlivému prořezávání potřebujete správné nástroje. Volba nástroje závisí na pracovních krocích a na poloze a tloušťce větví. Tenčí větve a větvičky lze zkrátit a ustřihnout zahradnickými nůžkami. Pro silnější větve je vhodné použít nůžky na větve a vysoké větve je nejlepší zkrátit vyvětvovací pilou. U nás najdete široký výběr nůžek a ručních pil na silné i tenké větve.

VŠE PRO VAŠI BEZPEČNOST: OCHRANNÉ VYBAVENÍ

Při práci se stroji STIHL by se neměla podceňovat volba vhodných ochranných pomůcek. Než se pustíte do práce, projděte si návod k obsluze produktu, kde jsou uvedené potřebné ochranné pomůcky a zároveň správný postup práce s ním.

 

Váš specializovaný prodejce STIHL vám na požádání připraví stroj k prvnímu použití, případně vám poradí vhodný produkt pro vaše potřeby i velikost ochranného oděvu. Mějte však na paměti, že osobní ochranné prostředky nenahradí bezpečnou pracovní techniku.

Tipy a triky pro správné prořezávání

Chyby při prořezávání stromy neodpouštějí tak snadno jako trvalky nebo bujné okrasné keře. Nesprávně odřezané silnější větve mohou odtrhnout kus kůry z kmene a strom vážně poranit. S našimi tipy a správnými nástroji můžete stromy prořezávat profesionálně a šetrně.

Pozor: Při práci na stromu vždy zajistěte pracovní prostor tak, aby do prostoru padajících větví a větviček nemohla vstoupit žádná osoba ani zvíře. Kromě toho nikdy nepracujte s řetězovou pilou ve výšce hlavy, nad hlavou nebo na žebříku.

Muž v ochranných rukavicích a ochranných brýlích STIHL zkoumá větev na zahradě

Nenechávejte pahýly větví 

Dbejte na to, abyste větve na kmeni nebo boční výhony řezali čistě u nasazení větve, aby po větvích nezůstaly žádné pahýly (tzv. háčky na klobouky nebo kabáty). Ty již neobrazí, uschnou a i velmi čisté rány po řezu se špatně hojí. Postupem času pahýly větví vysychají, v horším případě mohou uhnít a hniloba se může rozšířit i na zdravé dřevo.

Osoba stříhá větev zahradnickými nůžkami

Řez na vnější očko

Pupenům stromů, tedy výrůstkům na větvích, se také říká spící pupeny. Aktivují se prořezem a pak vypučí. Pupen, který je nejblíže místu řezu, vyžene nejvíc – často ve směru, kterým ukazuje. Tak můžete usměrnit růst výhonů a podpořit tvorbu bočních výhonů. Větvičku seřízněte pod mírným úhlem několik milimetrů nad jedním očkem. Pokud nasadíte příliš blízko očka, pupen uschne. Pokud však pupen zůstane, uschne a vyvine se z něj miniaturní háček.

Žena odstraňuje vlky z listnatého stromu na zahradě

Odstranění vlků 

Vlky, známé také jako jalové letorosty, jsou velmi husté výhony rostoucí přímo vzhůru. Vyskytují se zejména u ovocných stromů. Koruna porostlá vlky je hodně zastíněná a po dešti hůře vysychá. Výhonky seřízněte těsně u základu. Pokud jsou vlky ještě tenké, můžete je odtrhnout.

 Někdo odstřihává větev z koruny stromu pomocí vyvětvovacích nůžek STIHL Bypass PB 11

Prořezávání korun stromů

Chcete-li zmenšit koruny stromů, prosvětlete je – ideální je stříhat koruny stromů vyvětvovacími nůžkami nebo pilou. Nestačí korunu jen tvarovat, ale je třeba ji zastřihnout tak, aby rostla volně. Odstraňte výhony, které rostou dovnitř a příliš strmě vzhůru. Pokud jsou větve nad sebou nebo si navzájem překážejí, měli byste přebytečné větve odříznout. Nikdy však neodstraňujte více než čtvrtinu živé koruny najednou a větve o průměru větším než 10 centimetrů odřezávejte pouze z velmi opodstatněného důvodu, protože to představuje významný zásah do růstu stromu.

Muž v pracovním oděvu používá akumulátorovou vyvětvovací pilu STIHL HTA 56 k odříznutí boční větve listnatého stromu

Odvedení větví 

Odřízněte celé větve přímo u další boční větve nebo případně nad bočním výhonem rostoucím správným směrem. Ten převezme funkci odříznuté větve a měl by být o dobrou třetinu silnější než větev, kterou jste odřízli. Tím se koruna zmenší, ale zachová si svůj přirozený tvar.

Muž odřezává větev ze stromu shora dolů podél větevního kroužku

Odříznutí větví a bočních výhonů na větevním kroužku

Vypouklé ztluštění mezi základnou větve a kmenem se nazývá větevní kroužek. Ten má významnou úlohu při hojení ran. Větve a odnože byste proto měli vždy řezat na větevním kroužku, tedy ne přímo na kmeni. V tomto silně zatíženém místě má větev rovněž za úkol zajistit potřebnou stabilitu, a proto se nesmí poškodit. Nasaďte pilu shora a rychle odřízněte větev pod mírným úhlem směrem od kmene.

Žena odřezává větev z listnatého stromu akumulátorovou vyvětvovací pilou STIHL HTA 56

Zkrácení vysokých větví

Při řezání vysoko na stromě je důležité, abyste pracovní náčiní, například vyvětvovací pilu, připevnili k nosnému popruhu. Tím toto zařízení zajistíte a zabráníte jeho pádu. Totéž samozřejmě platí pro prořezávání spodní části stromu. 

Nikdy nepracujte pod větví. Pokud jste odřízli větev, nejprve ji ukliďte a teprve pak pokračujte v práci.

Uzavření rány na stromě

Pracujete-li s ostrou čepelí, obvykle nemusíte ránu po řezu utěsňovat. Čisté rány se hojí samy. Pokud řez není čistý, uhlaďte roztřepený okraj ostrým nožem.

Likvidace větví z prořezaných stromů 

Po prořezávce vám zůstane spousta odřezků a zahradního odpadu, který musíte zlikvidovat. Odřezané větve můžete rozřezat a zpracovat na palivové dřevo nebo z nich v drtiči vytvořit hodnotný mulč či kompost.

Eko tip

Zbytky po prořezávce lze na zahradě využít různými způsoby. Listy se v mrazivém počasí skvěle hodí jako izolační vrstva na záhony. Větve lze využít na zvýšený záhon, vlastnoručně vyrobené dekorace, k vytápění nebo jako opora pro stromy. 

Prořezávání je součástí péče o stromy. S našimi tipy bude péče o stromy hračka. Své stromy tak udržíte zdravé. Stromy sice jsou opravdu nenáročné na údržbu, ale trochu podpory přeci jen potřebují.

Další informace pro zahradní nadšence