Jak si vlastnoručně vyrobit pařeniště: nové pařeniště odstartuje zahradní sezónu v předstihu

Březen se v českých zahradách nese ve znamení začátku jarních prací. Vyhrabujeme mech z trávníku, připravujeme záhony, čistíme plochy, ale i zahradní nábytek. Největší pozornost ale obvykle věnujeme výsevu jarní zeleniny do pařenišť. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, využijte první hezké jarní dny k jeho výrobě, ať se vám během několika týdnů může odměnit čerstvou zeleninou.

Vlastnoručně vyrobené pařeniště na zahradním pozemku

Co dokáže pařeniště

S pařeništěm se na zahradě začíná už dříve. Zeleninu můžete začít pěstovat už v únoru a dříve sklízet. Pokud pěstujete sazenice v pařeništi, rychle získáte otužilé mladé rostliny, které můžete později vysadit na zahradu. 

Pařeniště funguje na stejném principu jako velké skleníky. Uvnitř totiž vzniká mikroklima, které ohřívají sluneční paprsky pronikající skly. Tím se vytváří ideální podmínky pro růst rostlin, ačkoliv jsou venku ještě zbytky sněhu. Jakmile sluneční paprsky získají na síle, je však třeba myslet na dostatečné větrání.

Existují dvě cesty, jak do své zahrady pařeniště začlenit. Buď ho vytvoříte úplně od začátku jako samostatnou jednotku a napevno ho umístíte. Druhou variantou je využít svůj stávající vyvýšený záhon a pro jarní období mu jen přidělat speciální nástavec, který jej přemění v pařeniště. Ukážeme si obě možnosti.

Dokonalé pařeniště: jak si ho sestavit svépomocí

Rozhodli jste se postavit si vlastní pařeniště? Výborně! Než si uvedeme podrobné pokyny, podíváme se na několik užitečných informací, se kterými byste se měli předem seznámit.

Dřevěné pařeniště s rostlinami

Jaké jsou typy pařenišť?

V zásadě existují dva typy pařenišť: za prvé stacionární miniskleník, který funguje jako jeden celek a stojí na zemi. Za druhé nástavec, které lze umístit na stávající vyvýšený záhon. Oba typy, pařeniště i víko na vyvýšený záhon, si můžete snadno postavit sami. Proto v tomto článku nabízíme návod na výrobu obou variant. Mimochodem: I s víkem na vyvýšený záhon můžete vyvýšený záhon osazovat mnohem dříve.

Jak vhodně umístit pařeniště?

Pařeniště je dobré umístit na slunné místo. Mimochodem šikmá stříška pařeniště určuje, jak má být orientované. Spodní delší stranu byste měli orientovat na jih, aby na pařeniště optimálně dopadalo sluneční světlo. Pařeniště postavené podle našeho návodu můžete umístit ke stěně domu, postavit volně na zahradu nebo na vyvýšený záhon jako jeho nástavec.

Jak připravit podklad pro pařeniště?

Jakmile se rozhodnete pro místo, vyznačte rýčem obrys záhonu a vykopejte zeminu do hloubky asi 40 cm. V ideálním případě do této jámy dejte asi 20 cm koňského hnoje a poté dalších 20 cm kompostu smíchaného se zahradní zeminou. Koňský hnůj ohřívá půdu, protože při rozkladu vydává teplo. 

Mimochodem: Koňský hnůj byste měli jednou ročně vyměnit, protože časem zcela shnije. Pokud nemáte k dispozici hnůj, použijte jako alternativu směs polozralého kompostu, listí a slámy. Případně vykopejte díru hlubokou jen 20 centimetrů a vyplňte ji směsí zahradního substrátu a kompostu. 

Profi tip STIHL: Pokud si pařeniště budete stavět sami, pamatujte na to, že je potřeba chránit jej před nezvanými hosty. Z toho důvodu polože na dno voliérové pletivo. Přesný postup najdete v našich pokynech níže. Díky této síti se budou myši a další hladoví návštěvníci zahrady držet od vašeho záhonu dál a nebudou okusovat mladé rostliny zespodu.

Detailní záběr na rostliny v pařeništi

Jak si vlastnoručně vyrobit pařeniště: Příprava

Dřevo na stavbu pařeniště by rozhodně mělo být odolné proti povětrnostním vlivům a nesmí začít rychle hnít, když přijde do styku s půdou. Z tohoto hlediska doporučujeme hrubě řezané dřevo z douglasky nebo modřínu. Naše pařeniště, které si můžete sestavit svépomocí, má rozměry 150 × 70 cm a je vybavené oknem z dvojité polykarbonátové desky, které je pomocí pantů připevněné k horní straně pařeniště.

Materiál a nářadí

Než se konečně pustíte do práce, zde je seznam všeho, co budete potřebovat: 

Nástroje a materiály pro výrobu pařeniště svépomocí

Výkonné vybavení pro váš projekt

   

Grafika pařeniště k sestavení svépomocí

Jak si vlastnoručně vyrobit pařeniště: pokyny

Seznámili jste se díky předchozím odstavcům s tématem výroby vlastního pařeniště a máte všechny potřebné materiály? Nyní vám již k výrobě pařeniště stačí jenom následující návod. Přejeme příjemné kutění!

Profi tip STIHL

Před šroubováním si vždy předvrtejte otvory. Jinak hrozí, že se prkna pro výrobu pařeniště rozštípnou.

Umístění pařeniště

Nakonec se pařeniště umístí na místo, kam jste už připravili hnůj, kompost a zahradní zeminu. Poté pařeniště shora naplňte vrchní vrstvou zeminy a ujistěte se, že je přisponkované voliérové pletivo všude dobře zakryto alespoň 20 cm zeminy.
A je to! Vaše vlastnoručně postavené pařeniště je nyní hotové. Na slunném a snadno dostupném místě se brzy začne dařit salátu, zelenině a předpěstovaným sazenicím.

Profi tip od STIHLu: Pokud chcete své mladé rostlinky ochránit před slimáky, můžete použít mechanický trik. Když po obvodu pařeniště upevníte měděný pás, zabráníte slimákům, aby vylezli nahoru a dostali se do záhonu. Měděný pás působí jako bariéra, protože slimáci se mědi vyhýbají. Když se noha slimáků dotkne mědi, začne totiž docházet k chemické reakci. Aby se přes měděný pás nedostali ani obzvlášť vynalézaví slimáci, doporučuje se umístit širší měděný pás nebo dva měděné pásy za sebou.

Vlastnoručně vyrobený vyvýšený záhon na zahradě

Návod k výrobě: jak vyrobit nástavec pařeniště na vyvýšený záhon  

Pařeniště jsou vhodná také jako nástavec k vyvýšenému záhonu. Výhoda: Díky nástavci můžete vyvýšený záhon začít používat dříve. Použijte výše uvedený návod na výrobu pařeniště a přizpůsobte rozměry přesně podle vyvýšeného záhonu. Na výrobu nástavce na vyvýšený záhon doporučujeme místo dřeva z douglasky nebo modřínu použít drážkované dřevo o tloušťce 9 mm, aby nebyl příliš těžký. Postupujte podle následujících kroků:

Upevnění rukojetí na nástavec pařeniště

Na boční prkna nástavce pařeniště připevněte rukojeti – bude pak snazší ho nasazovat na vyvýšený záhon a sundavat ho z něj. Vhodné jsou jednoduché kovové rukojeti z hobbymarketu.

Upevnění rámu pařeniště k vyvýšenému záhonu

Ideálně upevněte pod nástavec pařeniště 4 hranoly, které padnou do rohů vyvýšeného záhonu. Tyto hranoly by měly být umístěny asi 10 cm hluboko do zeminy vyvýšeného záhonu a měly by stabilizovat nástavec pařeniště. Případně můžete nástavec přišroubovat k vyvýšenému záhonu pomocí malých kovových pásků, které můžete pro sejmutí nástavce pařeniště z vyvýšeného záhonu opět odmontovat. Bez ohledu na to, jaký systém upevnění použijete, vždy dbejte na to, aby nástavec pařeniště na vyvýšený záhon dobře dosedal.

Osazení pařeniště

Pokud si umíte postavit vlastní pařeniště, určitě si ho bude chtít i sami osázet. Máme pro vás dobrou zprávu: pařeniště můžete používat téměř po celý rok. Neplatí zde přísné střídání plodin jako na zeleninových záhonech. Jako orientační čas pro první výsev můžete brát dobu, kdy na záhonu vyklíčí první plevel. Na začátek sezóny v únoru nebo březnu se hodí robustnější odrůdy, jako je salát, ředkvičky nebo raná mrkev, které můžete sklízet už v dubnu.

Od konce března můžete začít pěstovat rajčata, papriky a okurky, které pak můžete od konce května vysazovat na záhon nebo do skleníku jako otužilé mladé rostliny. Od května lze do pařeniště umístit i keříčková rajčata, která tam můžete nechat až do sklizně. Mimochodem, okno pařeniště může být nejpozději od června zcela otevřené. Rajčata tak získají dostatek prostoru, aby mohla růst do výšky. 

V pařeništi se daří i špenátu, který v něm můžete i sklízet. V létě najdou v pařeništi své místo i teplomilné rostliny, jako jsou papriky. 

Čerstvě sklizená zelenina ze zahrady

Další tipy k pařeništi

Údržba pařeniště je obecně snadná. Je důležité, aby vnitřní teplota nebyla příliš vysoká ani příliš nízká. Následující tipy přispějí k tomu, aby byly sklizeň a pěstování v malém skleníku ještě úspěšnější.

Pravidelné větrání

Pařeniště pravidelně větrejte, abyste zabránili hromadění tepla. Pokud nemrzne, větrejte denně a delší dobu. Aby okno pařeniště drželo v otevřené poloze, můžete použít dřevěnou laťku. Pozor: po vyvětrání nezapomeňte okno zase zavřít!

Zakrytí v případě mrazu

Při silných mrazech je třeba pařeništi trochu pomoct, jinak by mohlo dojít k poškození rostlinek uvnitř. Jako izolace jsou vhodné rákosové rohože a studený vzduch nepropouští ani polystyren. Rákosové rohože nebo polystyren stačí položit na okno a zatížit je, aby neuletěly.

Pařeniště pro želvy

Pařeniště je vhodné nejen k pěstování zeleniny, ale také jako bezpečné letní útočiště pro želvy. Plazi jsou zde chráněni před predátory, jako jsou kuny a draví ptáci. Konstrukci můžete jednoduše umístit na trávník, do jedné z bočních stran vyříznout malá „dvířka“ a vaše želva bude mít „domeček s výběhem“. 

Stejně jako v případě rostlin je i zde důležité dobré větrání, aby se želva nepřehřívala. Udělejte své želvě radost – a začněte jí stavět pařeniště ještě dneska.

Další informace pro zahradní nadšence