Profi tip STIHL
Před šroubováním si vždy předvrtejte otvory. Jinak hrozí, že se prkna pro výrobu pařeniště rozštípnou.
Březen se v českých zahradách nese ve znamení začátku jarních prací. Vyhrabujeme mech z trávníku, připravujeme záhony, čistíme plochy, ale i zahradní nábytek. Největší pozornost ale obvykle věnujeme výsevu jarní zeleniny do pařenišť. Pokud ho na zahradě ještě nemáte, využijte první hezké jarní dny k jeho výrobě, ať se vám během několika týdnů může odměnit čerstvou zeleninou.
17.02.2025
S pařeništěm se na zahradě začíná už dříve. Zeleninu můžete začít pěstovat už v únoru a dříve sklízet. Pokud pěstujete sazenice v pařeništi, rychle získáte otužilé mladé rostliny, které můžete později vysadit na zahradu.
Pařeniště funguje na stejném principu jako velké skleníky. Uvnitř totiž vzniká mikroklima, které ohřívají sluneční paprsky pronikající skly. Tím se vytváří ideální podmínky pro růst rostlin, ačkoliv jsou venku ještě zbytky sněhu. Jakmile sluneční paprsky získají na síle, je však třeba myslet na dostatečné větrání.
Existují dvě cesty, jak do své zahrady pařeniště začlenit. Buď ho vytvoříte úplně od začátku jako samostatnou jednotku a napevno ho umístíte. Druhou variantou je využít svůj stávající vyvýšený záhon a pro jarní období mu jen přidělat speciální nástavec, který jej přemění v pařeniště. Ukážeme si obě možnosti.
Rozhodli jste se postavit si vlastní pařeniště? Výborně! Než si uvedeme podrobné pokyny, podíváme se na několik užitečných informací, se kterými byste se měli předem seznámit.
V zásadě existují dva typy pařenišť: za prvé stacionární miniskleník, který funguje jako jeden celek a stojí na zemi. Za druhé nástavec, které lze umístit na stávající vyvýšený záhon. Oba typy, pařeniště i víko na vyvýšený záhon, si můžete snadno postavit sami. Proto v tomto článku nabízíme návod na výrobu obou variant. Mimochodem: I s víkem na vyvýšený záhon můžete vyvýšený záhon osazovat mnohem dříve.
Pařeniště je dobré umístit na slunné místo. Mimochodem šikmá stříška pařeniště určuje, jak má být orientované. Spodní delší stranu byste měli orientovat na jih, aby na pařeniště optimálně dopadalo sluneční světlo. Pařeniště postavené podle našeho návodu můžete umístit ke stěně domu, postavit volně na zahradu nebo na vyvýšený záhon jako jeho nástavec.
Jakmile se rozhodnete pro místo, vyznačte rýčem obrys záhonu a vykopejte zeminu do hloubky asi 40 cm. V ideálním případě do této jámy dejte asi 20 cm koňského hnoje a poté dalších 20 cm kompostu smíchaného se zahradní zeminou. Koňský hnůj ohřívá půdu, protože při rozkladu vydává teplo.
Mimochodem: Koňský hnůj byste měli jednou ročně vyměnit, protože časem zcela shnije. Pokud nemáte k dispozici hnůj, použijte jako alternativu směs polozralého kompostu, listí a slámy. Případně vykopejte díru hlubokou jen 20 centimetrů a vyplňte ji směsí zahradního substrátu a kompostu.
Profi tip STIHL: Pokud si pařeniště budete stavět sami, pamatujte na to, že je potřeba chránit jej před nezvanými hosty. Z toho důvodu polože na dno voliérové pletivo. Přesný postup najdete v našich pokynech níže. Díky této síti se budou myši a další hladoví návštěvníci zahrady držet od vašeho záhonu dál a nebudou okusovat mladé rostliny zespodu.
Dřevo na stavbu pařeniště by rozhodně mělo být odolné proti povětrnostním vlivům a nesmí začít rychle hnít, když přijde do styku s půdou. Z tohoto hlediska doporučujeme hrubě řezané dřevo z douglasky nebo modřínu. Naše pařeniště, které si můžete sestavit svépomocí, má rozměry 150 × 70 cm a je vybavené oknem z dvojité polykarbonátové desky, které je pomocí pantů připevněné k horní straně pařeniště.
Pro pařeniště jsou vhodné UV stabilní PE fólie odolné proti roztržení, které lze zakoupit jako fólie pro pařeniště nebo skleníky. Je důležité, aby se fólie rychle nepotrhala a nebylo třeba ji měnit. Alternativou k fólii jsou při stavbě pařeniště vhodné také dvojité polykarbonátové desky.
Ačkoli lze ke stavbě pařeniště použít sklo, okna pařenišť vyrobená ze skla jsou těžká, a větrání je tudíž složitější. Vhodnější než sklo jsou proto dvojité polykarbonátové desky, plexiskla nebo průsvitné fólie odolné proti roztržení.
Než se konečně pustíte do práce, zde je seznam všeho, co budete potřebovat:
Na výrobu rámu:
Prkna (10 × 1,8 cm o délce 12 m, nejlépe 3 prkna po 4 m nebo 4 prkna po 3 m)
Hranoly (3 × 3 cm o délce 1,2 m)
Na výrobu okenního rámu:
Střešní latě (24 × 48 mm o délce cca 5 m)
Lišty (4 × 1 cm o délce 510 mm)
Latě na podepření okna (cca 10 cm)
Na výrobu okna:
Dvojitá polykarbonátová deska (150 × 70 cm, tloušťka 4,5 mm)
Spojovací materiál:
Vruty do dřeva pro boční desky a střešní rám (3,5 mm × 50 mm)
Vruty do dřeva pro lišty a dvojitou desku (2,5 × 20 mm)
Kování a další díly:
3 panty z nerezové oceli, 30 × 40 cm
4× šroubované úhelníky
2× kuličkový řetěz
1 rukojeť
2× zajišťovací háček
Vyvětvovací minipila, např. STIHL GTA 26
Akumulátorový šroubovák
Rýč
Sponkovačka
Při práci s nářadím STIHL vždycky používejte osobní ochranné vybavení. Podrobnosti najdete v návodu k použití výrobku. Než se pustíte do práce, důkladně se s nářadím seznamte a před každým použitím se ujistěte, že je v bezvadném stavu.
Váš specializovaný prodejce STIHL vám na požádání připraví každé nářadí k prvnímu použití a poradí vám model a velikost ochranného oděvu. Nezapomeňte, že osobní ochranné vybavení nenahradí bezpečnou pracovní techniku.
Profi tip STIHL
Před šroubováním si vždy předvrtejte otvory. Jinak hrozí, že se prkna pro výrobu pařeniště rozštípnou.
Pro výrobu vlastního pařeniště o rozměrech 150 × 70 cm si nejprve nařežte prkna na rám. K tomu se hodí akumulátorová vyvětvovací minipila, například STIHL GTA 26.
Prkna o šířce 10 cm rozřežte celkem na 10 kusů: pět kusů o délce 150 centimetrů a pět kusů o délce 70 centimetrů. Dlouhá prkna později použijete na přední a zadní stranu, krátká na boční díly.
Nyní vezměte jedno z kratších prken (70 cm dlouhé) a nakreslete úhlopříčnou čáru z pravého horního rohu prkna do levého dolního rohu. Pak prkno podél čáry rozřízněte. Nyní máte dvě trojúhelníkové boční části, které definují úhel zkosené plochy.
Nyní nařežte na požadovanou délku hranoly. Nařežte 2 hranoly o délce 25 cm a 2 hranoly o délce 35 cm.
Nyní připevněte na oba konce předních prken jeden z kratších hranolů. Přímo nad ně (a v jedné rovině s ním) připevněte další přední prkno. Dbejte na to, aby hranoly vespod přečnívaly asi o 5 cm (jako dno pařeniště).
Pak vezměte dva delší hranoly a připevněte je ke koncům jednoho ze zadních prken. Poté připevněte zbylá 2 zadní prkna přímo nad ně (a v jedné rovině s ním). Nyní máte hotovou přední a zadní část pařeniště.
Připevněte kratší prkna 10 x 1,8 cm k hranolům (přišroubovaným k delším prknům) a vytvořte tak boční panely. Přišroubujte dvě prkna ve stejné výšce jako přední prkna a nahoru připevněte desku, která je seříznutá do trojúhelníkového tvaru. Krátkou stranu těchto prken musíte přišroubovat k bočním prknům shora (nezapomeňte předvrtat otvory!).
Nyní, jak je popsáno výše, připevněte k nejnižším deskám rámu pomocí sponkovačky voliérové pletivo po celé ploše dna pařeniště. Pletivo by nemělo být mezi prkny vodorovně napnuté, ale mělo by být prověšené asi 10 až 15 cm pod pařeniště. Ustřihněte obdélníkový kus voliérového pletiva tak, aby měl na okrajích šířku 10 cm, a pak ho ohněte tak, aby byl směrem ke středu prověšený (pozor, použijte rukavice!).
Rám pařeniště je hotový. Nyní si připravíme okno pařeniště z dvojité polykarbonátové desky, tj. stabilní, světlopropustné a povětrnostním vlivům odolné plastové desky.
Pro sestavení okenního rámu nejprve vyrobte nosný rám ze střešních latí. Uřízněte 2 latě o délce 150 cm a dvě o délce 70 cm.
Poté tyto čtyři latě přišroubujte k sobě pomocí kratších vrutů a úhelníků. Na ně položte dvojitou polykarbonátovou desku.
Pro dokončení okenního rámu nařežte lišty na požadovanou délku. Budete potřebovat 2 lišty o délce 150 cm a 4 lišty o délce 70 cm.
Umístěte jeden kus o délce 150 cm a dva kusy o délce 70 cm na 3 okraje dvojité polykarbonátové desky. Pomocí vrutů 2,5 × 20 mm připevněte shora lišty k dvojité polykarbonátové desce a spodním střešním latím nosného rámu. Při montáži dbejte na to, aby každá z těchto 3 lišt vyčnívala nejméně o jednu šířku lišty přes dvojitou polykarbonátovou desku. Nyní pod ně přišroubujte zbývající 3 lišty jako dodatečné uchycení.
Pozor: Lišty jsou upevněny pouze na zadní straně a bočních stranách okna. Díky tomu může z okna stékat dešťová voda.
Sklápěcí mechanismus vytvoříte tak, že připevníte 3 panty k oknu a k horní straně pařeniště. Na opačnou stranu okenního rámu připevněte rukojeť pro otevírání a přišroubujte kovové zajišťovací háčky, aby bylo možné okno bezpečně zavírat. Potom připevněte kuličkové řetězy, které okno zajistí, když je otevřené.
Nyní si můžete připravit čtvercový hranol o délce 10 cm, který bude okno podpírat, až bude otevřené.
Zvládli jste to! Pařeniště je hotové a nyní ho stačí jen umístit a naplnit.
Nakonec se pařeniště umístí na místo, kam jste už připravili hnůj, kompost a zahradní zeminu. Poté pařeniště shora naplňte vrchní vrstvou zeminy a ujistěte se, že je přisponkované voliérové pletivo všude dobře zakryto alespoň 20 cm zeminy.
A je to! Vaše vlastnoručně postavené pařeniště je nyní hotové. Na slunném a snadno dostupném místě se brzy začne dařit salátu, zelenině a předpěstovaným sazenicím.
Profi tip od STIHLu: Pokud chcete své mladé rostlinky ochránit před slimáky, můžete použít mechanický trik. Když po obvodu pařeniště upevníte měděný pás, zabráníte slimákům, aby vylezli nahoru a dostali se do záhonu. Měděný pás působí jako bariéra, protože slimáci se mědi vyhýbají. Když se noha slimáků dotkne mědi, začne totiž docházet k chemické reakci. Aby se přes měděný pás nedostali ani obzvlášť vynalézaví slimáci, doporučuje se umístit širší měděný pás nebo dva měděné pásy za sebou.
Pařeniště jsou vhodná také jako nástavec k vyvýšenému záhonu. Výhoda: Díky nástavci můžete vyvýšený záhon začít používat dříve. Použijte výše uvedený návod na výrobu pařeniště a přizpůsobte rozměry přesně podle vyvýšeného záhonu. Na výrobu nástavce na vyvýšený záhon doporučujeme místo dřeva z douglasky nebo modřínu použít drážkované dřevo o tloušťce 9 mm, aby nebyl příliš těžký. Postupujte podle následujících kroků:
Na boční prkna nástavce pařeniště připevněte rukojeti – bude pak snazší ho nasazovat na vyvýšený záhon a sundavat ho z něj. Vhodné jsou jednoduché kovové rukojeti z hobbymarketu.
Ideálně upevněte pod nástavec pařeniště 4 hranoly, které padnou do rohů vyvýšeného záhonu. Tyto hranoly by měly být umístěny asi 10 cm hluboko do zeminy vyvýšeného záhonu a měly by stabilizovat nástavec pařeniště. Případně můžete nástavec přišroubovat k vyvýšenému záhonu pomocí malých kovových pásků, které můžete pro sejmutí nástavce pařeniště z vyvýšeného záhonu opět odmontovat. Bez ohledu na to, jaký systém upevnění použijete, vždy dbejte na to, aby nástavec pařeniště na vyvýšený záhon dobře dosedal.
Pokud si umíte postavit vlastní pařeniště, určitě si ho bude chtít i sami osázet. Máme pro vás dobrou zprávu: pařeniště můžete používat téměř po celý rok. Neplatí zde přísné střídání plodin jako na zeleninových záhonech. Jako orientační čas pro první výsev můžete brát dobu, kdy na záhonu vyklíčí první plevel. Na začátek sezóny v únoru nebo březnu se hodí robustnější odrůdy, jako je salát, ředkvičky nebo raná mrkev, které můžete sklízet už v dubnu.
Od konce března můžete začít pěstovat rajčata, papriky a okurky, které pak můžete od konce května vysazovat na záhon nebo do skleníku jako otužilé mladé rostliny. Od května lze do pařeniště umístit i keříčková rajčata, která tam můžete nechat až do sklizně. Mimochodem, okno pařeniště může být nejpozději od června zcela otevřené. Rajčata tak získají dostatek prostoru, aby mohla růst do výšky.
V pařeništi se daří i špenátu, který v něm můžete i sklízet. V létě najdou v pařeništi své místo i teplomilné rostliny, jako jsou papriky.
Údržba pařeniště je obecně snadná. Je důležité, aby vnitřní teplota nebyla příliš vysoká ani příliš nízká. Následující tipy přispějí k tomu, aby byly sklizeň a pěstování v malém skleníku ještě úspěšnější.
Pařeniště pravidelně větrejte, abyste zabránili hromadění tepla. Pokud nemrzne, větrejte denně a delší dobu. Aby okno pařeniště drželo v otevřené poloze, můžete použít dřevěnou laťku. Pozor: po vyvětrání nezapomeňte okno zase zavřít!
Při silných mrazech je třeba pařeništi trochu pomoct, jinak by mohlo dojít k poškození rostlinek uvnitř. Jako izolace jsou vhodné rákosové rohože a studený vzduch nepropouští ani polystyren. Rákosové rohože nebo polystyren stačí položit na okno a zatížit je, aby neuletěly.
Pařeniště je vhodné nejen k pěstování zeleniny, ale také jako bezpečné letní útočiště pro želvy. Plazi jsou zde chráněni před predátory, jako jsou kuny a draví ptáci. Konstrukci můžete jednoduše umístit na trávník, do jedné z bočních stran vyříznout malá „dvířka“ a vaše želva bude mít „domeček s výběhem“.
Stejně jako v případě rostlin je i zde důležité dobré větrání, aby se želva nepřehřívala. Udělejte své želvě radost – a začněte jí stavět pařeniště ještě dneska.
Do pařeniště lze zasadit například mladé rostlinky k předpěstování, bylinky, nebo i zeleninu. Výborně se tam daří rajčatům, paprikám, okurkám, ředkvičkám, salátu a mrkvi. Do pařeniště je můžete vysadit dříve, a díky tomu je i dříve sklízet.
Pařeniště je vhodné větrat pravidelně. Jakmile začne svítit slunce, můžete záhon větrat až do odpoledne – pak byste měli víko opět zavřít. Díky tomu nedochází ke ztrátám naakumulovaného tepla a rostliny uvnitř nejsou poškozovány příliš nízkými venkovními teplotami.