Správné ostření pilového řetězu
Každá řezná garnitura vyžaduje pravidelnou péči. Aby vaše pila dosahovala neustále plného výkonu, je nutné nezapomínat ostřit pilový řetěz. Jak na to?
11.12.2024
Přehled: Ostření pilového řetězu
Práce s tupým pilovým řetězem je namáhavá a především méně bezpečná
Naostření pilového řetězu lze provést jednoduše s pomocí těch správných nástrojů
- K naostření zubů pilového řetězu použijte vhodný kulatý pilník
- Při údržbě, a to nejen při ostření řetězu, si nezapomeňte přečíst návod k použití řetězové pily
Při ostření pilového řetězu byste měli pracovat pod úhlem přibližně 30 stupňů, ale upozorňujeme, že se úhly podle typů řetězu mohou lišit. Pilovací pomůcky, jako je například ostřicí mřížka, vám pomocí značek ukazují správný úhel ostření. Tímto způsobem si řetězovou pilu můžete precizně naostřit sami.
Četnost ostření pilového řetězu závisí na různých faktorech. V zásadě byste pilový řetěz měli naostřit vždy, když už se sám nezatahuje do dřeva, při řezání po délce vznikají místo hrubých třísek pouze jemné piliny, řez uhýbá jedním směrem nebo je obtížné pilu přesně přiložit. Známkou tupého pilového řetězu může být také vznik kouře.
K ostření řetězové pily je nejlepší kulatý pilník . Správný průměr pilníku určíte podle rozteče řetězu. Pilové řetězy STIHL mají na omezovači hloubky označení, které udává doporučený průměr kulatého pilníku.
Ostření pilového řetězu není drahé. Váš specializovaný prodejce STIHL provede veškerou údržbu vašeho stroje během chvilky, a váš pilový řetěz bude zase v mžiku optimálně ostrý.
Rychlost otupení pilového řetězu závisí na délce a intenzitě jejího používání. Chcete-li dlouhodobě dosahovat maximálních výsledků, nepracujte s řetězovou pilou tak dlouho, že se řetěz úplně ztupí.
Pilové řetězy si můžete nechat naostřit u svého specializovaného prodejce STIHL . Tam se postarají o to, aby byl řetěz optimálně naostřen profesionálními nástroji a rychle připraven k dalšímu použití.
Jak poznám, že je pilový řetěz tupý
I ten nejlepší pilový řetěz se časem otupí. Práce kvůli tomu začíná být namáhavější a řetězová pila se stále víc opotřebovává. Kromě toho se zvyšuje fyzická zátěž a výsledek řezání přestává být uspokojivý.
Pokud si při práci s pilou všimnete následujících znaků, je třeba řetěz pily naostřit nebo případně vyměnit.
Pět znaků tupého pilového řetězu
Znak č. 1
Pilový řetěz se do dřeva sám nezatahuje. K řezání je nutné ho nutit tlakem na motorovou jednotku.
Znak č. 2
Při příčném nebo i podélném řezu, a také při svislém řezu dřevem vytváří řetězová pila místo hrubých třísek jemné piliny.
Znak č. 3
I přes bezvadné mazání a správné napnutí řetězu dochází na řezu k tvorbě kouře.
Znak č. 4
Řetězová pila uhýbá jedním směrem a řez je křivý. To ukazuje zejména na jednostranně ztupené nebo nerovnoměrně dlouhé zuby.
Znak č. 5
Řetězová pila při řezání vibruje a odskakuje. Je obtížné pilu přesně přiložit.
Jaká je vzdálenost omezovače hloubky?
Vzdálenost omezovače hloubky je vzdálenost mezi přední hranou hřbetu zubu a horní hranou omezovače hloubky. Čím větší je tato vzdálenost, tím více dřeva se na jeden zub ohobluje.
Při ostření zubů pily se vzdálenost omezovače hloubky zmenšuje. Je to proto, že zub se při ostření zkracuje a díky svému tvaru se také zplošťuje.
Pro dosažení dobrého výsledku řezání je proto třeba při každém ostření řetězu motorové pily zkontrolovat vzdálenost omezovače hloubky a v případě potřeby ji upravit.
Ostření pilových řetězů kulatým pilníkem
Zuby pilového řetězu si můžete přebrousit sami pomocí kulatého pilníku. Použité nářadí však musí být vhodné pro daný pilový řetěz. Pokud použijete nesprávný pilník, můžete dokonce snížit řezný výkon řetězu. Vysvětlíme vám, jak najít ten správný kulatý pilník.
Volba správného kulatého pilníku závisí na rozteči pilového řetězu. Každé rozteči řetězu je přiřazen určitý průměr kulatého pilníku.
Volba správného kulatého pilníku pro ostření řetězové pily
Rozteč řetězu přiřazuje pilový řetěz k určitým výkonovým třídám řetězové pily. U všech pilových řetězů STIHL můžete snadno zjistit rozteč řetězu, protože na omezovači hloubky je uvedeno číselné označení. Potřebný průměr pilníku pak snadno zjistíte z převodní tabulky STIHL.
Pokud číslice na omezovači hloubky už není čitelná, lze rozteč řetězu určit pomocí zkušební měrky pro řetězy. Alternativně můžete rozteč řetězu také vypočítat. K tomu je třeba pomocí posuvného měřidla změřit vzdálenost od středu jednoho nýtovacího čepu ke středu nýtovacího čepu o dvě pozice dál a výsledek vydělit dvěma. Tak dostanete rozteč řetězu v milimetrech. Protože se však rozteč řetězu vždy udává v palcích, musíte výsledek odpovídajícím způsobem přepočítat: jeden milimetr odpovídá 0,039 palce; to znamená, že výsledek naměřený v milimetrech musíte ještě vynásobit 0,039, abyste získali příslušnou hodnotu v palcích. Pro takto vypočtenou hodnotu pak už stačí v převodní tabulce STIHL jen vyhledat příslušný průměr pilníku:
Označení na omezovači hloubky | Alternativní označení na omezovači hloubky | Rozteč řetězu | Průměr kulatého pilníku |
---|---|---|---|
1 | 1/4 | 1/4" | 4,0 milimetru |
2 | 325 | .325" | 4,8 milimetru |
3 | 3/8 | 3/8" | 5,2 milimetru |
4 | 404 | .404" | 5,5 milimetru |
6 | P, PM | 3/8" Picco | 4,0 milimetru |
7 | 1/4" Picco | 3,2 milimetru |
Dobré vědět
Upozorňujeme, že pilníky na pilové řetězy jsou jinak sekané, tj. mají jinou strukturu povrchu než například dílenské pilníky. Ty jsou proto k ostření pilového řetězu zásadně nevhodné.
Po výběru správného kulatého pilníku se ujistěte, že je vaše pracoviště bezpečné. Kromě správného nářadí potřebujete dostatek prostoru a kvůli bezpečnosti byste měli nosit rukavice z odolného materiálu.
Vyčistěte pilový řetěz a zkontrolujte, zda není poškozený. Řetěz pak trochu víc napněte, aby se zuby lépe ostřily. Fixem označte řídicí zub, který bude sloužit jako měřítko pro všechny ostatní zuby.
Určitě se ujistěte, že jste ještě se ještě nedostali na značku opotřebení. Jinak doporučujeme kompletní výměnu pilového řetězu.
Pilník veďte tak, že jednou rukou držíte rukojeť a druhou rukou vedete pilník u řezného zubu tahem vpřed. Začněte u řídicího zubu a pilník vložte do řezného zubu tak, abyste ho mohli vést podél řezného zubu tlakem směrem zevnitř ven.
Pilujte vždy pod úhlem 90 stupňů k vodicí liště. Pilník zabírá pouze při pohybu dopředu – při pohybu zpět pilník nadzvedněte. V pravidelných intervalech pilníkem lehce pootočte, aby se zabránilo jeho jednostrannému opotřebení.
Pilové řetězy STIHL se standardně ostří pod úhlem 30 stupňů – pokud používáte pilovací pomůcku (např. ostřící mřížku), můžete jako vodítko pro udržení správného úhlu jednoduše použít značky na ní.
Veďte pilník tak, aby čtvrtina průměru pilníku vyčnívala přes vrchol zubu. Opilujte řídicí zub tak, abyste znovu dosáhli dokonalého břitu. Doporučujeme provádět pilování častěji jako opatření údržby. Vyhnete se tak časově náročnému pilování s větším úběrem materiálu.
Pokud na břitu vidíte odrazy světla, pak řezný zub ještě není ostrý.
Teprve když už se odrazy světla neobjevují, můžete předpokládat, že je řezný zub správně naostřený.
Potom pilníkem upravte všechny řezné zuby na této straně na stejnou délku. Řetězovou pilu pak otočte o 180 stupňů a pilníkem upravte všechny řezné zuby na druhé straně. Dejte pozor, aby všechny řezné zuby měly délku řídicího zubu.
Při ostření pilového zubu se automaticky zmenší i vzdálenost omezovače hloubky. Po naostření všech řezných zubů je nyní nutné zkontrolovat vzdálenost omezovače hloubky a v případě potřeby ji upravit. Ke kontrole vzdálenosti omezovače hloubky použijte pilovací měrku, která odpovídá rozteči řetězu.
Pilovací měrku jednoduše položte na pilový řetěz. Pokud omezovač hloubky vyčnívá nad měrku, je nutné ho upravit.
Pomocí plochého pilníku opilujte omezovač hloubky vodorovně tak, aby byl v jedné rovině s pilovací měrkou. U pilových řetězů s bezpečnostním spojovacím článkem se článek opracuje společně s omezovačem hloubky. Jakmile má omezovač hloubky správnou výšku, opilujte následně šikmo hřbet omezovače rovnoměrně se servisním značením – dál přitom nesnižujte nejvyšší bod omezovače hloubky. Dávejte pozor, abyste se plochým pilníkem nedotkli čerstvě naostřeného řezného zubu. Příliš nízké omezovače hloubky zvyšují tendenci řetězové pily ke zpětnému rázu.
Teoreticky je možné upravit omezovač hloubky i bez pilovací měrky. Pracujte přitom celou dobu se servisním značením. Při tomto ostření rukou však hrozí větší riziko chyb, a proto doporučujeme používat pilovací měrku. Pozor: K úpravě omezovače hloubky vždy používejte plochý pilník, kulaté pilníky k tomu nejsou vhodné!
Tip k výrobku: Pomocí držáku pilníku 2 v 1 můžete ostřit zuby řetězové pily a zároveň nastavit omezovač hloubky na správnou výšku.
Měkké nebo tvrdé dřevo? Optimální nastavení omezovače hloubky
Omezovač hloubky je součástí řezného zubu pilového řetězu. Určuje, jak hluboko pronikne řezný zub do dřeva při řezání řetězovou pilou a kolik dřeva odhobluje. Pro optimální řezný výkon je proto nutné správně nastavit vzdálenost omezovače hloubky v závislosti na druhu dřeva. Vysvětlíme vám, čemu byste měli věnovat pozornost.
Omezovač hloubky by měl být přizpůsoben typu dřeva
Každý druh dřeva se při řezání chová jinak. Díky správnému nastavení omezovače hloubky můžete sobě i pile usnadnit práci. V praxi doporučujeme, abyste při nákupu řetězu věnovali pozornost zejména druhu dřeva, které budete řezat.
U tvrdých dřevin je odpor při řezání větší než u měkkých dřevin. Pro řezání tvrdého dřeva by proto vzdálenost omezovače hloubky neměla být příliš velká. Při řezání měkkého dřeva mimo období mrazu může být tato vzdálenost až o 0,2 mm větší. K tomu je možné použít pilovací měrku nejbližší vyšší rozteče řetězu. Společnost STIHL nabízí také speciální pilovací měrku, s níž můžete přímo určit optimální vzdálenost omezovače hloubky pro tvrdé a měkké dřevo.
Při volbě vzdálenosti omezovače hloubky poskytuje řetězu orientaci rozteč řetězu. To, jak velká by měla být vzdálenost omezovače hloubky v případě tvrdého dřeva, najdete v tabulce výše.
Další tipy a triky k ostření řetězové pily
- Na začátku si fixem označte řezný zub. Označení pomáhá při kontrole rovnoměrného úběru materiálu. Ten zkontrolujte po dvou až třech tazích pilníkem. Pokud zaznamenáte rovnoměrný úběr materiálu, je vaše pracovní metoda správná. Pokud je barva odstraněna jen místy, zkontrolujte, zda používáte správný pilník, a ujistěte se, že pilník nevedete příliš vysoko nebo příliš nízko.
- S pilovým řetězem nepracujte tak dlouho, že se úplně ztupí. Čas od času stačí několik tahů pilníkem, aby byl řetěz opět ostrý.
- Počítejte tahy pilníkem a na každém řezném zubu proveďte stejný počet tahů tak, aby všechny řezné zuby byly stejně dlouhé.
- Pokud jsou řezné zuby v jedné řadě kratší než ve druhé, použili jste na jedné straně větší přítlak. Délku zubů srovnejte tak, že na delších řezných zubech provedete jeden až dva tahy pilníkem.
- Tip k výrobku: S držákem pilníku 2 v 1 můžete ostřit zuby pilového řetězu a zároveň upravit omezovač hloubky na správnou výšku.
Návody k použití řetězových pil STIHL
Návod k použití řetězové pily STIHL si můžete pohodlně stáhnout zde.