Údržba mladých porostů: Úkoly a vyhlídky
Péče o mladé porosty je zárukou úspěšné budoucnosti lesa. Přečtěte si, jak postupovat a které nástroje jsou k tomu vhodné.
05.08.2024
Obsah: Údržba mladých porostů
- Údržba mladých porostů zahrnuje různá opatření v lese až do zahájení probírky
- Vhodné nástroje pro údržbu mladých porostů
- Akumulátorová vyvětvovací pila STIHL HTA 150 je ergonomická a při údržbě mladých porostů se pohodlně ovládá.
- Jaká je hlavní náplň práce v lesnickém vzdělávacím středisku v Arnsbergu
- Stromy se posuzují a označují každých 3–5 let
Péče o mladé porosty je velmi důležitá, protože může zlepšit a usnadnit budoucí probírky. Zajišťuje kvalitu a stabilitu lesních porostů.
Údržba by měla probíhat v době, kdy mladé stromy dorostou do výšky 12 metrů.
Zásahy by se měly opakovat každých 3–5 let, dokud kmeny stromů nedosáhnou průměru 20 cm. Zásahy se provádějí podle potřeby. Nejvhodnějším ročním obdobím pro údržbu mladých porostů jsou podzimní a zimní měsíce.
Probírkou mladých porostů se rozumí zásahy v mladých porostech a liší se od prořezávek starých porostů (tedy zásahů ve starých porostech).
Základy údržby mladých porostů
Údržba mladých porostů zahrnuje veškerá opatření až do zahájení probírky. Cílem je zajistit kvalitu, stabilitu a strukturu porostů a přirozenou obnovu.
Hlavní zásada údržby mladých porostů a probírek je následující: „Houština musí zůstat houštinou.“ Za houštinu se v lese považuje porost stromů od výšky 2 m s průměrem kmenů do 7 cm.
Ne všechny houštiny a další porosty však zůstanou neporušené: v posledních letech mnoho stromů vyvrátily vichřice. Například v roce 2007 padlo při orkánu Kyrill 15,7 milionu metrů krychlových dřeva. Porosty ohrožuje také horko a sucho. Tyto extrémní povětrnostní jevy způsobily lesnímu hospodářství obrovské ztráty. Dobrou zprávou je, že díky zalesňování se porosty z minulých katastrof vzpamatovávají.
K údržbě mladých porostů je zapotřebí správné vybavení.
Díky údržbě mladých porostů lze řídit složení dřevin v porostech a přizpůsobovat je klimatickým podmínkám. Trvale tvořivý les budoucnosti je smíšený les, který zohledňuje klimatické změny.
Zpravidla se nezasahuje do houštin jehličnatých porostů, například mladých smrkových porostů. Cílem je dosáhnout druhově bohatého, strukturovaného a stabilního porostu. V porostech listnatých dřevin je cílem dosáhnout uzavřené smíšené houštiny s možností další fáze selektivní probírky.
Ergonomická a bezpečná práce v lese
Správný nástroj pro údržbu mladých porostů
K profesionální údržbě mladých zásob je důležité mít správné nářadí. Vhodné jsou například výkonné křovinořezy s pilovým kotoučem, vyvětvovací a motorové pily.
Výhody a nevýhody jednotlivých nástrojů
V další části porovnáme některé vlastnosti a hlavní výhody a nevýhody jednotlivých nástrojů:
Křovinořez | Vyvětvovací pila | Motorová pila | |
Průměr stromu | 0–10 cm | 3–20 cm | 3–> 20 cm |
Oblast použití | Počáteční fáze údržby mladých porostů: regulace, mladý porost Regulace smíšeného porostu, snížení počtu kmenů |
Ve velmi hustých porostech k regulaci mladých porostů, regulaci smíšeného porostu a probírce | Ve velmi hustých porostech k regulaci mladých porostů, regulaci smíšeného porostu a probírce |
Výhody | Ergonomie, efektivita | Mobilita, flexibilní použití v každé fázi, vysoká bezpečnost práce, možnost rychlého zaškolení | Mobilita, flexibilní použití v každé fázi, hmotnost |
Nevýhody | Malý manévrovací prostor, obtížné využití v pozdějších fázích údržby lesa | Motorová pila umožňuje větší mobilitu, hodně práce pro klouby | Ergonomické nevýhody, bezpečnost práce |
Výhody akumulátorů
Nástroje značky STIHL mohou při údržbě mladých porostů v lese přinést mnoho obecných výhod akumulátorů: Nevytvářejí skoro žádný hluk na lesních cestách a v turistických oblastech a hodí se k práci bez emisí. To znamená, že mají nízkou stopu CO2 a neškodí zdraví pracovníků.
Moderní akumulátorové nářadí je navíc tak výkonné, že se hravě vyrovná nástrojům na benzinový pohon.
Použití v kombinaci s nosným systémem STIHL umožňuje dlouhotrvající bezproblémovou práci díky optimalizovanému rozložení hmotnosti. Tímto způsobem může vyvětvovací pila usnadnit a zefektivnit údržbu mladých porostů.
Analýza porostu
Na rozdíl od kontrol stromů, které se každé dva roky provádějí podél dopravních cest, jsou analýzy porostů při údržbě mladých porostů potřebné méně často. Posouzení se provádí každých 3–5 let a doporučuje se v podzimních a zimních měsících. Potřeba zásahu se přitom v dostupných oblastech odhaduje na 100–150 bodů na hektar.
Budoucnost údržby mladých porostů
Vzhledem k výzvám, které přináší změna klimatu, bude profesionální údržba mladých porostů hrát důležitou roli i v budoucnu. Riziko úplných ztrát v důsledku odumírání stromů roste, ale důsledná a průběžná údržba mladých porostů riziko ztrát snižuje.
Jednotlivé stromy, které jsou včas vitalizovány, jsou odolnější vůči extrémním povětrnostním vlivům. Kromě toho lze pěstováním lesů zvýšit sekvestraci CO2. Balíček „Fit for 55“ jakožto součást Zelené dohody EU předpokládá výsadbu 3 miliard stromů do roku 2030.
Z toho vyplývá obrovská potřeba péče o mladé porosty a jejich probírky, aby se zachovala biologická rozmanitost lesa. Pro zvládání těchto úloh bude potřebné i moderní a výkonné akumulátorové nářadí STIHL. Proto je dnes předávání a neustále rozvíjení technických znalostí možná důležitější, než tomu bylo dosud.