Skip to contentSkip to footer

Ozelenění budov: správné plánování, výsadba a péče

Jak vypadá ozelenění budov v dnešní praxi a jaké technologie jsou ideální pro profesionály v oblasti zahradní a krajinářské práce? Vše se dozvíte v našem článku.

Dva pracovníci na vysokozdvižné plošině se starají o ozelenění budovy kampusu vysoké školy Aeres Hogeschool

Obsah: ozelenění budov

  • Ozelenění budov přispívá k biodiverzitě a ochlazení
  • Pomocí městské zeleně bráníme vzniku městských tepelných ostrovů
  • Strategické plánování důležité pro dosažení cílů
  • Akumulátorová zařízení STIHL jsou ideální pro péči o rostliny na budovách a v jejich okolí
  • Předvídání výzev a v ideálním případě jejich zohlednění ve fázi plánování

Města jsou tepelnými ostrovy, protože v létě je teplo akumulováno hustou zástavbou a uzavřenými plochami. Tomuto lze mimo jiné zabránit strategicky vysázenou městskou zelení.

Města lze učinit zelenějšími tím, že se do plánování měst nezahrnou pouze stavební faktory, ale také zelené plochy (dvojitý vnitřní rozvoj).

Ozelenění budov představuje v hustě zastavěných aglomeracích dobrý způsob, jak podpořit biodiverzitu a pozitivně ovlivnit klima.

Při péči o zelené plochy na budovách a v jejich okolí je třeba mimo jiné pamatovat na to, že údržba musí být tichá a efektivní, aby nerušila lidi uvnitř budovy. Pro větší flexibilitu při práci jsou vhodná lehká zařízení a nástroje. V praxi se při péči o zelené plochy osvědčila akumulátorová řešení.

Akumulátorové výrobky vám mohou pomoci při ozelenění budov tím, že jsou flexibilně použitelné, bezemisní a tiché. Tyto výhody při práci rychle zaregistrujete zejména v městských aglomeracích.

Městské tepelné ostrovy: Městská zeleň proti horku

Jak mohou města čelit změně klimatu? Rostoucí teplo ve městech vyžaduje účinná opatření ke zmírnění výskytu tepelných ostrovů. K tomu může významně přispět ozelenění budov a další městská zeleň.

Tříletá empirická studie Technické univerzity Mnichov ukazuje, že aby bylo možné dosáhnout chladnějších teplot, musí přibližně 40 procent městských ploch tvořit zelené plochy.

Podle studie Světové zdravotnické organizace mají městské parky průměrný chladicí účinek 1 stupeň Celsia, který může dosahovat do vzdálenosti až 1 kilometr. Nestačí však jen sázet stromy. Jsou sice nepostradatelné, ale mohou také bránit promíchávání vzduchu v úzkých uličkách. Městskou zeleň je proto nutné strategicky plánovat.

Bíle kvetoucí zahradní rostliny s včelou

Biodiverzita a ochrana klimatu v obcích a městech

Konkrétní cesty k tomu ukazuje Prof. Dr. Peter Heck z Univerzity v Trevíru. Nejde jen o snižování tepla, ale především o biodiverzitu a ochranu před povodněmi.

Detailní záběr na stříhání živého plotu zahradními nůžkami STIHL

Zelené plochy a jejich význam pro klima

Düsseldorf ozelenil fasády ekvivalentem 80 velkých stromů. V oblasti Frank vytváří jistá firma přirozené prostředí pro faunu, flóru a zaměstnance.

Jak ozelenit budovy

Ozelenění stavby je individuální práce na míru. Proto v rámci dvojitého vnitřního rozvoje měst existuje poptávka po individuálních koncepcích ozelenění.

Nizozemská vysoká škola Aeres Hogeschool se zelenou fasádou a zelenou střechou na snímku z dronu

Nejzelenější kampus v Nizozemsku se nachází v Almere.

Budova školy Aeres v Nizozemsku byla nejen vyzdobena šesti stromy a 2000 rostlinami na střešní terase, ale také ozeleněna vertikálně. Vnější stěny zdobí 12 000 rostlin, které podporují biodiverzitu a propůjčují budově charakter.

Modulární systém na vnějších stěnách

Aby bylo možné budovu ozelenit během několika dnů, používá se modulární systém. Nádoby na rostliny lze snadno zacvaknout do vnitřní konstrukce. Díky tomu bylo možné rostliny předpěstovat v zahradnictví a na jaře je připevnit na vnější stěny budovy.

Muž s ochrannou přilbou nese květináč pro obnovu zelené plochy budovy

Rostliny rostou v deskách z minerální vlny.

Druh výsadby je naplánován do nejmenšího detailu.
Různorodé rostliny byly strategicky umístěny na vnější stěně tak, aby nahoru přilákaly včely – vznikl takzvaný včelí žebřík.

Všechny rostliny rostou v deskách vyplněných minerální vlnou. Zavlažování probíhá pomocí kapací hadice – samozřejmě řízené pomocí automatického systému. Pomocí hadice se zachycená dešťová voda z vodních nádrží budovy v případě potřeby dostane k rostlinám patřícím k zelené ploše budovy.

Ozeleněná venkovní plocha budovy

Sluneční kolektory poskytují rostlinám stín.

Strategická výsadba i na střeše

Zahrada na střeše je domovem nejen pro stromy a tisíce rostlin, ale také pro pergoly se solárními kolektory.
Na jedné straně přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii, na druhé straně ale také poskytují stín.
Má to opět vliv na způsob ozelenění budovy: rostliny, které milují slunce, by ve stínu kolektorů neprospívaly. Místo toho byla výsadba přizpůsobena stinným podmínkám.

Akumulátorová technologie pro flexibilitu

Pravidelná péče o zelenou plochu budovy je nezbytná. Profesionálové v Nizozemsku zvolili akumulátorová zařízení z AP-systému STIHL. Stejně jako při péči o zahradu a krajinu na volném prostranství se při péči o zelenou plochu budov používají mimo jiné akumulátorové zahradní nůžky a akumulátorové křovinořezy.

Spousta výhod akumulátorů těchto moderních nástrojů pro efektivnější a příjemnější práci. Snížená hlučnost a bezemisní provoz tak přispívají nejen k pozitivnímu pracovnímu prostředí, ale také k menšímu obtěžování lidí v okolí.

Akumulátorová technologie nabízí další výhodu v podobě zvýšené flexibility. Lehčí zařízení umožňují profesionálům volný pohyb a práci na obtížně přístupných místech bez potřeby externího zdroje napájení. To výrazně zvyšuje efektivitu a přesnost při péči o zelené plochy budov.

Muž na vysokozdvižné plošině zastřihuje zelenou plochu na fasádě
Výkonné zahradní nůžky jsou pro péči o zeleň ideální.
Gert Jansen v zahradě společnosti Ginkel Groep
Gert Jansen je odpovědný za péči o zelené plochy budov

Gert Jansen je nadšený z výkonnosti akumulátorového vozového parku STIHL:

„Zpočátku jsme měli pochybnosti, ale akumulátorové stroje se ukázaly jako dostatečně výkonné, aby zvládaly naši celodenní práci.“

Akumulátorová zařízení představují celkově perspektivní řešení pro péči o zelené plochy budov, což nejen usnadňuje práci profesionálů, ale také přispívá ke snižování hlučnosti a dopadu na životní prostředí v městských oblastech.

Výkonná a tichá: akumulátorová zařízení STIHL

Ozelenění měst: požadavky

Úspěšné ozelenění města vyžaduje udržitelné plánování zelených ploch. Plánovači se přitom často setkávají s individuálními výzvami. 
Aby městská zeleň optimálně ovlivňovala klima a biodiverzitu v městské oblasti, je nutná komplexní koncepce přizpůsobená výstavbě příslušného města.

Fotografie ozeleněného areálu kampusu

Ozelenění budov klade mnoho požadavků.

Při ozeleňování budovy na vnějších stěnách musí být předem ověřeny a splněny všechny technické požadavky. Týkají se mimo jiné zatížení v tahu a ukotvení systému výsadby.

Výzvou může být také budování zelených střech. Střecha musí být v konečném důsledku na jedné straně schopna unést dodatečné zatížení způsobené ozeleněním budovy, na druhé straně hrají ústřední roli také další faktory, jako je zatížení sáním větru, ochrana proti pádu a sladění s jinými prvky, jako jsou nástavby, odvětrávací vývody nebo solární zařízení.

Kromě toho mohou být výzvou pro jakékoli ozelenění budovy zimní měsíce, kdy mráz paralyzuje potrubí zavlažovacího systému. V případě budovy Aeres je řešením systém, který před příchodem mrazu automaticky vysuší potrubí.

Tyto a další potenciální výzvy v oblasti ozelenění budov by měly být zohledněny již ve fázi plánování, aby městská zeleň poskytovala co největší přínos pro lidi, zvířata i klima. 

Další informace pro technologické nadšence

Akumulátor STIHL AS 2 se nabíjí v nabíječce STIHL
Výdrž a doba nabíjení
Příslušenství pro akumulátorové přístroje
Zařízení STIHL ve zkušební kabině
Inovace a technologie