Dávejte pozor na techniku práce
Osobní ochranné prostředky nenahrazují bezpečné pracovní postupy. Je proto nutné dodržovat návod k použití ochranných pomůcek a motorového nářadí, a také příslušné vnitrostátní předpisy k předcházení úrazů.
Při práci s motorovou pilou je nezbytné používat správné ochranné vybavení. Věděli jste ale, že existuje hned několik tříd neprořezného oblečení?
09.12.2024
Existují 4 třídy ochrany proti proříznutí: 0 až 3.
Každá třída ochrany proti proříznutí nabízí vlastní ochranu.
Třída ochrany proti proříznutí 1 je standardní třída ochrany.
STIHL nabízí řadu oděvů s ochranou proti proříznutí.
Při práci vždy používejte osobní ochranné pomůcky podle návodu k použití a přihlédněte k velikostní tabulce.
To, kterou třídu ochrany proti proříznutí potřebujete, závisí na účelu použití. Třída ochrany proti proříznutí 1 v zásadě nabízí velmi dobrou ochranu pro většinu použití v domácnosti i v profesionálním sektoru. Třída ochrany proti proříznutí 1 zároveň poskytuje vynikající volnost pohybu při práci.
To, které třídy ochrany proti proříznutí existují, je jasně definováno. Existují celkem čtyři třídy ochrany proti proříznutí – 0 až 3. Třída ochrany proti proříznutí 0 chrání při rychlosti motorové pily do 16 m/s, třída ochrany proti proříznutí 1 chrání do 20 m/s, třída ochrany proti proříznutí 2 chrání do 24 m/s a třída ochrany proti proříznutí 3 chrání do 28 m/s.
To, která třída ochrany proti proříznutí je nejlepší, nelze říct obecně. Existuje však třída ochrany, která ideálně kombinuje pohodlí a ochranu: třída ochrany 1. Ochranné oděvy této třídy ochrany lze skutečně univerzálně používat pro lesnické i zahradnické práce.
Třída ochrany proti proříznutí 1 a 2 se liší v tom, jakou ochranu poskytují při různých rychlostech motorové pily. Zatímco třída ochrany proti proříznutí 1 chrání při rychlosti motorové pily až 20 m/s, třída ochrany proti proříznutí 2 může chránit až do rychlosti 24 m/s. Zvýšená ochrana je však spojena s menší volností pohybu, protože materiály jsou méně poddajné.
Neprořezné pracovní oděvy se vždy řídí stejným základním principem: jde o to, aby se zbrzdil nebo zastavil chod motorové pily, pokud se dostane do kontaktu s ochranným oděvem.
Kalhoty, bundy a boty STIHL s ochranou proti proříznutí jsou vyrobeny ze speciálních high-tech vláken. Tato vlákna jsou velmi dlouhá, hladká a především vysoce odolná proti proříznutí a roztržení a leží volně v pletenině, která je rovněž vyrobena z vysoce pevných vláken. Materiál na ochranu proti proříznutí je v několika vrstvách přímo pod vnější tkaninou oděvu s ochranou proti proříznutí. Když se řetěz motorové pily dostane do kontaktu s tímto ochranným materiálem, velmi rychle vytrhne vlákna, která jsou volně rozložena v ochranném materiálu. Obtočí se kolem hnacího kola motorové pily a ve zlomku sekundy ji zastaví.
V obuvi STIHL s ochranou proti proříznutí se používají přídavná brzdicí vlákna. Ochrana proti proříznutí u obuvi pro práci s motorovou pilou vede přes celou přední část chodidla, včetně jazyka. Díky vložení těchto vláken se v případě problému výrazně zpozdí rozříznutí materiálu. Kromě toho je ochranná obuv STIHL vybavena ocelovými špičkami, které účinně zabraňují proříznutí motorovou pilou.
Ochranné oděvy STIHL mají spoustu funkcí, které vás účinně ochrání při práci prováděné pro domácí účely i v profesionální sféře. Jednotlivé vlastnosti ochranných oděvů STIHL, jako je ochrana proti proříznutí, střih a kvalita materiálu, jsou naznačeny ikonami připojenými k výrobku.
Ne všechny prostředky na ochranu proti proříznutí jsou pro stejně vhodné pro každého uživatele. Pro větší přehlednost se oděvy s ochranou proti proříznutí dělí podle normy EN ISO 11393 (dříve EN 381) na třídy ochrany proti proříznutí a formy ochrany proti pořezání. Obě informace jsou uvedeny na obalu a na výrobku.
Třídy ochrany proti proříznutí 0 až 3 poskytují informace o tom, při které rychlosti byl ochranný oděv testován za standardních podmínek. Podšívka ochranného oděvu musí přitom zůstat zcela nepoškozená.
Oděvy STIHL na ochranu proti pořezání jsou vyrobeny z materiálů vyvinutých výhradně pro STIHL a jsou testovány v nejprestižnějších evropských laboratořích
Testovány zkušebními ústavy SMP nebo KWF.
Ochrana proti proříznutí má několik vrstev a je prodyšná. Když řetěz pily narazí na vrstvu chránící před pořezáním, vytrhne se mnoho vláken, která řetězu kladou odpor a řetězové kolo zablokují. Řetěz se tak zastaví a výrazně se sníží riziko zranění. Následující piktogram označuje výrobky STIHL pro ochranu proti proříznutí:
Zkouška ochrany proti pořezání probíhala při rychlosti řetězu až 16 metrů za sekundu.
Tuto třídu najdete pouze v našich rukavicích FUNCTION Protect MS s ochranou proti proříznutí.
Zkušební rychlost za standardních podmínek je 20 metrů za sekundu.
Třída ochrany proti proříznutí 1 nabízí ze všech tříd ochrany nejlepší kompromis mezi ochranou a volností pohybu, považuje se za standard pro lesnické práce a doporučuje se i pro domácí použití.
Třídy ochrany proti proříznutí 2 a 3 nesplňují za standardních podmínek požadavek průměru, ale poskytují ochranu při zkušební rychlosti až 24, resp. 28 metrů za sekundu.
Ochranné kalhoty vyšších tříd ochrany obvykle znamenají ergonomické nevýhody, jako je vyšší hmotnost, větší tepelná izolace nebo větší tuhost, než by měly stejné kalhoty třídy 1. Vyšší třídy jsou proto vhodnější pro neškolené uživatele ve zvláště nebezpečných situacích (např. hasiči atd.).
Kalhoty odolné proti proříznutí třídy 1 obvykle poskytují dostatečnou ochranu proti pořezání. Stoprocentní ochrana však neexistuje. S vyššími třídami ochrany se zvyšuje ergonomická a tepelná zátěž.
Mimochodem: Vzhledem k tomu, že k nehodám obvykle dochází při dobíhání pilového řetězu, a tedy při relativně nízké rychlosti, jsou třídy ochrany proti proříznutí pouze orientačními hodnotami. Při standardizovaných zkouškách, při nichž se stanovují třídy ochrany proti proříznutí, nelze zohlednit takové okolnosti, jako je konkrétní ostrost pilového řetězu, jeho napnutí nebo úhel nárazu.
Ochrana paží Protect MS byla testována v souladu s normou EN ISO 11393 (část 6 pro ochranu horní části těla) v příslušném zkušebním ústavu a splňuje základní zdravotní a bezpečnostní požadavky nařízení o osobních ochranných prostředcích (EU) 2016/425. Ochranný štít není zobrazen, protože pro tento výrobek neexistuje žádná zvláštní zkušební norma, a proto se používají pouze zkoušky, které pokrývají požadavky nařízení. V souladu s normou EN ISO 13688:2013 +A1:2021 může být i zde v budoucnu uveden celý piktogram včetně štítu.
Dávejte pozor na techniku práce
Osobní ochranné prostředky nenahrazují bezpečné pracovní postupy. Je proto nutné dodržovat návod k použití ochranných pomůcek a motorového nářadí, a také příslušné vnitrostátní předpisy k předcházení úrazů.
Každá z tříd ochrany proti proříznutí je určena pro specifické aplikace. Obecně lze říci, že:
U značky STIHL najdete vše potřebné, pokud jde o oděv s ochranou proti pořezání, který je nezbytný k dobré ochraně při práci s motorovou pilou.
Ochranné kalhoty jsou základní a nejdůležitější výbavou pro ochranu proti pořezání, protože nohy jsou při práci s motorovou pilou nejzranitelnější částí těla. Neprořezné kalhoty STIHL jsou k dispozici ve třech různých variantách: provedení A, provedení B a provedení C, přičemž u každého z nich je dáno, ve které oblasti je ochrana proti proříznutí začleněna.
Ikony různých provedení protipořezových kalhot STIHL ukazují, ve které oblasti je ochrana proti proříznutí začleněna:
Protipořezové kalhoty provedení A | Návleky provedení B | Protipořezové kalhoty provedení C |
---|---|---|
U protipořezových kalhot v provedení A podle normy EN ISO 11393 zakrývá ochrana proti proříznutí přední spodní část těla a zadní část levé nohy vždy po 5 cm. Provedení A je například určeno pro použití při běžné těžbě dřeva profesionálními těžaři, kteří byli důkladně vyškoleni a poučeni. | Návleky Chapsy s ochranou proti proříznutí v provedení B podle EN ISO 11393 zakrývají přední spodní část těla a zadní část pravé a levé nohy vždy po 5 cm. Návleky se zapínají pomocí pásků a jsou vhodné pro příležitostné použití nebo v teplém podnebí, protože si při jejich oblékání můžete ponechat pracovní obuv. | U protipořezových kalhot v provedení C podle normy EN ISO 11393 ochrana proti proříznutí zakrývá přední spodní část těla a zadní část nohavic. Provedení C je určeno například pro uživatele, kteří používají motorové pily nepravidelně nebo ve výjimečných situacích. |
Od značky STIHL najdete také bundy s ochranou proti proříznutí na ramenou, hrudníku, břiše a pažích.
Používají se hlavně při práci s motorovou pilou ve výšce břicha nebo hrudníku. Lesnická pracovní bunda obvykle nemá ochranu proti proříznutí, ale od běžné pracovní bundy se liší vysokým podílem výstražných barev. Výstražná oranžová barva tvořící nejméně 30 % povrchu zajišťuje, že je bunda lépe vidět i za snížené viditelnosti, a pomáhá předcházet nehodám.
Alternativou k bundě s ochranou proti proříznutí, například při péči o stromy, jsou chrániče paží, které chrání paže v dolní části.
Ikony různých provedení bund STIHL s ochranou proti proříznutí ukazují, ve které oblasti je ochrana proti proříznutí začleněna:
Bunda s ochranou proti proříznutí, provedení A | Bunda s ochranou proti proříznutí, provedení B |
---|---|
Bundy s ochranou proti proříznutí podle. normy EN 381 a EN ISO 11393 poskytují ochranu hrudníku, paží, krku a ramen. | Bundy s ochranou proti proříznutí v provedení B (bunda STIHL Protect MS) podle normy EN ISO 11393 poskytují ochranu proti proříznutí jako u provedení A, ale navíc je chráněno břicho. |
Kromě ochranné vložky proti proříznutí mají všechny ochranné boty STIHL také ocelové špičky. Ve STIHLu najdete jak vysoké boty pro práci s motorovou pilou, tak gumové holínky pro práci s řetězovou pilou. Pokud jde o třídy ochrany proti proříznutí u obuvi: Všechny ochranné boty STIHL procházejí profesionálními testy odolnosti ve zkušební laboratoři.
Kromě toho se provádějí zkoušky odolnosti proti uklouznutí, odolnosti proti propíchnutí, vodotěsnosti, odolnosti proti pohonným hmotám a olejům. Ty lze poznat podle následně uvedených písmen na výrobku nebo na obalu.
Základní požadavek / bezpečnostní třídy: | Popis | další už zahrnuté požadavky* |
---|---|---|
SB | Běžná obuv s ochrannou špičkou | |
S1 | Běžná obuv s ochrannou špičkou, antistatickou úpravou, podrážkou odolnou proti pohonným hmotám a schopností absorbovat energii v oblasti paty, uzavřená oblast paty | A; E; FO |
S1P | Jako S1 s dodatečnou ochranou proti průniku | A; E; FO; P |
S2 | Jako S1 s dodatečným vodoodpudivým svrchním materiálem | A; E; FO; WRU |
S3 | Jako S2 s dodatečnou ochranou proti průniku, profilovaná podrážka | A; E; FO; WRU; P |
S4 | Jako S2 s vodotěsnou úpravou (většinou gumové holínky) | A; E; FO; WR |
S5 | Jako S3 s vodotěsnou úpravou (většinou gumové holínky), profilovaná porážka | A; E; FO; WR; P |
- | Jako S2 s vodotěsností | |
- | Jako S3 s vodotěsností |
* nepodléhá samostatnému označování
Další požadavek: | Popis |
---|---|
A | Antistatická obuv - (bez výbojů statické elektřiny); přechodový odpor obuvi podle DIN EN 61340-4-3 ≥ 105 ohmů a < 108 ohmů |
C | Vodivá obuv |
E | Schopnost absorbovat energii v oblasti paty – (odlehčuje klouby, zabraňuje úrazům) |
FO | Podrážka odolná vůči pohonným hmotám |
P | Podrážka odolná proti průniku |
HRO | Tepelně odolná podrážka – při kontaktním teple do 300 °C, nárůst teploty na stélce po 30 minutách ≥ 22 °C |
CI | Komplex podešve s izolací proti chladu – pokles teploty na stélce po 30 minutách ≥ 10° C |
HI | Komplex podešve s izolací proti teplu |
WR | Vodotěsnost (celá bota včetně švů (s membránou)) |
WRU | Průnik vody a absorpce vody u materiálu svršku |
M | Ochrana střední části chodidla |
CR | Odolnost proti proříznutí (viz test rukavic Coupe EN 388) – (zabraňuje proniknutí ostrých předmětů (vrchní materiál)) |
AN | Ochrana kotníku – (optimální přizpůsobení, neklouže, zabraňuje kroucení) |
SRC | SRA+SRB |
SRA | Odolnost proti uklouznutí a protiskluznost na keramických podlahách se SLS (roztok laurysulfátu sodného) (už žádné uklouznutí) |
SRB | Odolnost proti uklouznutí a protiskluznost na ocelové podlaze s glycerolem (už žádné uklouznutí) |
Pokud pracujete s motorovou pilou, potřebujete také vhodnou ochranu proti pořezání. Pro práci s motorovou pilou byste měli používat rukavice z odolného materiálu podle normy EN 388.
Rukavice s vložkami proti proříznutí (EN ISO 11393) poskytují dodatečnou ochranu proti pořezání, například v případě motorových pil, které lze ovládat jednou rukou. Třídy ochrany proti proříznutí u našich rukavic zahrnují třídu ochrany proti proříznutí 0 a 1. U rukavic s ochranou proti proříznutí v provedení A je zakryt hřbet ruky až po klouby, v provedení B jsou chráněny i prsty, ale setkáváme se s nimi velmi zřídka, pokud vůbec, protože výrazně omezují hmat a pohyblivost. Rukavice s ochranou proti proříznutí STIHL mají ochranu proti proříznutí vždy obě rukavice (pravá i levá ruka pro typ 1).
Certifikační značka „KWF-Profi“ se uděluje lesnickým zařízením, která splňují bezpečnostní normy pro profesionální lesnické práce.
„KWF-Standard“ zahrnuje výrobky, které byly testovány a jsou vhodné pro použití například v zemědělství nebo při údržbě krajiny.
Značka „KWF-Test“ se uděluje výrobkům, které byly úspěšně testovány z hlediska určitých technických vlastností.
I když není „poškrábané“ – vybavení na ochranu proti pořezání je neustále vystaveno namáhání a nečistotám. Nezapomínejte proto na pravidelné čištění oděvů.
Jak pečovat o oděv na ochranu proti pořezání:
Boty s ochranou proti proříznutí samozřejmě také vyžadují zvláštní péči, aby si zachovaly dlouhou životnost:
U kožené obuvi s ochranou proti proříznutí je třeba dbát ještě na tato opatření: