Tipy pro údržbu vyžínače či křovinořezu
Na této stránce najdete tipy a návody k pravidelné údržbě vyžínačů a křovinořezů, aby vám dlouho a dobře sloužily.
21.11.2023
Přehled: Údržba vyžínače
- Kvůli bezpečnosti si vždy přečtěte návod k použití.
- Ujistěte se, že do vyžínače používáte správnou směs benzínu.
- Před zahájením práce vždy zkontrolujte řezný nástroj.
- Po práci vyžínač vždycky vyčistěte.
- Podle potřeby benzínovou směs vyměňte.
Na co pamatovat při údržbě vyžínače
Když dojde na údržbu vyžínače, je nutné si jako první krok pozorně přečíst návod k použití – najdete v něm totiž nejdůležitější činnosti údržby. Provádějte pouze údržbu a opravy, které jsou popsány v návodu k použití. Všechny ostatní práce svěřte specializovanému prodejci STIHL, který má pro všechny opravy potřebné odborné znalosti. Zde se dozvíte, které práce si můžete udělat sami.
Kontrola řezného nástroje vyžínače
Vyžínač pracuje s různými žacími hlavami, které podle potřeby můžete v několika jednoduchých krocích vyměnit. Pro bezproblémové používání vyžínače má velký význam stav používaného řezného nástroje. Při kontrole řezného nástroje postupujte způsobem popsaným dál. Manipulace s různými žacími hlavami se totiž liší:
- Žací hlava se strunou (např. AutoCut, SuperCut): Otevřete žací hlavu a zkontrolujte, zda je struna správně navinutá – struny by se neměly křížit. Pokud k tomu došlo, znovu naviňte na žací hlavu originálním žací strunu STIHL.
- Žací hlava s plastovými noži (PolyCut): Zkontrolujte, zda žací hlava není opotřebovaná a zda na ní nejsou praskliny – na žací hlavě PolyCut jsou značky opotřebení poskytující informace o stavu tohoto řezného nástroje. Tři nože PolyCut se musí vždy vyměnit jako kompletní sada.
- Kovové řezné nástroje (např. žací list na trávu, mulčovací nůž): U kovových řezných nástrojů je třeba věnovat pozornost tomu, zda nepotřebují přebrousit. Pokud jsou ohnuté nebo natržené, měli byste je určitě vyměnit.
Pravidelná údržba a péče o vyžínač či křovinořez
Po ukončení práce byste měli pravidelně provádět údržbu a kontrolovat, zda jsou řezný nástroj a ochranný kryt stále správně nainstalovány.
Před zahájením práce a po každém naplnění nádrže je třeba vizuálně zkontrolovat celý vyžínač, v jakém je stavu. Kontrolujte zda jsou palivová nádrž a víčko palivové nádrže těsné. Stroj je třeba vyčistit vždy po ukončení práce – při profesionálním používání to znamená denně.
Před zahájením práce a po každém naplnění nádrže je třeba zkontrolovat funkčnost ovládací rukojeti.
Vzduchový filtr je třeba čistit podle potřeby a zejména v případě poruchy. Pokud je vzduchový filtr poškozený, je třeba jej vyměnit.
Sací hlava by se v případě poruchy měla zkontrolovat a podle potřeby vyměnit, minimálně však jednou ročně a v případě poruchy. Vyžaduje-li sací hlava kontrolu a odbornou výměnu, obraťte se na místního specializovaného prodejce STIHL .
Palivovou nádrž je třeba podle potřeby vyčistit.
Karburátor by se měl kontrolovat při volnoběhu. Řezný nástroj se nesmí otáčet. Kontrolu provádějte před zahájením práce a po každém natankování nádrže. Volnoběžné otáčky lze v případě potřeby upravit.
Aby přeskočila jiskra: vzdálenost mezi elektrodami je v případě poruchy nutné znovu nastavit. Doporučujeme výměnu zapalovací svíčky po každých 100 hodinách provozu.
Po ukončení práce zkontrolujte otvor pro nasávání vzduchu. V případě potřeby je třeba jej vyčistit.
V případě poruchy a podle potřeby je třeba zkontrolovat ochranu proti jiskření v tlumiči výfuku. Pokud je poškozená, je třeba ji vyčistit nebo vyměnit. Specializovaný prodejce vám s tím rád pomůže.
Přístupné šrouby a matice, s výjimkou seřizovacích šroubů, by se podle potřeby měly dotáhnout.
Antivibrační prvky je třeba zkontrolovat před zahájením práce a vždy, když se vyskytne porucha. Pokud jsou antivibrační prvky poškozené, musí jejich výměnu provést specializovaný prodejce STIHL .
Před zahájením práce a po každém naplnění nádrže je nutné řezný nástroj zkontrolovat. Pokud je poškozený, musí se vyměnit. Kromě toho je třeba před zahájením práce a po každém naplnění nádrže zkontrolovat, zda pevně sedí.
Kovové řezné nástroje se před zahájením práce musí vždy naostřit.
Mazání převodovky se musí kontrolovat každý týden a při poruchách. V případě potřeby je třeba mazání převodovky doplnit.
Bezpečnostní nálepky se musí v případě poškození vyměnit.
Čištění vyžínače
Údržba je dobrou příležitostí k důkladnému vyčištění vyžínače – vysvětlíme vám, jak to udělat co nejlépe.
Nástroje a materiály
Níže najdete přehled nejdůležitějších nástrojů a materiálů, které potřebujete k čištění vyžínače. Při práci vždy používejte osobní ochranné vybavení v souladu s návodem k použití.
- Kartáč / štětec
- Měkký hadřík
- Univerzální čisticí prostředek
- STIHL Varioclean
- Kombi klíč
- Pracovní rukavice
Čištění ochranných prvků a krytu
Aby vám křovinořez dlouho sloužil, zvykněte si čistit ochranné prvky a kryt vyžínače ihned po skončení práce – dřív než zbytky zaschnou. Než se do čištění pustíte, vytáhněte u elektrického vyžínače zástrčku ze sítě, u akumulátorového vyžínače vyjměte akumulátor a u benzinového vyžínače vypněte motor.
K čištění pláště a ochranného krytu vyžínače použijte vlhký hadřík nebo měkký kartáč, v případě odolných nečistot univerzální čisticí prostředek.
Čištění vzduchového filtru
Vzduchové filtry čistí vzduch z karburátoru a časem se zanesou. Nezapomínejte proto, že v případě potřeby je nutné vzduchový filtr vyžínače vyčistit. Otevřete kryt filtru podle návodu k použití a vyjměte fleecový nebo papírový filtr. Filtr vyžínače vyčistěte důkladným vyklepáním.
Upozorňujeme však, že: fleecové filtry jsou hloubkové filtry. Vyklepáním se tudíž uvolní pouze povrchové nečistoty. Jemné částečky jsou totiž usazeny hluboko v materiálu a lze je uvolnit speciálním čisticími prostředky, jako je například STIHL Varioclean. Je-li to nutné, nechte filtr po čištění přípravkem Varioclean vyschnout pouze při pokojové teplotě.
Některá zařízení mají místo fleecového filtru hrubý kovový filtr. Slouží k čištění vzduchu k chlazení motoru. Při čištění vyžínače většinou stačí, když filtr jednoduše vyklepete nebo opláchnete pod tekoucí vodou.
Čištění chladicích žeber válce
Chcete-li zajistit bezpečný provoz vyžínače a jeho plný výkon, doporučujeme chladicí žebra válce pravidelně čistit. Zkontrolujte, zda jsou chladicí žebra vyžínače čistá. Pokud jsou na nich nečistoty, pečlivě je očistěte štětečkem nebo stlačeným vzduchem.
Čištění zapalovací svíčky
Problémy se startováním benzinového vyžínače někdy plynou z toho, že je znečištěná zapalovací svíčka. K čištění zapalovací svíčky benzinového vyžínače lze použít hadřík, který nepouští vlákna. Při demontáži a kontrole postupujte podle návodu k použití.
V případě výrazných známek opotřebení nebo po určitém počtu provozních hodin je vhodné zapalovací svíčku vyměnit. Podle možností odstraňte také příčinu znečištění.
Zapalovací svíčce škodí příliš mnoho motorového oleje v palivu nebo znečištěný vzduchový filtr.
Upozornění: Výfuk ani karburátor vyžínače byste nikdy neměli čistit sami. Kvůli čištění karburátoru nebo výfuku určitě vyhledejte specializovaného prodejce STIHL .
V jednom z našich dalších rádců se dozvíte, jak vyčištěný vyžínač správně skladovat.
Proč vyžínač nenaskočí?
Příčinou by mohla být palivová směs – neměla by být z předchozího roku. Pokud si nejste jisti, jak je benzínová směs stará, je nejlepší ji vyměnit.
Když nepřeskočí jiskra
Jedním z možných zdrojů závady je zapalovací svíčka. Jedná se o součástku podléhající opotřebení, a proto se musí pravidelně měnit. Nepomůže-li ani nová zapalovací svíčka, nechte vyžínač zkontrolovat specializovaným prodejcem STIHL.