Krok za krokem: Postavte si zahradní domek se zelenou střechou

Ať už jde o skladování vybavení a nástrojů, jízdních kol, stavebního materiálu nebo rostlinných doplňků, dokonalý úkryt všem poskytne zahradní domek. Standardizované zahradní přístřešky si sice můžete rovnou koupit, ale ten vlastnoručně vyrobený vám udělá daleko větší radost. Pojďte se do něj pustit. Tady je návod, jak na to.

Zahradní domek pro řadu využití

Zahradní domek může sloužit jako praktická úschovna nářadí. Což přispívá k snadnějšímu udržování pořádku na zahradě. Přebytečný substrát, prázdné květináče a další náčiní potřebují své místo. Navíc: Suchý skladovací prostor je důležitý k ochraně nářadí před chladem, vlhkostí a nečistotami, aby vám správně a dlouho fungovalo. 

S trochou zručnosti a znalostí si můžete prostornž zahradní domek postavit sami a přizpůsobit jej svým přáním a potřebám. Ale kde začít? Jaké místo je nejvhodnější? A potřebujete stavební povolení? V našem podrobném návodu vám ukážeme, jak vše bez problému zvládnout.

Materiál a nářadí

Materiál a nářadí na stavbu vlastní kůlny na nářadí jsou úhledně rozložené na svěží zelené louce
Jakmile máte všechny stavební materiály připravené, můžete začít.
Dokončená kůlna na nářadí se zelenou střechou na zahradě
Nejen praktický, ale i hezký: zahradní domek.

Zvládli jste to! Vlastnoručně postavená kůlna na nářadí je připravená na zařízení. Náklady se vyplatí: teď má všechno vaše zahradní nářadí své pevné místo a můžete ho správně skladovat.

Je pro stavbu zahradního domku nutné stavební povolení? (Může být zapotřebí provést úpravu podle místních předpisů.)

Můj pozemek, moje pravidla? To není tak docela pravda. Stavební předpisy se vztahují i na zástavbu soukromých pozemků. I dřevěný zahradní domek či kůlna na nářadí proto může podléhat stavebnímu povolení. Tyto předpisy se v každé zemi liší. To, zda k postavení domku potřebujete stavební povolení, závisí na následujících bodech:

  • Velikost stavby: Velikost stavby, na jakou nepotřebujete povolení, by neměla překročit 40 m2.
  • Územní plán: Stavba zahradního domku je v souladu s územním plánem a nesmí být umístěn v památkové zóně, 
  • Stavba u hranice pozemku: Zahradní domek by neměl stát blíže než 2 metry od hranice pozemků.

Než začnete kůlnu stavět, podívejte se na platné stavební předpisy nebo se obraťte na místní stavební úřad.

Pro harmonickou spolupráci

Abyste předešli sporům se sousedy, projednejte s nimi chystané stavební práce. Společně můžete zajistit, aby plánovaná stavba nepřekračovala hranice jiných pozemků a nebránila nikomu ve výhledu.

Jak si vlastnoručně postavit zahradní domek: Důležité pokyny

Jakmile máte vyjasněné právní požadavky, můžete začít s přípravami na stavbu. Na projekt budete potřebovat přibližně 3 až 4 dny.

Jak vybrat vhodné místo 

Pro zahradní domek vyberte místo, které je snadno přístupné s kolečkem nebo většími stroji. Nejlepší je zvolit rovný povrch, kde není příliš vlhká nebo blátivá půda. Využít lze i plochu, která je mírně svažitá, ale to se musí nejprve vyrovnat, a proto stavba na takovém místě vyžaduje větší úsilí.

Člověk si při stavbě kůlny na nářadí bere z hromady pod stromem dřevěné prkno

Na stavbu zahradního domku je vhodné měkké dřevo.

Vhodné dřevo pro stavbu zahradního domku

Pro svépomocnou stavbu zahradního domku je ideální měkké dřevo, například z douglasky, smrku nebo modřínu. Aby byl materiál chráněný před vnějšími vlivy, použijte impregnované dřevo a pravidelně jej ošetřujte speciální lazurou.


Před stavbou nechte vlhké dřevo zcela vyschnout. V opačném případě by se materiál mohl po zaschnutí deformovat, nebo dokonce prasknout.

Časté otázky a odpovědi

Další projekty pro kutily