Zahradničení v březnu: úkoly a tipy
Po chladném zimním období se v březnu do zahrady začíná pomalu vracet život, zelená se a kvete. Jak nejlépe odstartovat zahradní sezónu?
09.05.2024
Přehled: Zahradničení v březnu
- V březnu začíná nová zahradnická sezóna
- Ukliďte zahradu a připravte zahradní nábytek
- Vytvořte zahradu přátelskou k ptákům a včelám
- Posekejte trávník, obraťte kompost a pohnojte půdu
Březen nabízí nepřeberné množství zahradnických prací, kterými odstartujete novou sezónu. Čekají vás mimo jiné tyto úkoly:
- Udělat pořádek na zahradě
- Po zimě poskytnout pomoc živočichům v zahradě
- Instalovat zavlažovací systém
- Posekat trávník
- Kompostovat
- Očistit zahradní nábytek
V březnu můžete při zahradničení vysázet na zahradě různé druhy zeleniny – ať už venku (např. pastinák, ředkev, cibuli), v pařeništi (např. květák, kedlubny, pórek) nebo na slunném parapetu (např. papriky, celer, rajčata).
Březen je ideální čas k vysévání například těchto rostlin:
- Kopr
- Petržel
- Locika a hlávkový salát
- Ředkvičky
- Rukola
- Pažitka
- Špenát
- Cibule
Zahrada v zimě sice vyžaduje čas od času některé činnosti, ale teď od března se můžete naplno pustit do vytváření svého zeleného útočiště a připravit ho na chvíle odpočinku, které vás čekají v létě.
Podle počasí můžete v březnu při zahradničení ostříhat například hortenzie latnaté, prořezat jabloně a hrušně a od druhé poloviny března motýlí keře a levandule.
Až rozkvetou forzýtie, můžete už v březnu ostříhat také růže.
Zahradničení v březnu: co je třeba udělat
V březnu začíná zahradnická sezóna, a proto je nyní ten správný čas pustit se do díla a provést první zahradnické práce.
Abyste práce v zahradě v březnu úspěšně zvládli, uvádíme zde seznam toho, co je třeba udělat:
Nyní je nejvyšší čas uklidit a nachystat zahradu, abyste si ji v nadcházejících teplých měsících mohli opravdu užívat.
Při zahradničení v březnu zbavte cestičky mechu, listí a zbytků půdy. Posbírejte také spadané ovoce a zlikvidujte poslední zbytky listí. Pokud máte zahradu zarostlou, je třeba udělat ještě další kroky. Nejlepší tedy je pustit se do téhle výzvy hned.
Při březnových pracích na zahradě nesmíte zapomenout na důkladné pročištění půdy. Správným určením plevelů na zahradě můžete vyvodit závěry o kvalitě půdy.
Pokud je půda kyselá, může být na místě trávník vápnit – ideálně brzy na jaře, jakmile pominou mrazy. Upozorňujeme, že po vápnění byste měli počkat 6–8 týdnů, než se pustíte do hnojení trávníku.
Pokud je v březnu půda ještě zmrzlá a počasí je nestálé, můžete mít pro ježky připravené nouzové zásoby potravin. V zahradě přátelské ke zvířatům můžete jejím malým obyvatelům pomoci, když se probudí ze zimního spánku a opustí svůj ježčí domeček. Jakmile jsou ale teploty mírnější, s přikrmováním byste měli skončit – ježci si potravu jako divoce žijící zvířata v zásadě opatřují sami.
Pozor: Ježci nesnášejí mléko ani ovoce. Vhodnější jsou konzervy pro kočky.
Když březnu vaše zahrada ožije spoustou ptáků, měli byste i jim poskytnout vhodnou potravu. Opeřeným obyvatelům zahrady můžete pomoci také tím, že jim postavíte ptačí budku.
Pokud si před novou sezónou chcete včas sami postavit hmyzí hotel a pak ho někde umístit, měli byste na to myslet už při březnovém zahradničení. Je to způsob, jak můžete bzučícím obyvatelům zahrady nabídnout chráněné místo pro rozmnožování a hnízdění a udělat významný krok k tomu, že vaše zahrada bude přátelská ke včelám.
Chcete-li v horkých letních dnech dostatečně zavlažovat své rostliny, můžete při březnovém zahradničení pořídit vhodný zavlažovací systém. V případě automatického zavlažovacího systému měří senzor vlhkost půdy, takže se zahrada zavlažuje pouze podle potřeby a vy můžete snadno ušetřit vodu. Nezapomeňte ale: kvůli dlouhotrvajícím mrazům nebo období dešťů se práce možná budou muset odložit.
Pokud jde o tipy pro zahradničení v březnu, nesmí samozřejmě chybět ani sečení trávníku. Když se oteplí a teplota půdy dosáhne alespoň 10 stupňů Celsia, je čas poprvé v roce posekat trávník. Podle povětrnostních podmínek se do práce se sekačkou můžete pustit už od poloviny března.
Brzy na jaře, například začátkem března, je vhodná doba k tomu, abyste poprvé v zahradnické sezóně obrátili kompost. Pak je ideální obracet ho každé 3 měsíce. Vlastní kompost je pro většinu zahrádkářů nepostradatelný – slouží k likvidaci zahradního odpadu a hnojení zahrady. Chcete-li využít staré zbytky dřeva, můžete si jednoduše postavit vlastní kompostér.
Chcete-li si užívat jarní sluneční paprsky na balkoně nebo terase, můžete už v rámci březnových prací na zahradě začít s jejich úklidem. Otřete všechny povrchy a omyjte zahradní nábytek, například vysokotlakým čističem. To, jak nejlépe připravit nábytek na zahradní sezónu, je také otázkou materiálu – zahradní nábytek ze dřeva, kovu nebo ratanu vyžaduje individuální péči.
Zahradní kalendář STIHL
Na zahradě je práce od ledna do prosince. V některých měsících však určité květiny, keře a stromy snášejí péči lépe než jindy.
Co a kdy dělat na zahradě?
S naším zahradním kalendářem STIHL, budete mít vždy přehled o všech důležitých zahradnických pracích. Přihlaste se k odběru našeho newsletteru níže a zahradní kalendář obratem obdržíte do e-mailu.
Zeleninová zahrada v březnu
Zeleninová zahrada je v březnu jako stvořená pro výsev lociky a hlávkového salátu. Další druhy zeleniny už můžete vysévat ven, do pařenišť nebo na slunné okenní parapety. Komplexní plán výsadby pro březnové práce na zahradě uvádíme pro inspiraci níže.
Ovoce, květiny, stromy: co vás nyní čeká
Zahradničení v březnu přináší řadu úkolů a nároků – ať už v sadu, u keřů, v květinové zahradě nebo u hrnkových rostlin. Dále najdete několik užitečných tipů:
Péče o sad
Březen je ideálním obdobím pro výsadbu stromů nebo prořezávání hrušní či jabloní. Při zahradničení v březnu byste také měli ovocné stromy ochránit před škůdci a poskytnout jim hnojivo.
Správná péče o keře
Nyní je také vhodná doba pro aplikaci 5 až 7,5 cm silné vrstvy mulče na půdu kolem stromů a keřů.
V březnu můžete při zahradničení vysadit také některé keře, například bobkovišeň nebo rododendron. Zejména u dřevin citlivých na mráz přináší výsadba v březnu oproti podzimu tu výhodu, že mladé rostliny lépe přečkají zimu.
Okrasná nebo květinová zahrada: které květiny vysadit v březnu?
S prací na zahradě začněte ideálně už koncem března – předpěstujte nebo vysejte první květiny. Na záhon lze nyní vysévat měsíčky a chrpy, na okenním parapetu lze pěstovat šater a zahradní laskavec. Díky tomu si pak v létě můžete užívat barevný balkon nebo zahradu.
Při březnovém zahradničení dbejte na to, abyste pěstovali dostatek původních kvetoucích rostlin, které poslouží jako zdroj nektaru v případě zahrady přátelské ke včelám. Radost tím uděláte i jinému hmyzu, například motýlům nebo čmelákům.
Mimochodem: jsou-li dny mírné a rozkvetou forzýtie, můžete se už v březnu pustit v rámci zahradničení do stříhání růží. Podle počasí můžete tyhle práce ale bez problémů odložit až na duben.
Balkonová zahrada a hrnkové rostliny: co je nyní třeba udělat
Hrnkové rostliny, které přezimovaly na chráněném tmavém místě, můžete koncem března přemístit na světlo – ujistěte se však, že jsou na místě, kde nemrzne. Hrnkové rostliny tak mohou začít růst ještě dřív, než je v květnu budete moci umístit ven.
Při březnových zahradních pracích můžete z některých hrnkových rostlin na balkoně nebo na terase, například z fuchsií a pelargonií, odříznout řízky. Užitečné tipy, jak správně prořezávat a přesazovat rostliny v květináčích a truhlících, najdete také v našich praktických tipech k Zahradě na jaře.
Vaši pomocníci pro zahradničení v březnu:
Co lze vysadit v březnu?
Při zahradničení v březnu můžete vysadit nebo zasít různé rostliny, díky nimž se vaše zahrada stane cenným dodavatelem zeleniny.
Pro venkovní výsev v březnu jsou vhodné mimo jiné následující rostliny, které při březnových pracích můžete zvážit:
- Hrách
- Polníček
- Mrkev
- Pastinák
- Ředkev
- Černý kořen
- Cibule
V pařeništi chráněném pod rostlinným rounem nebo fólií se může nyní dařit například těmto rostlinám:
- Květák
- Mrkev
- Kedlubna
- Hlávkový salát
- Pórek
- Tuřín
- Mangold
- Špičaté zelí
- Hlávkové zelí
Následujícím odrůdám se bude dobře dařit na světlém, slunném parapetu:
- Lilek
- Chilli
- Fenykl
- Paprika
- Celer
- Rajčata