Stříhání vysokých živých plotů

V našem návodu vám ukážeme, jak ostříhat vysoké živé ploty v pouhých 5 krocích – s praktickými tipy k správné technice a vhodným nástrojům pro dokonalý výsledek.

Přehled: Stříhání vysokých živých plotů

  • Vysoké živé ploty stříhejte alespoň jednou až dvakrát ročně, aby byly husté a upravené
  • Můžete použít prodloužené nůžky na živý plot  a v případě potřeby i žebřík
  • Nejprve zešikma ostříhejte strany směrem nahoru a pak ostříhejte korunu živého plotu

Proč stříhat vysoké živé ploty? 

Stříhání živých plotů byste měli provádět alespoň dvakrát za rok, aby plot zůstal hustý a upravený – je přitom jedno, jestli jde o živý plot z tújí, tisu, buku nebo ptačího zobu. Bez stříhání rostou moc do výšky a do šířky a příliš se rozrůstají. Pak už ani nezajišťují dostatečné soukromí.

Kdy stříhat vysoké živé ploty?

Muž hledá v hustém živém plotě ptačí hnízda

Vhodnou dobou pro šetrný opravný nebo zkrášlovací řez vysokých živých plotů je koncem června, kolem letního slunovratu, ale stříhat živé ploty můžete kdykoli, avšak doporuičujeme, aby se takové udržovací řezy neprováděly v hlavním období hnízdění.

Pozor na jedovaté živé ploty

Některé keře a živé ploty jsou jedovaté. Vzhledem k tomu, že v jasně červených bobulích tisu jsou obzvlášť jedovatá semena, není tento strom vhodný pro domácnosti s dětmi nebo domácími zvířaty.

Řezaných výhonků tújí, bobkovišní a cypřišů byste se měli dotýkat pouze v rukavicích

Určitá opatrnost je nutná také u ptačího zobu a zimostrázu. Proto při tvarování a údržbě živého plotu určitě používejte vhodný ochranný oděv. 

Stříhání vysokých živých plotů: Příprava 

Důkladná příprava umožňuje bezpečné a čisté stříhání živých plotů – vyhraďte si proto dostatek času. Před každým stříháním živého plotu se také přesvědčte, zda v něm nemají hnízda ptáci.

Materiál

Chcete-li stříhat vysoké živé ploty, měli byste si nejprve připravit vhodný materiál a nářadí. Pokud stříháte vysoké živé ploty, můžete dosáhnout i na vysoké, dlouhé nebo velmi široké živé ploty, a to pomocí prodloužených nůžek na živý plot STIHL. Na nožové liště, kterou lze otáčet až o 145 stupňů, můžete pohodlně nastavit optimální úhel.

Muž před živým plotem pokládá na trávník akumulátorové nůžky na živý plot STIHL HLA 56
Před zahájením práce probíhá příprava potřebného nářadí.

Jak správně likvidovat odřezky 

Pokud stříháte vysoké živé ploty, měli byste po skončení práce řádně zlikvidovat odřezky. Všechny odřezané zbytky shrabejte hráběmi na listí na malé hromádky podél živého plotu.

Muž s ochranou sluchu drtí odřezky z živého plotu

Drcený odpad zlikvidujte nebo znovu použijte.

Pořiďte si drtič, který odřezky na místě správně rozdrtí. Část nadrcených odřezků teď můžete rozmístit pod živý plot a zajistit tak správné mulčování. Chcete-li správně zlikvidovat zahradní odpad, můžete nenadrcené odřezky také odvézt na skládku nebo je po drcení zkompostovat.

Nezapomínejte na hnojení živého plotu a na rozpoznání a ošetření chorob živého plotu – hustému a upravenému vysokému živému plotu tak nebude stát nic v cestě.

Další informace pro zahradní nadšence