Založení trvalkového záhonu

Trvalkový záhon přináší radost a poskytuje tvůrčí svobodu – v našem návodu najdete užitečné tipy a nápady, jak si takový záhon vytvořit.

Přehledně: Založení trvalkového záhonu

  • Nejvhodnějším obdobím pro založení trvalkového záhonu je jaro
  • Než se pustíte do díla, vypracujte si plán výsadby, který zohlední místo a půdní podmínky.
  • Záhon byste měli zbavit plevele a kamenů. 
  • Před výsadbou trvalky nejprve volně rozmístěte do záhonu a ověřte jejich uspořádání – pak je s vlhkými kořenovými baly můžete pevně zasadit do půdy. 
  • Stačí, když záhon jednou až dvakrát týdně důkladně zalijete a pravidelně vyplejete.

Popusťte uzdu své kreativitě

Zakládání trvalkového záhonu otevírá úžasné možnosti jeho ztvárnění. Trvalky jsou víceleté rostliny, a pokud trvalkový záhon vhodně uspořádáte, pokvetou vám pěkně postupně. Ukážeme vám, jak krok za krokem postupovat při zakládání, plánování a výsadbě.

Určete si plochu, kterou chcete osázet trvalkami s barevnými květy. Velikost záhonu si můžete libovolně určit podle dostupného prostoru nebo vlastních představ. Trvalkové záhony můžete vysadit vedle domu, v předzahrádce, na okraji pozemku nebo vytvořit solitérní záhon. Takový záhon se vysazuje uprostřed trávníku a odděluje se od něj ohraničením, například z kamenů.

Trvalkový záhon s mnoha barevnými květy

Užiteční pomocníci pro váš trvalkový záhon

Pokud jako trvalkový záhon zakládáte skalku, vybírejte trvalky, které mají rády suché podmínky. Jakmile půdu připravíte, zapracujte do ní štěrk nebo lávovou drť. Trvalky ve skalce pocházejí z neúrodných oblastí, například z vysokých hor, a potřebují půdu, která dobře propouští vodu.

Tipy pro váš trvalkový záhon

Osoba v ochranných rukavicích osazuje trvalkový záhon v zahradě

Udržujte vzdálenost

Trvalky potřebují mít mezi sebou určitou vzdálenost. Pravidlem je, že vzdálenosti mezi trvalkami odpovídají třetině jejich konečné výšky. Nevysazujte trvalky příliš blízko a mějte též na paměti: pokud se vám čerstvě osázený záhon zdá prázdný, určitě později postupně zaroste.

Muž pracuje s motykou na záhonu s keři a květinami

Sledujte osu pohledu

Pokud trvalkový záhon zakládáte před domem, můžete ho vytvořit v podobě tribuny. Velké trvalky zasaďte do pozadí a menší do předních řad. V případě solitérního záhonu budou vyšší trvalky naopak uprostřed. Všechny malé a velké trvalky rozmístěte tak, aby byly vidět i přes rozdílnou výšku.

Mulč ručně rozhrnete na půdu kolem nově vysazených rostlin

Odvaha zaplnit prázdné místo letničkami

Pokud si ve svém plánu na trvalkový záhon všimnete mezery, můžete ji zaplnit například letničkami. Je-li na některých místech půda ještě odhalená, můžete ji zasypat suchou posečenou trávou, substrátem nebo zralým kompostem z listí, který neobsahuje plevel.

Založení trvalkového záhonu: vhodné rostliny

Tyto trvalky rostou vždy

JménoStanovištěVýškaDoba kveteníBarva květuSpecifika
Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)Slunce, výživná půdaAž 70 cmČervenec až záříŽlutá nebo zlatožlutáDíky výhonkům vytvářejí široké trsy. Vůdčí trvalka.
Kakost (Geranium – hybridy a druhy)V závislosti na druhu jsou vhodné slunce, polostín nebo stínV závislosti na druhu 40 až 90 cmKvěten až červenModrá, fialová, růžová, bíláČetné druhy. Červenavé podzimní zbarvení. Krásně hustý porost. Podsadba dřevin, doprovod růží. Vyhýbají se jim slimáci.
Čerchrava (Astilbe)Výživná půda v polostínu a stínuV závislosti na druhu 20 až 100 cmČerven až záříZářivé laty v bílé, červené a růžové barvěNa slunném místě musí být půda stále vlhká. Tvoří husté porosty.
Záplevák (Helenium – hybridy)Slunce, ne příliš suchá, výživná půdaV závislosti na odrůdě 60 až 150 cmČerven až říjenŽlutá, červená a téměř všechny směsi barevRostlina sloužící jako potrava pro hmyz. Nejlepší je jeho trsy každé 3 až 4 roky rozdělit, aby se záplevák omladil a rozmnožil.
Kontryhel (Alchemilla mollis)Slunce, polostín, stín. Výživná, propustná půda, ale také jíl40 až 60 cmČerven a červenecZelenožlutáPastva pro včely, potlačuje plevel. Řez po odkvětu podporuje nový růst. Atraktivní olistění.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)Slunce až polostín. Výživná půda bohatá na humus, mírně suchá až svěží80 až 100 cmČervenec až záříŽlutá, oranžová, červená, bílá a směs barev.Rostlina sloužící jako výživa pro včely, léčivá rostlina. Kompost jako hnojivo na jaře a přihnojení kopřivovou jíchou.
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)Plné slunce, půda musí být dobře propustná. Velmi nenáročnáV závislosti na odrůdě 30 až 50 cmČerven až srpenModrá, fialová, bílá, růžováNenáročná rostlina, která se dobře vypořádá se suchou půdou.
Bohyška (hybridy hosty)Polostín a stín. Výživná půdaV závislosti na odrůdě 30 až 60 cmČerven, červenecSvětle růžovo-fialováTrvalka s okrasnými listy vhodná do stínu. Ohrožení slimáky.
Rozchodník velký (Sedum telephium)Písčité půdy na plném slunciV závislosti na odrůdě 40 až 70 cm

Srpen až říjen

Bílá, růžová, červenáV květnu lehce seřízněte vnější stonky trvalky. Rozchodník pak bude stabilnější a bude déle kvést.
Mák východní (Papaver orientale)Výživná půda na plném slunci70 až 90 cmPodle odrůdy květen až červen nebo červen až červenecČervená, oranžová, bílá, téměř fialováMák po odkvětu usychá. Ideální je kombinace s pozdními trvalkami, jako jsou třapatky, aby nevznikaly mezery.
Stračka (Delphinium – hybridy)Slunce, hlinitopísčitá, výživná půda100 až 180 cmČerven a červenec, září a říjenBílá, modrá, tmavě modráŘez po odkvětu podporuje opakované kvetení.

Půdopokryvné rostliny – plevel nemá šanci

JménoStanovištěVýškaDoba kveteníBarva květuSpecifika
Plaménka šídlovitá (Phlox subulata)Slunce, suchá stanoviště5 až 10 cmKvětenRůžová, bílá, fialováVhodné i pro suché stráně.
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serphyllum)Plné slunce, půda chudá na živiny5 cmČerven až srpenFialová, červenáPastva pro včely a hmyz. Přečká i delší období sucha.
Kakost Renardův (Geranium renardii)Slunce, suchá, dobře propustná půda20 až 30 cmČerven až červenecBílá s fialovými žilkamiTvoří krátké výhonky, velmi odolná. Na skalky.
Mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides)Polostín, stín20 až 25 cmDuben až červenŽlutáPastva pro včely. Mochnička roste i tam, kde zdánlivě nic růst nebude.
Plazilka Buchananova (Acaena buchananii)Slunce, suchá půda.5 cm

Červen a červenec

Žlutá, červenáStálezelená, není citlivá na slimáky
Mitrovnička srdcolistá (Tiarella cordifolia)Polostín, stín, výživná půda20 cmDuben až květen

Krémově bílá

Stálezelená
Kopytník evropský (Asarum europaeum)Polostín, plný stín10 cmDuben až červen

Hnědá, nenápadná

Krásné, lesklé listy, stálezelený.
Škornice červená (Epimedium x rubrum), ostatní druhyPolostín nebo stín, také pro suchá stanoviště20 až 35 cmDuben až květenŽlutá, bílá, růžová, červenáV hustém porostu se snadno ztratí podzimní listí.
Dlužicha (Heuchera – hybridy)V závislosti na druhu a odrůdě slunce až stín, výživná půda bohatá na humus20 až 40 cm, podle odrůdy

Červen až červenec

Bílá, růžová, červená

Trvalka s ozdobnými listy, čím vlhčí půda, tím víc prosluněné stanoviště dlužicha zvládne.

Nápad na záhon: záhon ve tvaru tribuny odolávající horku

Následující rostliny snášející horko, které jsou vhodné na záhon na slunném stanovišti o rozměrech 2,5 x 2 metry, můžete rozmístit podle libosti. Větší přijdou dozadu, menší spíše dopředu.

Barevný trvalkový záhon v zahradě

6x šalvěj hajní (Salvia nemorosa 'Blauhügel'):
výška 20 až 50 cm

9x kokarda 'Burgundy': výška 60 až 70 cm

4x kavyl vousatý (Stipa barbata): výška 50 až 80 cm

3x třapatka 'Prairie Flor': výška 80 až 100 cm

2x perovskie lebedolistá 'Blue Spire': 100 až 120 cm

2x česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon): výška 90 cm

Na co musíte při zakládání trvalkového záhonu pamatovat

Rostlina Výška růstu v cm Trvalky na m2
Okrasné trvalky 60 až 100 2
Doprovodné trvalky 40 až 60 5
Výplňové trvalky 20 až 40 7 až 9
Půdopokryvné rostliny

max. 10

až 15

Osoba v ochranných rukavicích pokládá lícové cihly jako obrubu trvalkového záhonu

Založení a ohraničení trvalkového záhonu

Pokud založíte trvalkový záhon například jako solitér uprostřed trávníku, je důležité jej od trávníku oddělit. Vzhledově působivé je uložit do země ve dvou odstupňovaných řadách lícové cihly. 
Pokud se záhon nachází před živým plotem, mohou kořeny dřevin živého plotu způsobovat trvalkám problémy, pokud prorostou do záhonu. Abyste tomu zabránili, můžete při zakládání záhonu svisle položit mezi živý plot a trvalkový záhon 40 centimetrů široký pruh jezírkové fólie, který bude sloužit jako mechanická zábrana proti prorůstání kořenů do trvalkového záhonu.

Založení trvalkového záhonu: jak o něj pečovat?

Pokud chcete trvalky stříhat, můžete kdykoli odstranit všechny odkvetlé květy. Zabráníte tak tomu, aby trvalky vynakládaly příliš mnoho energie na tvorbu semen a tím se oslabovaly. Na podzim vše radikálně nezkracujte. Ve stoncích rád přezimuje hmyz a zbylými semeny se živí ptáci. Úplně odstřihněte pouze trvalky s měkkými a velkými listy, protože mohou zvlhnout a uhnít. Ke stříhání se skvěle hodí zahradnické nůžky.

Další tipy pro vaši zahradu