Při výběru stanoviště byste měli vzít v úvahu také budoucí velikost stromu a průměr koruny. Tyto informace najdete v popisu rostliny nebo v zahradnickém centru. To vám umožní dopředu odhadnout, jak velký stín bude strom vrhat a jakou vzdálenost je třeba dodržet od domu, ostatních rostlin nebo hranice pozemku. V případě menších odrůd stromů vám při hledání nejvhodnějšího umístění pomůže větev nebo lať: vezměte si větev, která je dlouhá přibližně jako maximální výška stromu, a postavte ji svisle. Takto si pak dokážete představit růst a výšku rostliny.
Mimochodem: pravidelný řez nezajistí, že stromek zůstane malý, ale pouze udrží jeho tvar. V menších zahradách byste proto měli vysazovat menší odrůdy stromů, jako jsou trnovníky s kulovitou korunou, sloupovité okrasné třešně a stromky s vysokým kmínkem. Půdu musíte před výsadbou také zbavit plevele.
Strom na hranici pozemku
Minimální vzdálenost od hranice pozemku je stanovena zákonem o sousedských právech a v jednotlivých spolkových zemích se liší. Zpravidla platí: čím je strom rozlehlejší a vyšší, tím větší musí být jeho vzdálenost od souseda. Než se tedy pustíte do výsadby stromu, vyžádejte si od místního úřadu podrobné informace. V České republice stanovuje zákon přípustnou vzdálenost mezi stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru a v případě stromů přesahujících výšku 3 metry je vzdálenost 3 metry.