Čištění dlažebních kostek: tipy, jak na čisté cesty

Ukážeme vám, jak účinně vyčistit dlažební kostky na zahradě a kolem domu – a to s běžnými čisticími prostředky.

Muž čistí dlažební kostky před svým domem vysokotlakým čističem STIHL RE 110

Přehled: Čištění dlažebních kostek

  • Nejúčinnějším pomocníkem při čištění chodníků jsou vysokotlaké čističe.
  • Začněte s nízkým tlakem vody a nejprve vyzkoušejte, zda je dlažba pro vysokotlaký čistič vhodná.
  • Na dlažbu z betonu a tvrdého kamene použijte plošný mycí kartáč, na měkký, porézní přírodní kámen vlažnou vodu, měkký kartáč a pH neutrální čistič.
  • Z ekologických důvodů upřednostňujte biologicky odbouratelné čisticí prostředky, jako je čisticí prostředek na kameny a omítky STIHL CS 100, a dodržujte místní předpisy týkající se odpadních vod.
  • Další možnosti: neutrální tekuté mýdlo nebo v případě betonových bloků směs sody a vody za použití ochranných brýlí

Čištění dlažebních kostek: Vysokotlaké čističe

Účinným prostředkem k odstraňování nečistot a plevele z chodníků jsou vysokotlaké čističe. Vysoký tlak vody rozpustí i ty nejodolnější nečistoty a rychle a důkladně vyčistí jednotlivé dlažební kostky. Vysokotlaký čistič je obzvláště účinný v případě velkých ploch: práci zvládnete rychle a bez větší námahy.

Několik obecných rad, na které je třeba při práci s vysokotlakým čističem pamatovat:

  • Vysokotlakým zařízení nelze čistit všechny dlažební kostky. Betonovou dlažbu a dlažbu z tvrdého kamene lze čistit nízkým tlakem vody, například pomocí plošného mycího kartáče. Nejprve čištění vyzkoušejte na nenápadném místě, abyste zjistili, jak dlažba reaguje a zda je k jejímu čištění vysokotlaký čistič vhodný.
  • Plošný mycí kartáč pracuje mimořádně šetrně, takže se okolí během čištění neušpiní. Při použití ploché trysky dbejte na to, aby byla tryska v dostatečné vzdálenosti od dlažebních kostek.
  • S vysokotlakým čističem nepracujte za deště ani ve vlhkém prostředí.

Čištění dlažebních kostek: Návod

Díky těmto pomocníkům zůstanou vaše dlažební kostky čisté

Čištění dlážděných cest: právní předpisy

Než se pustíte do čištění dlažebních kostek, důkladně se informujte o předpisech platných ve vaší obci.

Čištění dlažebních kostek: Domácí prostředky

Pokud nemáte po ruce čistič kamenů, můžete sáhnout po jednoduchých domácích prostředcích. K čištění malých ploch postačí horká voda, měkký kartáč a neutrální tekuté mýdlo. Dalším osvědčeným prostředkem proti nečistotám je soda. Domácí prostředky nepatří do vysokotlakého čističe. Vysokotlaké zařízení byste měli plnit pouze vhodným čisticím prostředkem.

Čištění dlažebních kostek sodou

Směs sody a vody je účinný, ale vysoce alkalický čisticí prostředek. Lze jej použít pro obzvláště znečištěné betonové bloky. Při práci vždy používejte ochranné brýle, protože soda může podráždit oči. Neměli byste zapomínat ani na pracovní rukavice.

  • Množství potřebného roztoku závisí na čištěném povrchu. Obecně se používá 10 gramů sody na 1 litr vody. Směs rozetřete na dlažební kostky pomocí kartáče a nechte ji působit přibližně 5 až 6 hodin. Roztok opláchněte čistou vodou z vysokotlakého čističe nebo ze zahradní hadice a dbejte přitom na místní předpisy o odpadních vodách.

Nedoporučujeme: čištění dlažebních kostek octem

Oblíbeným prostředkem pro čištění různých povrchů v domácnosti je ocet. K čištění kamenů však není vhodný z následujících důvodů:

  • Kyselina octová se dostává do spár dlaždic a může tak narušit podklad dlažby.
  • Ocet zanechává světlé skvrny a neměl by přijít do styku s kameny obsahujícími vápenec. To znamená, že byste při čištění betonové dlažby a přírodního kamene neměli ocet používat.
  • Kyselina octová dráždí dýchací cesty a sliznice, takže při nesprávném použití nebo při postříkání hrozí riziko poleptání.

Čištění dlažebních kostek: Specifika u betonu a přírodního kamene

To, kterým prostředkem dlažební kostky vyčistíte, závisí na jejich vlastnostech. Před čištěním proto vždycky ověřte, z jakého materiálu jsou cesty na vaší zahradě.

Rozlišuje se v zásadě mezi betonem a přírodním kamenem.

Čištění betonových dlaždic

Betonové dlaždice jsou klasika a dodávají se v různých tvarech. Zámkovou dlažbu lze čistit plošným mycím kartáčem. Chcete-li ověřit odolnost povrchu dlažby, začněte nízkým tlakem vody a podle potřeby jej zvyšujte.

Betonová dlažba snáší neutrální a alkalické čisticí prostředky. Je však vyrobena z vápence citlivého na kyseliny a při čištění prostředky obsahujícími kyseliny by se mohla poškodit.

Dřevěný nábytek na prostorné terase s betonovou dlažbou vedle velké zelené zahrady
Betonová dlažba se čistí bez použití kyseliny.

Tip STIHL

Bílé skvrny na betonové dlažbě jsou přirozený jev, který je však mnoha lidem nepříjemný: vápenaté usazeniny, které jsou typické pro nově položenou dlažbu. Nejde o nic jiného než přebytečný uhličitan vápenatý, který se z betonu uvolňuje při dešti a vlhkosti. Skvrny lze odstranit velmi snadno a ekologicky – pomocí kartáče, vody a případně neutrálního čisticího prostředku. 

Čištění přírodního kamene

Přírodní kamenná dlažba ze žuly, mramoru, pískovce nebo čediče vypadá elegantně a je mimořádně kvalitní. Pro zachování krásného vzhledu přírodního kamene používejte pouze čisticí prostředky s neutrálním pH. Kyseliny a povrchově aktivní látky přírodní materiál naopak poškozují.

Dvě dřevěná lehátka na terase s dlažbou z přírodního kamene
Přírodní kámen se čistí prostředky s neutrálním pH.

Dlažbu z tvrdého kamene, jako je žula, čedič a křemenec, vyčistíte nejlépe vysokotlakým čističem. Tato dlažba je stabilní a odolá vysokému tlaku vody. Vysokotlakým čističem můžete čistit také cesty z lícových cihel.

U měkčích materiálů je lepší postupovat opatrně: bezpečné je použít vlažnou vodou, měkký kartáč a neutrální čisticí prostředek.

Další informace pro zahradní nadšence