STIHL TIMBERSPORTS® je mezinárodní série adrenalínových soutěží ve sportovním dřevorubectví. Ne nadarmo je tato série považována za královskou třídu sportovního dřevorubectví. Sportovci mezi sebou soutěží v národních a mezinárodních soutěžích – většinou ve třech disciplínách se sekerou a třech disciplínách s pilou.
Zde najdete přehled všech oficiálních akcí a soutěží STIHL TIMBERSPORTS® po celém světě. Poskytujeme komplexní rozpis akcí s podrobnými informacemi o dění na akci, kdy a v kolik hodin si můžete koupit vstupenky, zda se z akce vysílá v přímém přenosu a jak vypadají výsledky.
Sportovní dřevorubectví má více než 150letou tradici, a proto je často označováno jako „původní extrémní sport“. Své kořeny má tento sport v Austrálii a na Novém Zélandu. Odtud se rozšířil do Kanady, USA, Evropy a nakonec i do Asie.
První Mistrovství světa dřevorubců se konalo v Latrobe v Tasmanii v roce 1891. Odtud se sportovní dřevorubectví rozlétlo po celém světě a brzy se stalo velmi populárním v USA a Kanadě. K tomuto vývoji dále přispěla na přelomu 19. a 20. století v Severní Americe průmyslová revoluce, se svou zvýšenou poptávkou po dřevní hmotě. Právě z této doby pochází disciplína Springboard, která simuluje kácení přesílených stromů, které bylo nutno porazit po několika kusech na stojato.Nové soutěže byly zakládány, pravidla stanovována a další sekací i řezaní disciplíny byly přidávány.
Téměř všechny disciplíny pocházejí z tradičních lesnických činností. Zatímco některé z nich výslovně simulují kácení a přesekávání stromů, jiné se zaměřují více na dovednosti v manipulaci s pilami a práci se dřevem.
Moderní podoba dřevorubeckých soutěží je právoplatným adrenalinovým sportem. Pod názvem STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES je dnes tento sport rozšířen po celém světě a do mistrovského klání je oficiálně zapojeno více jak 20 států a tisíce sportovců. Na počátku TIMBERSPORTS® v dnešní podobě stála v roce 1985 společnost STIHL®, jejíž zástupci vybrali šest nejatraktivnějších a zároveň nejobtížnějších disciplín z již existujících závodů. Došlo ke stanovení a sjednocení pravidel, k vytvoření organizace závodů, k nastavení vysokých standardů při prezentacích i závodech tohoto sportu, platných pro celý svět. Příprava, trénink, vybavení a výkony sportovců, ale i úroveň organizace jednotlivých závodů si v ničem nezadají s jinými sportovními odvětvími, a to vše dělá ze STIHL ® TIMBERSPORTS® plnohodnotný vrcholový sport.
V USA se od roku 1985 každoročně pořádá série závodů, vrcholících finálovým závodem o titul mistra. Do této série bylo do roku 2010 vybíráno 32 závodníků z celého světa, a to podle úspěchů z předchozích let nebo z úspěchů z jiných dřevorubeckých závodů. Od roku 2011 je tato série uzavřena jen pro americké závodníky. Při své poslední možné účasti náš historicky nejlepší reprezentant Martin komárek vytvořil ve finále STIHL TIMBERSPORTS Pro Series U.S. Championship nový světový rekord ve STIHL Stock Saw. V 25leté historii byl vůbec prvním Evropanem – a také jediným, který se dostal do závěrečných finálových bojů této prestižní soutěže.
Evropa má obdobný systém skládající se ze závodů v jednotlivých zemích. Z nich se pak ti nejlepší účastní kvalifikací a následně pak samotného mistrovství Evropy či světa.V těchto závodech je soutěž jednotlivců doplněna o štafetový závod národních týmů. Mistrovství švěta – absolutní vrchol sezóny – se koná za účasti nominovaných zemí, přičemž každý stát reprezentuje pouze jeden sportovec. Historicky největší český úspěch, pokud upustíme od individuálních vavřínů Martina Komárka, je titul mistrů Evropy z ME 2008, konaném v rakouském Sant Johannu.
V České republice je STIHL® TIMBERSPORTS® sportem, do kterého se zapojuje velmi široká škála zájemců, bez ohledu na věk, vzdělání či předešlou profesionální průpravu. Úspěšní v tomto oboru mohou být jak profesionálové s praxí v dřevorubecké práci, tak i intelektuálové. Tréninkovými kempy již prošly stovky zájemců a mnozí dosáhli vynikajících výsledků i na evropské úrovni. V těchto kempech jsou uchazeči vedeni evropskými a zámořskými trenéry, kteří předávají vědomosti a zkušenosti nově nastupující generaci, ale i závodníkům věnujícím se tomu to sportu již několik let.
Sportovci, kteří úspěšně absolvovali kempy se scházejí při trénincích, a ti nejlepší se účastní závodů dané série, exhibičních vystoupení či propagačních show. Většinou všechny spojuje zápal pro tento sport, adrenalin v krvi a často i vztah k přírodě. V tomto sportu se snoubí technika s použitím síly doprovázena notnou dávkou sebekontroly a psychické odolnosti. Ne nadarmo ti nejlepší tvrdí, že „se vítězí hlavou".
V soutěži STIHL TIMBERSPORTS® se sportovci utkávají celkem až v šesti tradičních disciplínách sportovního dřevorubectví – záleží na formátu soutěže. Ve třech disciplínách se používá sekera, ve třech pila. Mezi disciplíny se sekerou patří Underhand Chop, Standing Blok Chop a Springboard. Tři disciplíny s pilou jsou Stock Saw, Single Buck a Hot Saw.
Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepílit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.
Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Závodníci používají k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene průměru 40 cm sériově vyráběnou motorovou pilu STIHL MS 661 připravenou od organizátora. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí být odříznuty kompletní a ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném doříznutí druhého kotouče.
Jde o přesekávání stojícího kmene o průměru 30 cm. Disciplína simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ze strany druhé.
Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče z bloku o průměru 46 cm. V této disciplíně rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.
Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni o průměru 32 cm a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje čas.
Cílem této disciplíny je odříznutí tří kompletních kotoučů v 15cm široké výseči z ležícího kmene o průměru 46 cm v co nejkratším čase. Výkon těchto nechlazených speciálů přesahuje 62 koní a jejich cena je přes 100 000 Kč. Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Při sledování této disciplíny se Vám určitě vybaví závody Formule 1.